Továbbra is vannak még kérdőjelek az élelmiszer-árstop kapcsán, az azonban már egyértelműnek tűnik, hogy bizonyos feldolgozókat kevéssé érint a változás.
A malomiparnak vélhetően ugyanakkor nem okoz majd problémát a rendelet, hiszen a keletkező veszteség nagy részét a kereskedelem fogja viselni
– vélekedett a Portfolio-nak Lakatos Zoltán, a Gabonaszövetség alelnöke, a malmi tagozat vezetője.
A malomipari szereplők döntő többsége már tavaly év végéig leszerződött az idei árakra, esetükben tehát kiszámítható viszonyok alakultak ki 2022-re.
A feldolgozóknak csak olyan esetekben okozhat problémát a mostani rendelkezés, ha az áraik alacsony szinten ragadtak be, amely csupán néhány nagyobb szereplőre igaz. A többi esetben a kereskedelem kénytelen viselni az árcsökkentés terhét.
Lakatos Zoltán hozzátette: a malomipar számára azért sem okoz nagy turbulenciát az árstop, mert csak a háztartások számára értékesített BL55-ös lisztre terjed ki, a lényegesen nagyobb mennyiségű, sütőiparnak értékesített lisztre nem.
Nincs minta az ilyesmire
Egyelőre nagyobb a bizonytalanság a húsipar köreiben, ahol a kivárás jellemzi az érintettek stratégiáját.
Pontosan nem látjuk még, hogy milyen piaci hatások alakulhatnak ki a bejelentett intézkedésből, mivel ilyen tapasztalataink még nincsenek
– mondta el a Portfolio-nak Éder Tamás. A Magyar Húsiparosok Szövetségének elnöke hozzátette: „reméljük ugyanakkor, hogy a három hónapra meghirdetett állapot nem fog érdemi és tartós károkat okozni a hazai húsiparnak.”
A saját ár az irányadó
Az mindenesetre már világos, hogy a kereskedőknek mit kell tenniük – igaz, ehhez elő kell keresniük a tavalyi adataikat, amely a kisebb boltok esetében nem mindig olyan egyértelmű feladat, lévén nekik nincs megfelelően kiterjedt adatbázisuk, mint a nagyobb láncoknak. A rendelkezés alapján azonban mindenképp a korábbi, az egyes boltokra vonatkozó árak az irányadók.
Az árstopot alkalmazni köteles kereskedők a tavaly október 15-i áraikat elsősorban a saját adataik alapján fogják tudni megállapítani
– mondta el a Portfolio-nak Fajcsák Gábor, az RSM Hungary partnere, adóüzletág-vezetője. Hozzátette: „a könyvelési, készletezési és egyéb nyilvántartási, valamint statisztikai adataik feltehetően megfelelő információt tartalmaznak ehhez. A hatóság a megfelelő ár alkalmazását utólag fogja tudni ellenőrizni, a kereskedők pedig a rendelkezésre álló adataikkal és dokumentumaikkal tudják majd alátámasztani, hogy az előírások szerint jártak el.”
Fotó: Shutterstock