A szövetség azt írta, hogy az OKSZ élelmiszer-kiskereskedő tagvállalatai is érdekeltek a magyar családok vásárlóerejének megőrzésében, illetve lehetőség szerinti erősítésében, hiszen ez a fogyasztás növelésének egyik fontos előfeltétele.
Az inflációs nyomás csökkentéséhez a termelők, a gyártók és a kereskedők együttműködése szükséges: mert ha a beszerzési árak csökkennek, a bolti árak is csökkenni tudnak.
Hangsúlyozták, hogy a kereskedelemben mindig is erőteljes volt a verseny, ennek köszönhető az, hogy minden egyes napon akciós ajánlatok ezreivel találkozhatnak a vásárlók az üzletláncok áruházaiban.
Forró téma
Az elmúlt hetekben a kormány többször is belengette, hogy visszatérhetnek az árstopok, ha nem sikerül kordában tartani az élelmiszer-inflációt. Januárban a fogyasztói árak 5,5 százalékkal emelkedtek éves összevetésben, amely jelentősen meghaladta a 4,9 százalékos várakozást. Az élelmiszerek 6 százalékkal drágultak az egy évvel korábbihoz képest, de ami talán ennél is aggasztóbb, hogy
1,9 százalékkal nőtt az áruk decemberhez viszonyítva.
Különösen nagy év eleji áremelkedést mért a KSH a tej (5,8 százalék), a kávé (4,9 százalék), a csokoládé (4,7 százalék) esetében, de a zöldség, gyümölcs (4,4 százalék) és a liszt (3,8 százalék) is sokat drágult egyetlen hónap alatt. Az élelmiszer-infláció erősödése elsősorban a világpiaci nyersanyagárak növekedésére vezethető vissza, de a gyenge forint hatása is megjelenik az árcédulákon.
Nagy Márton már januárban jelezte, hogy szorosan figyelemmel kísérik az árak alakulását, korábban is találkozott az OKSZ-szel, illetve a Tej Terméktanácssal hiszen a tejtermékek különösen gyorsan drágultak az elmúlt időszakban.
Legutóbb pénteken találkozott a nemzetgazdasági miniszter a boltláncok képviselőivel és úgy fogalmazott, hogy készen állnak minden szükséges intézkedés meghozatalára az árak kontrollálása érdekében.
Semmilyen lehetőséget, intézkedést nem zárunk ki, így a kötelező árstop újbóli bevezetését sem
- írta a Facebookon.
Kiemelten figyelnek az alapvető élelmiszerek – például a tej és tejtermékek – elérhetőségére és megfizethetőségére.
Első lépésként 100-ra bővítik az online árfigyelő rendszerben követett termékek körét. Az új termékek között, olyan alapvető élelmiszerek is helyet kaphatnak, mint
- a halak,
- kávé,
- tea,
- rizs,
- tejszín,
- marhahús,
- zsemle
- és kakaópor.
Ismert, hogy a kormány 2021 őszén árstopot vezetett be egyes alapvető élelmiszerek esetében, először hat, majd 2022. novemberétől további kettő, így összesen 8 termék árára "tettek sapkát".
Az első körös termékek ára nem lehetett magasabb, mint a 2021. október 15-i ár. Ebben a csoportban tartozott a kristálycukor, a búzafinomliszt (BL 55), a finomított napraforgó-étolaj, a házi sertéscomb, a csirkemell, a csirke far-hát, csirkehát, csirkefar, csirkeszárnyvég és az ultramagas hőmérsékleten hőkezelt, 2,8% zsírtartalmú tehéntej. A tyúktojás és az étkezési burgonya, ára nem lehetett magasabb a 2022. szeptember 30. napi árnál. Ez a két termék később csatlakozott a körhöz.
Az árstop mellett a kormány a kötelező akciózást is bevezette, ez az árstophoz képest kevésbé volt szigorú intézkedés, de a termékek széles körét érintette. Az árstopot 2023-ban, a kötelező akciózást tavaly vezették ki.
Az intézkedések - különösen az árstop - megítélése felemás. Ha néhány alapvető élelmiszer árát kordában is tartotta arra nem volt garancia, hogy a széles termékvertikummal rendelkező kiskereskedelmi láncok nem tudják máshol pótolni a veszteségeiket. Arról nem beszélve, hogy időszakosan készlethiány lépett fel egyes árstopos terméknél, amelyet a boltok mennyiségi korlátozással próbáltak orvosolni.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Portfolio