Napjainkban a statisztikai jártasság mindenki számára fontos készség ahhoz, hogy eligazodjon a különböző információk között és helyesen értelmezze az adatokat. A digitális korszakban az átlagemberek gyakran találkoznak statisztikai adatokkal a hírekben, legyen szó gazdasági mutatókról, politikai elemzésekről, népességügyi tudnivalókról vagy lakásstatisztikákról.
Ahhoz, hogy valaki megalapozott véleményt alkothasson a társadalmi, gazdasági kérdésekről, elengedhetetlen a statisztikai adatok helyes értelmezése.
Ezért a KSH számára stratégiai jelentőségű a statisztikai edukáció révén az adatjártasság előmozdítása, ezáltal az adatok hasznosulásának növelése, ugyanis megfelelő statisztikai ismeretek nélkül nem lehet teljes mértékben kihasználni az adatokban rejlő potenciált.
Javítani kell a kkv-k digitális képességeit
A hazai kkv-k digitális érettségét vizsgáló Digiméter szerint a kis- és középvállalkozások nagyrészt megtartották ugyan a koronavírus miatti kényszerdigitalizáció eredményeit, de nem fejlődtek tovább. A 2024 tavaszán készült felmérés főindex értéke százas skálán mérve 40 lett – ugyanez az érték 2020-ban és 2021-ben is 40 volt, 2022-ben pedig 41 –, így kijelenthető, hogy továbbra sem látszódik érdemi változás a magyar vállalatok általános digitalizáltsági fokában. A korábban is legfejlettebbnek bizonyuló pénzügyi terület tovább érett, a többi index azonban nem tudott felzárkózni mellé, nem nőtt jelentősen azoknak a cégeknek az aránya, amelyek rendszeresen figyelik a működésük közben keletkező adatokat, hogy azokat később felhasználják a döntéshozatal során. Az adatvezérelt működés nélkül viszont ma már aligha lehetséges jelentős technológiai fejlesztéseket véghez vinni, a digitalizáció alapját az adatok strukturált és célhoz igazított feldolgozása jelenti.
Az adatalapú döntéshozatalhoz elengedhetetlen a szűkebb és a tágabb környezet társadalmi, gazdasági jellemzőinek, a legfontosabb piaci trendeknek, valamint az adott szektort bemutató statisztikáknak a megismerése. Ehhez olyan adatkompetenciára van szükség, amely lehetővé teszi a statisztikák helyes és pontos értelmezését, az adatok mögött álló trendek felismerését és az összefüggések értő feltárását.
Egyrészt a szélesebb nyilvánosság számára az adatok közérthető és színes bemutatása is segítség, például infografikákon keresztül, ezért a KSH is rendszeresen tesz közzé könnyen befogadható, szemléletes adatvizualizációkat.
Másrészt az adatok értelmezése és a statisztikai jártasság elősegítésének érdekében a közigazgatásban és az üzleti szférában dolgozók számára elindította – először 2023-ban – a KSH Stat Akadémia elnevezésű ismeretterjesztő programsorozatát. A rendezvény sikerére való tekintettel, és a korábbi visszajelzések figyelembevételével a KSH 2024-ben kétféle kurzussorozatot indított Közig+ és Business elnevezéssel.
A 2023. évi eseményen résztvevők visszajelzései alapján alakította ki a KSH a 2024. évi tematikát, ennek megfelelően idén a korábbinál mélyebb szakmai ismereteket adó, gyakorlatiasabb és egyúttal hosszabb, a háttérinformációkat és az aktuális piaci trendeket is bemutató prezentációkkal készülnek az előadók az általános témafeldolgozás helyett
– mondta a Portfolio-nak Ádám Dénes, a KSH Kommunikációs és Architekturális Igazgatóságát irányító elnökhelyettese.
A programsorozat célja, hogy támogassa a KSH adathasználóit, partnereit az adatállományok, a statisztikák még hatékonyabb és kiterjedtebb felhasználásában. A résztvevők munkájuk során is használható statisztikai ismereteket szerezhetnek, illetve betekintést nyerhetnek az ország társadalmi és gazdasági folyamataiba.
Az előadásokon a témakörök részletes bemutatásán túl
- háttérinformációkkal,
- aktuális piaci trendekkel,
- az adathasználatot jelentősen megkönnyítő szakmai javaslatokkal,
- adatforrásokra vonatkozó tanácsokkal
is szolgálnak a KSH szakértői.
A fiatalok statisztikai műveltségének előmozdítását pedig a számukra létrehívott statisztikai versenyek célozzák: a középiskolások részére a 11. alkalommal megszervezett Stat Wars, a felsőoktatásban tanulóknak pedig a 7. Stat Wars Uni verseny. A versenyek több online fordulóból állnak, melyeket egy személyes jelenlétű döntő zár le.
„A felsőfokú képzésben résztvevőknek különösen fontos lehet az adatjártasság, valamint annak emelése, legyen szó akár a természettudományokról, akár a társadalomtudományokról, hiszen a kutatások és elemzések jellemzően adatalapúak” – tette hozzá a hivatal elnökhelyettese.
Versenyelőnyt jelenthet a statisztikai ismeretek megléte, a statisztikák helyes értelmezésének képessége a vállalkozások és az üzleti élet képviselői számára is – különösen a piacról, vagy az adott földrajzi területen elérni kívánt fogyasztók jellemzőiről szóló statisztikák lehetnek hasznosak. Erre hozta létre a KSH a KKV-tervező című aloldalát, amellyel a kkv-kat támogatnák üzleti döntéseik meghozatalában és egyúttal digitális érettségük javításában.
A cikk megjelenését a KSH támogatta.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images