Felkészültek a magánegészségügyi szolgáltatók, ha jövőre nem tudnak pénzt keresni
Gazdaság

Felkészültek a magánegészségügyi szolgáltatók, ha jövőre nem tudnak pénzt keresni

Portfolio
Felkészültek a magánegészségügyi szolgáltatók arra, hogy jövőre nem tudnak majd pénzt keresni, hiszen akkora minden bizonnyal begyűrűzik az energiaárak emelkedése, a bérköltségek növekedése és a forintárfolyam hatásai is - többek között ez is elhangzott a Portfolio Private Health Forum 2022 szakmai rendezvényének első kerekasztalbeszélgetésében, ahol a legnagyobb magánegészségügyi szolgáltatók tulajdonosai és vezetői beszélgettek. Többek között arról is, miként alkalmazkodnak az alapjaiban változó makrogazdasági környezethez.

A panelbeszélgetés moderátora, Végh Attila, a Eurohealth Ltd. vezérigazgatója szerint különleges időket él a magánegészségügy, hiszen sokan szeretnének befektetni a szektorba, ugyanakkor a jelenlegi makrogazdasági környezet jelentős kihívásokkal tűzdelt. Közeledik a kereslet-kínálati inflexiós ponthoz, ugyanakkor a profitabilitás rövid távon csökkenhet.

Kirschner András, a Swiss Medical Services ügyvezetője, orvos igazgatója közölte, hogy a pandémia során szerzett bevételeiket visszaforgatják. A három nagy konszolidátor közül az organikus növekedésű nyeri majd a versenyt.

A jövő év nehezebb lesz, mert akkorra Várható a sokkal magasabb energiaárak, és gyengébb forint kedvezőtlen hatásainak begyűrűzésére.

Beszélt arról Kirschner András, hogy a 2023-as évet már elengedték a kilátásban lévő új makrogazdasági helyzet miatt, amely során említést tett az energiaköltségekről, árfolyamkockázatról és a kereslet alakulásáról.

A Swiss dolgozik azon, hogy fejlessze informatikai rendszerét, a hatékonyság kimaxolásában jelentős szerep hárul az automatizációra, amely gördülékenyebbé teheti az egész betegút kezelését. A kereslet-kínálat maximalizálja majd az árakat, ezért a mérethatékonyságra nagy figyelmet kell fordítanunk. A biztonság betegállátás sokkal fontosabb számukra, mint a bővülés - szögezte le.

Fábián Lajos, a TritonLife Holding Zrt. elnöke, alapító részvényese arról beszélt, hogy az ő kezük a tűzben van, mivel nincsenek külföldi befektetőik, saját tőkéből és hitelből haladnak előre. Nagyon rizikós ez az időszak, ő 36 éve figyeli az eseményeket, de most turbulens időszakot lát, ezért óvatosan terveznek. A betegnek mindig szüksége lesz rájuk, ugyanakkor a makrokörnyezetre reagálniuk kell. Szerinte az orvos-beteg találkozó 60-70 százaléka felesleges. Kibontakozik egy generáció, akiknek megvan az igénye az új digitális megoldásokra, amely a másik oldalról ügyelet meglétét jelenti.

A magánegészségügyi szolgáltatások iránti kereslet növekedését a közönségkérdés alapján leginkább az állami egészségügy korlátai (várólisták, paraszolvencia tiltása) tarthatja fenn. Fábián Lajos szerint meg kell érteni azt, hogy a két szektor nem egymással szemben állva üti egymást, az emberek az állami ellátás híján utat találnak arra, hogy ellátáshoz jussanak. A határnak a beteg érdekében nem ott kellene húzódnia, hogy ki a tulajdonos, hanem, hogy ki finanszírozza. Kirschner András egyetértett abban, hogy

a járulékot fizető embert kell ellátni, ezért célszerű lenne a költéseket összefésülni.

Papik Kornél, a Dr. Rose Magánkórház ügyvezető igazgatója ismertette, hogy hangsúlyt kell fektetni az informatikai fejlesztésekre, a kapacitáskihasználtságra, azonban utóbbiból a pácienseknek nem szabad semmit sem éreznie, ez egy nagyon nehéz feladat, hiszen sokan választják a magánellátást, mert azt szeretnék, hogy csak vele foglalkozzanak. Értékdöntéseket is kell hozniuk, a veszteségesebb területek pedig komolyabb döntéseket igényelnek. Elképesztően fontos a fluktuáció elkerülése, a dolgozókkal meg kell ismertetni a közös célokat a szolgáltató hatékony működése érdekében. A szektorsemleges finanszírozásnak egyik feltétele az lehet, ha a magánszolgáltató jobban és olcsóbban tud működni, mint az állami intézmények. Mindezek mellett azt is figyelembe kell venniük, hogy egyre nehezebben fizetik ki a nem felső réteghez tartozók a szolgáltatás díját.

Lancz Róbert, a Doktor24 Csoport tulajdonos-vezérigazgatója, a Primus Magán Egészségügyi Szolgáltatók Egyesület elnöke elmondta, hogy a bérköltségek jelentős kihívásokat okoznak majd a szektorban. Rendkívül fontosnak tartja az ügyfélélményt kiaknázását, amely mellett javaslatokat fogalmaztak meg az államnak, érdemes lenne felülvizsgálni a régebbi szabályozásokat mind személyi, mind tárgyi feltételekben. Ha ezen változtatnának, akkor hatékonyabbá tehető a betegellátás.

Bármennyire nem szeretnének árat emelni, az inflációt óhatatlanul le kell majd követniük az árakban.

Véleménye szerint aktívabban kellene kommunikálniuk az állami rendszerrel. Egyre fajsúlyosabb a magánegészségügybiztosítás szerepe, korábban ezt a multik biztosították, azonban most már 80 dolgozójú cégek is adják a munkaerő megtartása érdekében. Jelenleg ez önszerveződő módon működik. A magánegészségügy nem luxuscikk, hanem egy egy olyan dolog, amelyre az emberek kénytelenek költeni abban az esetben, ha nem tudnak ellátáshoz jutni az állami ellátórendszerben.

Börzsei-Knoll Veronika, az Emineo Magánkórház ügyvezető igazgatója, tulajdonosa ismertette, hogy még nem érték el azt a nagyságot, hogy bizonyos tehetetlenségi folyamatok beinduljanak. Gyorsan és rugalmasan reagáltak a koronavírus-járvány teremtette lehetőségekre. Amit tudnak, azt próbálnak automatizálni, azonban az egészségügyi ellátás nagyon HR-központú, így például a műtős létszámon se lehet változtatni, amely pedig magas bérköltségekkel jár. Az embereket meg kell tanítani arra, hogy az egészségükre költeniük kell.

Címlapkép forrása: Portfolio/Mónus Márton

Kiszámoló

Neked is sikerül változtatni

Szombatonként kiteszek egy-egy régi cikket, amit sokan nem olvastak, pedig a hasznukra lehet. Ez a cikk közel tizenegy éves, a benne lévő számokat így értelmezd. Ha van egy hasonló veled megtört

Holdblog

A személyes szorzónk

Modern korunkban sok lehetőségünk van személyiségünk kiteljesítésére, önérdekünk követésére. Ha ki akarunk tűnni mások közül, akkor ezekkel nem csak lehet, hanem szükséges is foglalkoz

Kasza Elliott-tal

Medtronic - elemzés

Végig pörgettem a blogon a Top10-es posztokat, vetettem egy pillantást azokra a részvényekre, amik valamikor fennakadtak a hálómon, de nem néztem meg őket alaposabban. Az egyik ilyen volt a Medtro

Tematikus PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Ügyfélkapu-mizéria: egy újabb szolgáltatás kiesése fenyeget ügyintézési káosszal
Díjmentes előadás

Tőzsdei megbízások helyes használata

Kérdések és válaszok azzal kapcsolatban, hogy mire figyelj, ha kezdő befektető vagy!

Könyv

A Sikeres Kereskedő - Vételi és eladási pontok, stratégiák, tőzsdepszichológia

Egy tőzsdei könyv, ami nem aranyhalat akar rád sózni, hanem felruház a horgászás képességével, ami a befektetések világában a saját kereskedési módszer kialakítását jelenti.

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Eladó új építésű lakások

Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.

Property Warm Up 2025
2025. február 20.
Green Transition & ESG 2025
2025. március 6.
Biztosítás 2025
2025. március 4.
Agrárium 2025
2025. március 19.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
idojaras-eso-havas-eso-onos-eso-ho-havazas-tel-teli-idojaras-homerseklet-fagy-utazas