Fajcsák Gábor, az RSM partnere és adóüzletágának vezetője felvezető előadásában a Magyarországon az elmúlt években végbement adódigitalizációs folyamatot mutatta be. Ezek alapján egyértelmű a trend: a vállalati adózás digitalizálódik a (hazai és nemzetközi) szabályozás hatására.
A folyamatból kiemelte az online adatszolgáltatás 2018-as bevezetését, annak idén elindult továbbfejlesztett (2.0-ás) változatát, melynek folytatása lesz 2021-ben a NAV Online Számla 3.0. Egyúttal előrevetítette a 2022-es változások fő irányát az adódigitalizáció területén.
Ezt követően Czinege Attila, a NAV ellenőrzésekért felelős szakfőigazgatója mutatta be, hogy az adóhatóság milyen tapasztalatokat szerzett az ellenőrzések során. Felsorolta a NAV online fejlesztéseit, így az e-ellenőrzést, a SAF-T fejlesztéseket, az elektronikus kapcsolattartást, a cégkaput, az e-bevallásokat, így az e-ÁFA-t, valamint az e-SZJA-t, az elektronikus adatszolgáltatásokat, mint például az online pénztárgép, az EKÁER, étel-ital automaták bekötését, valamint az online számlaadat-szolgáltatást.
Ismertette ezentúl az online számla rendszer adatait is, így például, hogy az online számla rendszerben 1,013 millió regisztrált adózót tartanak számon, és 758 ezer adózó teljesít adatszolgáltatást. Eddig összesen 194 millió feletti számlát küldtek be az adózók, amiből elektronikus számlázó programból 186 millió darab érkezett.
Emlékeztetett arra, hogy az online számla rendszer 2.0-s verziója élesben 2020 februárjában indult, majd a kötelező átállás idén július elsején valósult meg. A 3.0-s verzió, vagyis az e-ÁFA kiajánlás előkészítése már most tesztelhető, az éles indítás 2021 januárban várható, és a szankciómentes időszak április elsejéig tart.
Az e-ÁFA bevallással a digitalizáció teljesen új lépcsőfokára lépünk fel
- vélekedett Czinege Attila, aki további tervként ismertette a HEDI névre hallgató rövidítést, ami a helyi ellenőrzések digitalizációját jelöli, vagyis papírmentessé szeretnék tenni ezt a folyamatot is.
Külön szólt arról is, hogy a NAV jogkövetési eljárásai és ellenőrzési metódusai eltolódtak a támogató jellegű ellenőrzések irányába. 2020-ban már 38 milliárd forint bevétel keletkezett a támogató ellenőrzések utáni befizetésekből és ezek az eljárások néhány nap alatt lezárulnak - ismertette az eredményeket.
A NAV illetékese arról is beszélt egy látványos, cégek közötti kapcsolati hálót mutatva, hogy a rendelkezésre álló hatalmas adatvagyonnak és informatikai rendszernek köszönhetően az adóhatóság ellenőrei nagyon gyorsan feltárják a belföldi láncolatokat és kiszűrik a nem jogkövető adózókat. A valós idejű adatszolgáltatási rendszerek így tehát nagyon komoly eszközt adnak az adóhatóság kezébe.
Címlapkép forrása: Getty Images