Tárgyaltak a régió legfontosabb energiaipari szereplői: ezek lesznek a legjelentősebb fejlesztések a közeljövőben
Gazdaság

Tárgyaltak a régió legfontosabb energiaipari szereplői: ezek lesznek a legjelentősebb fejlesztések a közeljövőben

Portfolio
A fűtési időszak közeledtével mindig több figyelem kerül a földgázpiacok aktuális helyzetére, és az ország ellátásbiztonsági felkészültségére. Bár jelenleg a gáztárolók telítettsége közel maximális, és az ország téli ellátása biztosított, nem lehet a jövőt érintő feladatokat halogatni. Az elmúlt 2-3 év nem volt eseménytelen a gázpiacokon sem, a megugró árak, a szállítási útvonalak fejlesztési lehetőségei és az ellátásbiztonságot és diverzifikációt szolgáló nemzetközi összeköttetések is napi témát szolgáltattak. A turbulens időszak valamelyest nyugvópontra ért, de számos tanulsággal szolgált, amely a hosszútávú – nemzeti és regionális – fejlesztési stratégiákba is bekerült. A földgázpiaci aktualitásokon kívül számos infrastrukturális beruházás, például a Vertikális Folyósó projekt is szóba került az Európai Bizottság által összehívott, a régiós országok hatékonyabb összekapcsolását szolgáló projektekkel foglalkozó magas szintű energiaügyi testület (CESEC) hét eleji budapesti ülésén, amelyen Ferencz I. Szabolcs, a hazai nagynyomású földgázszállító vezetékrendszer tulajdonosának és üzemeltetőjének, az FGSZ Zrt. elnök-vezérigazgatója is részt vett.

CESEC (Central and South-Eastern Europe Energy Connectivity) egy magas szintű csoport, amely 2015-ben alakult. A csoport tagja többek között Ausztria, Bulgária, Horvátország, Görögország, Magyarország, Görögország, Olaszország, Románia és Szlovénia. Albánia, Bosznia-Hercegovina, Koszovó, Montenegró, a Moldovai Köztársaság, az Észak-Macedón Köztársaság, Szerbia és Ukrajna, mint az Energiaközösség szerződő felei, szintén tagok.

A testület célja, hogy elősegítse a határokon átnyúló és transzeurópai energia-infrastruktúra projektek gyors befejezését Közép- és Délkelet-Európában.

A CESEC kezdeti fókusza a régió földgázellátásának diverzifikálása, a regionális gázpiacok fejlesztése és az EU szabályok harmonizált végrehajtása volt, hogy biztosítsák az energia-infrastruktúra optimális működését. 2017 óta azonban a CESEC célkitűzései kibővültek, és most már magukban foglalják az villamos energia piacok közös megközelítését, az energiahatékonyság és a megújuló energiaforrások fejlesztését, illetve idéntől a megújuló gázok, például hidrogén és biometán integrációját is.

Miért fontos a CESEC a földgázpiac számára?

A CESEC fontos fórum a régiós földgázpiac számára, hiszen – rendszeres, előzetes szakmai szintű egyeztetések után – nagyjából évente miniszteri szinten is számba veszik a régiós piacokat érintő legfontosabb feladatokat és kihívásokat, amelyek továbbra is jelentősek Európa ezen részében. Az elmúlt időszakban a törékeny energiapiaci helyzetnek köszönhetően

még nagyobb hangsúly került a gázellátás biztonságára és diverzifikálására, és ennek érdekében a piacok további fejlesztésére.

Többek között ezen a fórumon kezdődtek meg a tárgyalások számos olyan projektről, amelyek ma már szerves részét képezik a régiós földgázszállításnak. A görög-bolgár összekötő 3 milliárd köbméter/év kapacitással például már az elmúlt két és fél évben is jelentős diverzifikációs útvonal volt, amely alternatív források eljuttatását tette lehetővé a régióban.

„Az egyes projektek mellett átfogó szabályozási és egyéb szakmai kérdések is felmerülnek, a mostani ülésen például a gázminőség-harmonizáció kapott fő szerepet. Itt, szinte az összes szállítási rendszerüzemeltető elkötelezettségét is mutatva, tízen írtuk alá azt a szándéknyilatkozatot (Memorandum of Understanding), amelynek értelmében jövő áprilisig kidolgozunk egy régiós gázminőség harmonizációs javaslatot, amely nagyban hozzá fog járulni rendszereink jobb integráltságához és az eltérő földgázforrások akadály nélküli szállításához, például a Vertikális Folyosó esetében is.

Ehhez persze a Folyosó mentén lévő összekötő-fejlesztések fizikai megvalósulására lenne szükség, amelyhez viszont EU-s források bevonása is szükséges lenne”

– mondta el a Portfolio-nak Ferencz I. Szabolcs, a hazai nagynyomású földgázszállító vezetékrendszer tulajdonosának és üzemeltetőjének, az FGSZ Zrt. elnök-vezérigazgatója.

Vertikális Folyosó

A CESEC tárgyalások egyik legaktuálisabb projektje az úgynevezett Vertikális Folyosó kezdeményezés, amelynek eredeti ötlete éppen a 2016-os budapesti ülésen merült fel először. A projekt célja, hogy európai szinten megvalósulhasson egy kétirányú szállítást lehetővé tevő földgáz-hálózati összeköttetés, amely összekapcsolja Észak- és Dél-Európát, kihasználva a térségbe potenciálisan – elsősorban déli irányból – érkező földgázforrásokat, illetve az új és még fejlesztés alatt álló LNG kapacitásokat.

Bár a júliusi fokozatos kapacitásemelésre vonatkozó aukció eredménytelen volt, a projekt továbbra is kiemelt fontosságú.

A projekt sikeréhez azonban az EU-s politikai támogatáson túl konkrét pénzügyi támogatásra is szükség lenne, hogy a fennálló szállítási szűkületek feloldását célzó fejlesztések megvalósulhassanak, és a partnerek közti szinergiák jobb kihasználásának köszönhetően, Görögország irányából és Bulgária érintésével, további alternatív gázforrások (görög LNG, azeri földgáz) juthassanak a régióba. (Az útvonal kiindulási pontjának számító új görög Alexandropoulis terminál egyébként a gázév kezdetén megkezdte működését.)

A kezdeti egyeztetések során már a biometán és a hidrogén, tehát a megújuló gázok régiós integrációja is felmerült.

Ezeket a gázminőségről szóló megbeszéléseink során is igyekeztünk már most beépíteni, hiszen mindkét energiahordozó esetében vannak már tervek a régióban. Ezek persze akkor válhatnak valósággá, ha még több projekt kerül fel az EU közös érdekű projektjeinek (PCI) listájára, amelyre amúgy már konvencionális földgázos projektek nem pályázhatnak. Ez az a lista, amelyről közvetlen EU-s pénzügyi támogatásban is részesülhetnek projektek, és mivel az első listára magyar projekt nem került fel, ezért azon dolgozunk, hogy második körben sikeresek legyünk, hiszen támogatással jóval gyorsabb lehetne a régió zöldgáz piacának beindítása” – tette hozzá az FGSZ Zrt. elnök-vezérigazgatója.

A cikk megjelentését az FGSZ Zrt. támogatta.

Címlapkép forrása: FGSZ Zrt.

ChikansPlanet

A húsfogyasztás dilemmája

Az elmúlt években egyre nagyobb figyelmet kapott az élelmiszerellátás és a klímaválság közötti összefüggés. Azon belül is a nagyüzemi állattenyésztés járul hozz

Ricardo

Mi történt a kapitalizmussal?

Mi történt a kapitalizmussal? Ruchir Sharma új könyvéről címmel írásom olvasható az individualista blogon. Remélhetőleg sikerül vele árnyalni a szokásos balos narratívát. Köszönet Seres

MNB Intézet

Pénz, igazságosság és felelősség

A közgazdaságtan alapkérdése, hogy vajon mindig csak a saját érdekeinket követjük-e önző módon, és másnak csak addig segítünk, amíg abban hasznunkat látjuk. Egy érdekes kísérlet segíth

Tematikus PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Trump vagy Harris lesz az új amerikai elnök? – Hogy érinti ez a befektetéseinket?
Opening event for the project EUYOU – 1st BRUXINFO Day
2024. november 8.
Digital Transformation 2024
2024. november 14.
Banking Technology 2024
2024. november 5.
HR (R)Evolution 2024 - Powered by Prohuman & Pénzcentrum
2024. november 13.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Díjmentes előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Kereskedés a magyar piacon kezdőknek

Minden, amit a hazai parkettre lépés előtt tudni érdemes.

Ez is érdekelhet
Szijjarto Peter Minszk