Németország és Franciaország vezetésével egyes uniós tagállamok azt szeretnék elérni, hogy az Európai Unió enyhítsen a földgáztárolók feltöltésére vonatkozó szigorú előírásain. Ez a téma más sokszor felmerült, mivel az uniós államok szerint a jelenlegi szabályok hozzájárulhatnak a földgázpiaci ártüskékhez, ami jelentős kihatássál van az áramárakra is.
Nagy ugrást láthatunk ma a földgáz árában, miután fokozódtak a geopolitikai feszültségek Oroszország legutóbbi, Kijev elleni támadását követően.
Június 10-én reggel 6 órától június 15-én reggel 6 óráig kerül sor az éves karbantartási munkálatokra a magyar gazdaság ütőerének hívott Török Áramlaton – jelentette be hétfői hírlevelében a magyar földgázhálózati rendszerüzemeltető FGSZ.
Aláírta Magyarország és Románia a gázszolidaritási megállapodást, amely tovább erősítette a kétoldalú energetikai együttműködést - jelentette be Szijjártó Péter hétfőn Budapesten. A külgazdasági és külügyminiszter történelmi jelentőségűnek nevezte a megállapodás aláírását, és bizakodásának adott hangot, hogy ennek nyomán a két ország vállalkozásai előnyös kereskedelmi megállapodásokat tudnak kötni egymással. Gázbeszerzési és gázár kilátásokkal kapcsolatos témák is terítékre kerülne a Portfolio április 8-i Vállalati Energiamenedzsment konferenciáján, további részletek itt.
Az Előrejelzések Európai Központjának (ECMWF) legújabb, mesterséges intelligenciát (AI) alkalmazó modellje forradalmasíthatja az időjárás előrejelzését és ezzel együtt az energiapiacot is. A szuperszámítógépek által készített hagyományos előrejelzések mellett futó AI-eljárás gyorsabban és egyes paraméterekben pontosabban képes megmutatni, milyen idő várható - és mindezt akár két héttel előre. A jobb minőségű előrejelzések pedig nagyban segítik az energiapiaci kereskedőket, infrastruktúra-üzemeltetőket és politikai döntéshozókat abban, hogy a legfrissebb adatok birtokában villámgyorsan és hatékonyan reagáljanak az időjárás-változásokra, ezzel jelentős összegeket megspórolva - írta meg a Bloomberg.
Az Európai Unió lépéskényszerben van: az iparának fellendítéséhez kiszámíthatóan érkező cseppfolyósított földgázt (LNG) kell beszereznie, méghozzá megfizethető áron. Megoldásként az EU a „japán modellhez” fordul, amely a múlt héten ismertetett nagyszabású brüsszeli energetikai csomag részeként az ázsiai ország több mint 50 éves LNG beszerzési stratégiáját másolná le. A módszer alapja a japán állam és a magánszektor szoros együttműködése, amely a cseppfolyósított földgáz teljes ellátási láncát érinti, gyakran külföldi befektetéseken keresztül. Ez a fajta megoldás egy stabil, alacsonyan árazott földgázellátást tesz lehetővé a szigetországnak, amire az EU-nak is igen nagy szüksége van, ha valóban erősíteni akarja a hazai vállalatok globális versenyképességét. Mindeközben az unió továbbra is elkötelezett a 2050-re kitűzött klímacélok mellett, ám az kérdéses, miként hangolható össze a hosszútávú LNG beszerzés a szigorú környezetvédelmi előírásokkal.
Határozott állásfoglalást tett az olasz Eni multinacionális energiaipari vállalat vezérigazgatója: azt mondta, hogy ha lesz is béke Ukrajna és Oroszország között, akkor se fog jelentősen megnőni az Európai Unióba érkező orosz gáz mennyisége. Ezt arra alapozza, hogy az európai vállalatok már rég elköteleződtek hosszútávú szerződésekkel más beszállítok felé, így nem csak elvi akadálya lenne - írta meg a Montel.
Az Európai Bizottság szerdán bejelentette a Megfizethető Energiáról szóló Akciótervét, amely nyolc fő intézkedési terület mentén csökkentené az energiaköltségeket, gyorsítaná a megújulók terjedését, és erősítené az ellátásbiztonságot. Az új terv többek között a villamosenergia-adók mérséklését, a hosszú távú áramvásárlási szerződések elterjedését és a gázpiaci visszaélések szigorúbb felügyeletét célozza - rövid összefoglalónk az akciótervről. Ez az akcióterv a szintén ma bemutatott, átfogó Tiszta Ipari Megállapodáshoz kapcsolódik, amelyekről részletesen szó lesz a Portfolio április 8-i Vállalati Energiamenedzsment konferenciáján, amelynek egyik nyitóelőja az Európai Bizottság Energiapiaci Főigazgatóságának szakértője lesz, így elsőkézből tud tájékoztatást adni a készülő változásokról. A konferencia részletei itt érhetők el, jelentkezni itt lehet.
Az Uniper kedden közölte, hogy az első negyedévben 2,6 milliárd eurót tervez kifizetni a német kormánynak - az európai energiaválság idején megmentett közműszolgáltató a tőzsdére való visszatérésre készül, írja a Reuters.
A Reuters által megtekintett uniós dokumentumtervezet szerint az Európai Bizottság a kötelező gáztárolói rendelet célértékeinek meghatározásakor rugalmasabb határidőket vagy töltési szinteket fog kidolgozni az uniós országok számára, amit várhatóan a jövő héten tesz közzé. Ez kedvező hír, mivel úgy tűnik, hogy eredményt hozott a tagállami nyomás, miután az előző héten még elzárkózott Brüsszel a szabályok módosításától. A változtatás elsődleges célja a gáztőzsdén kialakult spekuláció mérséklése, amely az elmúlt időszakban jelentős hatást gyakorolt a földgáz árára.
Megállíthatatlanul drágul a földgáz Európában, az elmúlt egy évben óta közel 130 százalékkal került feljebb a jegyzés a holland TTF gáztőzsdén. Az áremelkedés hátterében több ok is meghúzódik.
Oroszország földgázkitermelése 2024-ben 7,4 százalékkal emelkedett az előző évhez viszonyítva – közölte az MTI. Bár a termelés ismét növekedni kezdett, továbbra is elmarad a háború előtti szinttől, amikor az orosz gázexport még jelentős szerepet játszott az európai piacokon.
A 2022/23-as kínálati sokk után a világ földgázfogyasztása tavaly visszatért a strukturális növekedéshez és új történelmi csúcsot ért el, 2025-ben pedig tovább emelkedhet a felhasználás - olvasható a Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) első negyedéves globális gázpiaci jelentésében.
Szerdán 5% körüli mértékben, másfél éves csúcs közvetlen közelébe ugrott a nagykereskedelmi gázár a következő hónapokra a holland TTF gáztőzsdén több tényező miatt.
A hétfői uniós külügyi csúcstalálkozó után – amelyen a magyar és a szlovák kormány is megszavazta az oroszellenes uniós szankciókat az Európai Bizottság energetikai garanciái miatt - higgadt hangvételű Facebook-posztot rakott ki Juraj Blanar szlovák külügyminiszter. Ebben nagy örömét fejezte ki amiatt, hogy értelmezése szerint visszakerült a régóta szorgalmazott azeri gáz ukrajnai tranzitjának kérdése a tárgyalóasztalra.
Az utóbbi hetek gázpiaci hírdömpingjében a témával nem különösebben elmélyülten foglalkozó olvasóhoz is el kellett jusson az az információ, hogy a gáz "piaci" ára nagyon széles amplitúdóban tud kilengeni, látszólag nem logikus módon. Egyes hírekre az égbe megy, pedig amúgy melegszik az időjárás, tehát csökken a felhasználás, majd egy-két nap alatt 10-15%-kal zuhan, pedig a külső hőmérséklet is lefelé veszi az irányt. Ebben a cikkben, részben támaszkodva a korábbi, a piaci és fizikai infrastruktúrát taglaló írásaimra, azt szeretném bemutatni, hogy mi formálta az európai földgáz árakat a gázfelhasználás tömeges elterjedésének hajnalán és mi alakítja most.
Veszélyben az élelmiszerellátás és az inflációs célok.
A vámtarifák előnyösek lehetnek azoknak a hazai iparágaknak, amelyek versenyeznek az importált termékekkel.
A szövetségi támogatások megvonása miatt.
A legfontosabb eseményekről folyamatosan beszámolunk.
Gyorsan változnak az események Amerikában.
A génmódosítás és a génszerkesztés fontos lehet az élelmezési válság és a klímaváltozás elleni küzdelemben, de sokan félnek tőle.
Folytatódik a vámháború.