Az Energy Community egy nemzetközi szervezet, amely 2005-ben alakult, és szerződő partnerei az Európai Unió, illetve a nem tag, EU-val szomszédos országok. Elsődleges célja, hogy a Szerződő Partnerei energetikai jogszabályait harmonizálja az Európai Unió vonatkozó előírásaival. Jelenleg a piacösszekapcsolás és az Electricity Integration Package van a középpontban, különös tekintettel a Nyugat-Balkán és Ukrajna területére. Az Energy Community emellett aktív szereplője a Nemzeti Energia- és Klímatervek kialakításának és megvalósításuk felügyeletének.
Az Energiaközösséget alapító nemzetközi Szerződés őreként felügyeli, hogy a résztvevő országok jogszabályai összhangban legyenek a Szerződésben meghatározott területek Uniós előírásaival. Tehát a szervezet elősegíti a gyorsított integrációt az energetika területén. Amennyiben ezek a jogszabályok eltérnek az EU előírásaitól, akkor az EU-hoz hasonlóan kötelezettségszegési eljárás indítható.
Fókuszban Ukrajna
Ukrajna energetikai helyzete különösen fontossá vált a háború következményeként. A villamosenergia-hálózat terhelése a háború előttihez képest jelentős mértékben csökkent, az átlagos rendszerterhelés 30-50%-kal esett vissza év-per-év alapon. Célzott támadások érték a tea termelőkapacitásokat, az átviteli-, és elosztó hálózatokat és a városok távfűtési rendszereit. Az ukrán energiaminisztérium szerint körülbelül 9 gigawatt beépített kapacitás semmisült, vagy rongálódott meg, ami nagyjából megfelel egy Magyarországnyi beépített termelőkapacitásnak. A hálózat működőképességének fenntartása érdekében az ukrán infrastruktúra üzemeltető vállalatok folyamatosan dolgoznak a gyors helyreállításon és javításokon, hogy minél hamarabb vissza lehessen kapcsolni a fogyasztókat.
A tél közeledtével komoly kihívást jelent az ukrán energiarendszer stabilitásának megőrzése, különösen a távfűtési rendszerek állapota miatt. Nem az a kérdés, hogy lesznek-e áramkimaradások, hanem az, hogy azok mennyi ideig fognak tartani.
A fűtési szezon október közepén kezdődik, és az energetikai infrastruktúra védelme és gyors helyreállítása alapvető fontosságú
- hangsúlyozta.
Ukraine Energy Support Fund
A termelőkapacitások helyreállítása az egyik legfontosabb prioritás, amely mellett új kapacitások telepítése is folyamatban van. Ezen kívül a tartalék áramellátás biztosítása, például dízelgenerátorok és akkumulátorok beszerzésével, különösen az egészségügy, oktatás és más alapvető szolgáltatások számára kulcsfontosságú.
Az Energy Community az Európai Bizottsággal és az ukrán hatóságokkal együttműködve létrehozta az Ukrajna Energiatámogatási Alapot (Ukraine Energy Support Fund), amelynek célja, hogy enyhítse az ukrán energiainfrastruktúrát ért támadások hatásait. Nemzetközi, főként országok és vállalatok felajánlásaiból származó pénzből vásárolnak felszereléseket a javításokhoz, valamint új kapacitások telepítéséhez.
Ez jelenleg különösen fontos az infrastruktúra télre való felkészítése miatt.
Rámutatott: a Fund nemzetközi kooperáció keretében működik, és szoros együttműködésben áll az ukrán energiaminisztériummal. Az ukrán cégek döntik el, hogy milyen felszerelésre van szükségük, amit az Energy Community vásárol meg, külső beszerzési ügynökkel dolgozva. A beszerzési folyamatok során nyílt tendereken keresztül történik a vásárlás, és a fizetés közvetlenül a beszállítóknak történik.
Az adományozók transzparensen nyomon követhetik, hogy milyen célra fordították a felajánlásukat, és az Energy Community ellenőrzi az eszközök leszállítását.
Az ukrán energiaminisztérium szerint az Alap a leghatékonyabb eszköz arra, hogy a nemzetközi pénzbeli felajánlásokat valós segítségként az energiainfrastruktúra javítására fordítsák. A beszerzési folyamat nyílt, a nemzetközi sztenderdeknek megfelelő tendereken keresztül történik, mely magyar vállalatok számára is nyitva áll. A kifizetések közvetlenül az Alapból a beszállítóknak történnek. Az adományozók transzparensen nyomon követhetik, hogy milyen célra fordították a felajánlásukat - hangsúlyozta Balogh Ádám.
Címlapkép és fotó forrása: Portfolio