Gazdaság

Mitől leszünk sikeres nemzet?

Kevés dolog valósult meg a rendszerváltozás gazdasági illúzióiból Magyarországon. 20-25 évvel a rendszerváltozás után már teljesen nyilvánvaló, hogy a felzárkózási folyamatunk elakadt, a régióban pedig egyre hátrébb csúszunk vissza. Nem lettünk sikeres ország, és utólag visszanézve sokkal jobban értjük, milyen okok vezettek ide. Kétrészes írásom első felében vázlatosan áttekintem, miként változott a felfogásunk, értékelésünk az évek során, a második részben pedig arról írok, hogy melyek azok a tényezők, amelyek megváltoztatása nélkül a konvergencia továbbra is ábránd maradhat.

1 2

Az ártatlanság kora.
"Magyarország sikerre van ítélve" - unalmassá koptatott frázis volt ez a rendszerváltozás utáni években. Ebből az optimista predesztinációból mára nem sok maradt. A gyors felzárkózás gondolata, az, hogy életünk jelentős részét már osztrák életszínvonalon tölthetjük el, szertefoszlott. Ahogy folyamatosan játszottuk el az esélyeinket, illetve csapott minket arcon a realitás, úgy döbbentünk rá arra, hogy a siker nem jön magától. Újabb és újabb elméleteket, magyarázatokat kellett előhúznunk a fiókból, amelyek egyre összetettebb módon magyarázták egy ország felemelkedésének (vagy éppen bukásának) feltételeit. Pedig milyen egyszerűnek tűnt az elején minden!

Amikor még sima ügynek gondoltuk

A működésképtelen szocialista rendszert leváltva leginkább azt gondolhattuk, hogy semmi sem akadályoz meg minket, hogy a fejlett országok nyomdokaiba lépjünk. Mi kell ehhez? Nosza, vegyük elő a klasszikus tankönyveket, és már mondhatjuk is a választ: munkaerő, tőke, no és olyan technológia, ami mellett a két termelési tényező a korábbiaknál hatékonyabban hasznosul. Márpedig nálunk mindez adott. Van a kapun belüli munkanélküliségből kiszabadult olcsó, képzett munkaerőnk, ami a privatizációhoz (és a zöldmezős beruházásokhoz) érkező külföldi tőkebefektetéssel együtt megteremti a gyors felzárkózás alapját. A tőke pedig szakadatlanul jön majd, hiszen az olyan helyet igazán szereti, ahol csak a tőkehiány az akadálya a sikernek - ott lehet igazán sokat keresni.

Az 50-es években kialakult fejlődéselmélet szerint a felzárkózás igazi hajtóereje a technológiai transzfer, márpedig ez nálunk a tőkével együtt érkezik az országba. Nincs más dolgunk tehát, mint hogy másoljunk: a későn jövők előnyét felhasználva a már működő intézményeket, technológiákat átvéve (immár olcsón és kockázatmentesen) alkalmazzuk a siker receptjét.

Így utólag fájdalmasan naiv elképzelésnek tűnik mindez. Ám az a helyzet, hogy valójában a világ sikeresen felzárkózó országai (amelyekből - mint később látni fogjuk - nem volt olyan túlságos sok) nagyjából a fent leírt utat járták be.

Zavaró pontok a láthatáron

A 2000-es évek eleje még a konvergenciáról szólt, sőt, ez volt az egyetlen olyan időszak, amikor érdemi felzárkózást tudtunk felmutatni. Ugyanakkor a fent leírt modellszerű fejlődéshez képest gyanús lehetett, hogy a foglalkoztatás alig nőtt, a növekedés alapja a tőkebeáramlás volt - és a meginduló eladósodás.

Mitől leszünk sikeres nemzet?
Hiába volt egyre fenntarthatatlanabb a növekedés, a sikerességünkben továbbra is bíztunk, amit megtámogatott az EU-csatlakozás okozta öröm.

Ekkor még optimistán láthattuk a helyzetünket a modernebb növekedési elméletek tükrében is. Igaz ugyan, hogy az a "szükségszerűség", amit az abszolút konvergencia (teljes felzárkózás) feltételez, nem létezik, de nekünk mégis megvan mindenünk ahhoz, hogy utolérjük a fejlett országokat. Bár látunk a felzárkózásban megakadt, közepesen fejlett országokat (middle income trap), értjük, hogy minden ország a saját egyensúlyi pályájához konvergál (ami akár jelentősen elmaradhat a fejlett gazdaságok jövedelmi szintjétől), de minket ez nem kell, hogy zavarjon. Hogy miért?

Hát mert azok az új szempontok, intézményi tényezők, melyek a töretlen növekedésben fontos szerepet játszanak (jogbiztonság, viszonylagos korrupciómentesség, versenyző piacok, pozitív ösztönzők, innovatív üzleti környezet stb.) nálunk szerencsére megvannak. Mi ugyanis a gazdaságszerkezetünkben, intézményeinkben, normáinkban, kultúránkban egy olyan klubhoz tartozunk, amelyben garantált a siker: az Európai Unió klubjához. Vagyis annak ellenére, hogy a felzárkózásunk üteme és végpontja országspecifikus tényezők függvénye, nekünk nem kell aggódnunk, mert ezekben a tényezőkben jól állunk.
Ez a cikk folytatódik
1 2
Holdblog

Piaci hiszti vagy hatékony fogadók?

Az tény, hogy gondban van a világ egyik legerősebb csapata, de az nem biztos, hogy a fogadók jól látják a helyzetet. A Manchester City teljesítményére... The post Piaci hiszti vagy hatékony foga

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Ursula von der Leyen kiforgatja az EU-t mind a négy sarkából

Gazdasági elemző

Gazdasági elemző
Interaktív online előadás

Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez

Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.

Könyv

A Sikeres Kereskedő - Vételi és eladási pontok, stratégiák, tőzsdepszichológia

Egy tőzsdei könyv, ami nem aranyhalat akar rád sózni, hanem felruház a horgászás képességével, ami a befektetések világában a saját kereskedési módszer kialakítását jelenti.

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Property Warm Up 2025
2025. február 20.
Green Transition & ESG 2025
2025. március 6.
Biztosítás 2025
2025. március 4.
Agrárium 2025
2025. március 19.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
magyar nyugdíjas