Megérkezett pénteken Ukrajnába az első cseppfolyósított földgázszállítmány (LNG) az Egyesült Államokból - közölte a DTEK ukrajnai energiaszolgáltató magánvállalat.
Az Európai Unió orosz cseppfolyósított földgáz (LNG) importja 2023-ban rekordszintet ért el, annak ellenére, hogy a blokk az ukrajnai háború kitörése óta igyekszik csökkenteni energiafüggőségét Oroszországtól. Az év végéig várhatóan 16,5 millió tonna orosz LNG érkezik az EU-ba, ami meghaladja a tavalyi 15,18 millió tonnás mennyiséget - írta meg a Financial Times.
A Gazeta számolt be arról a svájci Transliq AG számításai szerint mintegy 633 millió dollárba kerülne a 2022 őszén felrobbantott Északi Áramlat 2 megjavítása.
Az orosz-ukrán gáztranzit-megállapodás év végén lejár, Vladimir Putyin csütörtöki bejelentése szerint új szerződés nélkül. Az ukrán elnök, Volodimir Zelenszkij, megerősítette, hogy Kijev nem hosszabbítja meg az orosz gázt szállító szerződést, míg közép-európai vezetők a gázellátás biztosításán dolgoznak. Az ügy megosztottságot kelt az EU-ban, amely 2027-ig tervezi felszámolni Moszkvával szembeni energiakitettségét.
Felgyorsulni látszanak az események az ukrán gáztranzit ügyében, ugyanis Robert Fico szlovák miniszterelnök csütörtökön találkozik Ursula von der Leyen európai bizottsági elnökkel, hogy megvitassák a gázszállítások folytatásának lehetőségeit. Az ügy előzményeként tegnap már konkrét kezdeményezési javaslatot is kapott Brüsszel arról, hogy ki és hogyan vehetné át az orosz földgázt a szudzsai állomáson - írta meg a Reuters.
A legfrissebb jelek szerint utolsó pillanatos megoldás készül arra, hogy az év végén lejáró orosz-ukrán földgáz tranzit szerződés után is jöjjön az orosz gáz Ukrajnán át a mi régiónk országaiba, úgy, hogy ne kelljen közvetlenül leszerződnie egymással a háborúban álló két félnek.
Az OMV olajvállalat szerdán bejelentette, hogy felmondta a Gazprommal kötött hosszú távú gázszállítási szerződését. A döntés hátterében az áll, hogy az orosz energiaóriás a múlt hónapban leállította a szállításokat az ukrajnai háborúhoz köthető vita következtében.
Az ipari igények visszaesése és az átlagnál melegebb hőmérsékleti viszonyok miatt európai szinten 20, hazai szinten pedig 23 százalékkal csökkent a földgázkereslet a krízist megelőző időszak átlagfogyasztásához képest a 2023/24-es gázévben, Magyarország esetén 8,3 milliárd köbméterre – mutatott rá Ságvári Pál a magyarországi gázpiac elmúlt évének áttekintéséről szóló minapi eseményen. A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) stratégiai és nemzetközi ügyekért felelős elnökhelyettese a szállítási tarifamodell potenciális módosításáról is beszélt, amelyről nyilvános konzultációt indított a Hivatal, és amelynek esetleges átalakítása még inkább felértékelheti a CEEGEX magyar gáztőzsde régióban egyébként is erősödő pozícióját.
Elérte a tervezett kapacitást, az évi 38 milliárd köbmétert a Kínába irányuló orosz gázszállítás a Szila Szibiri (Szibéria Ereje) gázvezetéken keresztül - közölte hétfőn a Gazprom orosz állami gázvállalat.
Az Egyesült Államok több mint 90 milliárd köbméter cseppfolyósított földgázt (LNG) exportált az idei első kilenc hónapban, aminek mintegy a fele Európába irányult.
Az orosz gázexport Ukrajnán keresztül Európába továbbra is stabil maradt ma, annak ellenére, hogy a Gazprom leállította az osztrák OMV-nek történő szállítást. A szlovák állami vállalat, az SPP szerint továbbra is érkezik orosz gáz az országba, és Európában még mindig jelentős az érdeklődés az orosz földgáz iránt.
A jelek szerint "hiába" szakította meg szombattól a Gazprom az OMV felé a gázszállítást, ugyanannyi gáz megy Ausztriába a hétvége után hétfőn is, azaz amint az várható volt: megtalálja a gáz az útját más kereskedőkön keresztül.
Az Ausztriába irányuló orosz gázforgalom vasárnap már a második napja áll egy árvita miatt, viszont más európai vevők elkezdték felvásárolni az eladatlan mennyiségeket - közölték vállalatok és források, valamint ez látszik az adatokból is.
A fűtési időszak közeledtével mindig több figyelem kerül a földgázpiacok aktuális helyzetére, és az ország ellátásbiztonsági felkészültségére. Bár jelenleg a gáztárolók telítettsége közel maximális, és az ország téli ellátása biztosított, nem lehet a jövőt érintő feladatokat halogatni. Az elmúlt 2-3 év nem volt eseménytelen a gázpiacokon sem, a megugró árak, a szállítási útvonalak fejlesztési lehetőségei és az ellátásbiztonságot és diverzifikációt szolgáló nemzetközi összeköttetések is napi témát szolgáltattak. A turbulens időszak valamelyest nyugvópontra ért, de számos tanulsággal szolgált, amely a hosszútávú – nemzeti és regionális – fejlesztési stratégiákba is bekerült. A földgázpiaci aktualitásokon kívül számos infrastrukturális beruházás, például a Vertikális Folyósó projekt is szóba került az Európai Bizottság által összehívott, a régiós országok hatékonyabb összekapcsolását szolgáló projektekkel foglalkozó magas szintű energiaügyi testület (CESEC) hét eleji budapesti ülésén, amelyen Ferencz I. Szabolcs, a hazai nagynyomású földgázszállító vezetékrendszer tulajdonosának és üzemeltetőjének, az FGSZ Zrt. elnök-vezérigazgatója is részt vett.
Egyre feljebb és feljebb kúszik a földgáz ára a kontinensen, holott az ősz egyelőre enyhe és a gáztárolók is rendkívül magas szinten vágtak neki a fűtési szezonnak. Akkor mégis mi okozza a folyamatos drágulást, és minek kéne történnie ahhoz, hogy csökkenni kezdjen a földgáz ára?
Az Európai Unió cseppfolyósított földgázpiacán Oroszország szerepe növekvő tendenciát mutat, annak ellenére, hogy a blokk igyekszik csökkenteni az orosz gázimportot. Az Energiaszabályozók Együttműködési Ügynökségének (ACER) jelentése szerint az orosz részesedés az EU LNG-importjából 20%-ra emelkedett az első félévben, szemben az előző év azonos időszakában elért 14%-kal - írta meg a Bloomberg.
A rovatvezető már fel is mondott.
Leszállították átvizsgálásra.
Egyszer már sikerült nekik.
Berobban az életünkbe a mesterséges intelligencia.
Eredményt ugyanakkor nem tudtak felmutatni.
Alapvetően jó világ jöhet.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?