Recep Tayyip Erdoğan elnök célja, hogy Törökország gazdasági lehetőségeit bővítse, és bár az EU volt az elsődleges választás, más alternatívák is számításba jöhetnek. Fidan ennek kapcsán dobta, hogy jó alternatívát jelenthet, ha a BRICS-országok közé lépnek be.
Fidan hangsúlyozta, hogy Törökország nem mondott le teljesen az EU-csatlakozásról, ugyanakkor Ankara továbbra is sérelmezi, hogy a csatlakozási folyamat elhúzódásának fő oka a kulturális különbségek.
Az EU ezzel szemben az emberi jogi és demokratikus normák betartásával kapcsolatos aggályokat jelölte meg a csatlakozás akadályaként.
Noha Törökország hivatalosan is benyújtotta csatlakozási kérelmét a BRICS-hez, egyelőre csak partnerországi státuszt kapott, ami nem teljes jogú tagságot jelent.
A BRICS-blokk, amelynek jelenlegi tagjai Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika, az utóbbi időben bővülni kezdett, többek között Irán és Indonézia is csatlakozott. A csoport egy közös pénzügyi intézményen keresztül működik, és egyes amerikai politikai vezetők – köztük Donald Trump – attól tartanak, hogy alááshatja a dollár globális szerepét. Ugyanakkor a BRICS-országok együttműködése kevésbé összetartó, mint az EU-é, mivel tagjai eltérő gazdasági és politikai érdekeket képviselnek.
Fidan szerint a multilateralizmus intézményesítése megkönnyíthetné a geopolitikai és gazdasági problémák kezelését. „Egyetlen ország sem képes önmagában megoldani a modern világ kihívásait” – mondta a G20 külügyminiszteri találkozóján. Törökország ennek szellemében folytat nemzetközi kapcsolatokat, különösen Afrikában, ahol például Szomáliával is együttműködik a terrorizmus elleni küzdelemben.
Donald Trump egyébként épp csütörtökön bírálta ismét a BRICS-csoportot egy republikánus kormányzóknak tartott vacsorán. Az elnök azt állította, hogy a tagországok a dollár megsemmisítésére törekedtek, és hogy Kína saját valutát, talán a „won”-t próbálta bevezetni – tévesen felcserélve a dél-koreai fizetőeszközt a kínai jüannal.
Kijelentette, hogy elnöksége idején 150 százalékos vámot helyezett kilátásba minden olyan BRICS-tagállam számára, amely a dollár elleni lépéseket fontolgatta, és ennek hatására szerinte a csoport „felbomlott” – noha valójában tovább bővült új tagokkal.
Ez már többedik alkalom, hogy Trump hibás információkat oszt meg a BRICS-ről.
Egyszer Spanyolországot is a BRICS-tagjai közé sorolta, noha az soha nem volt része a szervezetnek. Miközben Trump következetesen alábecsüli a csoport szerepét, a BRICS valójában nem gyengült, hanem új lendületet kapott miután az USA kivonul a globális színpadról. Az Egyesült Államok például már bejelentette, hogy nem vesz részt a 2025-ös G20-csúcstalálkozón, ami lehetőséget teremthet a BRICS-országoknak a globális gazdasági és politikai befolyásuk növelésére.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images