A magyar fizetőeszköz tulajdonságait feltáró korábbi írásainkat az alábbi linkeken olvashatja el:
Mégis mekkora?
Itthon szinte nincs olyan nap, amikor ne találkoznánk a forinttal: fizetünk vele, értéket mérünk általa, vagyont halmozunk fel benne - nagyjából ezek a legfontosabb funkciói a pénzünknek, amely központi szerepet tölt be a mai társadalmunkban. Mégis alig ismert, hogy pontosan milyen tulajdonságokkal is bír a forint, és ez alatt most nem a készpénz primitív anyagösszetételére gondolunk, hanem a közgazdasági szempontból legérdekesebb vonulatára: a forint piacára.Amikor megkérdezzük az elsőéves egyetemi hallgatókat arról, hogy szerintük mennyire jelentős a világ devizapiacán a forint, általában igen lekicsinylő szavakat hallhatunk. Nos, őket ilyenkor sokként éri, hogy egy olyan tízmilliós országnak, mint amilyen Magyarország, a fizetőeszköze valójában a 24-ik legtöbbet kereskedett deviza a világon.
Tapasztalatból tudjuk, hogy hasonlóan óriási meglepetéseket szokott szülni a forintpiac napi forgalmának a becslése is. A pénzügyekben tájékozott emberek arról talán sokszor olvashatnak, hogy a magyar tőzsdén manapság olyan 10 és 20 milliárd forint között szokott ingadozni a kereskedés napi forgalma (éppen hanyatlóban van sajnos). Sokan még azt is jól tudják, hogy a kötvénypiac ennél valójában nagyobb, de abban már nagyságrendeket szoktak tévedni, hogy a forintpiaci forgalom hogyan viszonyul ezekhez képest.
Az egész hátterében talán az állhat, hogy egy kifejezetten nehezen átlátható és komplex OTC-piaci struktúráról van szó, amire ritkán közölnek átfogó forgalmi statisztikákat. Az alábbi írás ezért arra vállalkozik, hogy részletesen bemutatja, miként is néz ki valójában a forintpiac.
Napi ezermilliárdok
A rendelkezésre álló adatok alapján egy nap (!) átlagában, több mint 5000 (!) milliárd forint értékben kereskednek az egyes forintkeresztekre vonatkozó instrumentumok piacain. Sőt, mára ez a szám még nagyobb lehet, mivel a legutóbbi átfogó felmérés óta eltelt két évben meredeken bővülhetett a forgalom a devizapiacon. Becsléseink szerint a napos átlag mostanra a 6-7 ezer milliárdot is elérheti forintban számolva. Újabb átfogó statisztikákat majd csak 2016-ban publikál a Nemzetközi Fizetések Bankja (BIS), ugyanis ez egy rendkívül körülményes és nehézkes adatgyűjtés.Adódik a kérdés, hogy ezen összegek mekkora részarányt képviselnek a teljes devizapiaci forgalmon belül, vagyis hogy mekkora is a forint a világhoz képest. A teljes piaci arányunk a BIS legutóbbi felmérése szerint 0,42 százalék volt. Az egyes instrumentumok teljes piachoz viszonyított arányai is ezen érték körül szóródnak:
A vázolt arányokból következik egy igen fontos megállapításunk, mégpedig az, hogy a forintpiac szerkezete lényegében nem különbözik a világátlagtól. Más szóval: a teljes devizapiachoz hasonlóan fejlődtek az egyes forintpiaci instrumentumok, így mára a forgalmi arányok szinte azonosak.
Mennyire fontos a spot piac?
A fentiekből jól látható, hogy a közbeszédben gyakran szereplő azonnali (spot) piac is pusztán az egyharmadát teszi ki a teljes forintpiaci forgalomnak. Ennél érdemben nagyobb súllyal bírnak az úgynevezett FX swapok (46%). Ezek az instrumentumok leginkább arra szolgálnak, hogy rövid időre (általában éven belül) külföldi devizához jussanak a hazai vállalatok és bankok, kvázi kockázatmentesen (a kontraktus díját és az országok közötti rövidtávú kamatkülönbséget fizetik meg cserébe). Ezen swapok egyik lábában forintot nyújtunk devizáért, majd a másik lábában azt határidőre visszacseréljük. A magyar bankok devizahitelezése például ezen keresztül ment végbe, amit ezen statisztikák még tükröznek (idén emiatt már alacsonyabb lehet ebben a forgalom).Érdekes kérdés még, hogy pontosan kik is vannak jelen a forint azonnali piacán, ez az a terület ugyanis, amiről a hírek általában szólnak. Nos, a napi 2000 milliárd forintos forgalomnak nagyjából a felét a pénzügyi szervezetek teszik ki.
Ezen tág szereplői kört további részekre bontva pedig az alábbi kép tárul elénk:
Mindezekből már jól látszik, hogy a bankok tevékenysége mennyire meghatározó súllyal bír a forint spot árának meghatározásában, hiszen a forgalom döntő részét ők adják az által, hogy az ügyfeleiknek devizát váltanak. Ezzel szemben a hedge fundok és különböző alapok pusztán 360 milliárd forintot tesznek hozzá (átlagosan) a napi forgalomhoz a forint azonnali piacán. Kijelenthető tehát, hogy a spekulatívnak tartott tevékenység szerepe egyáltalán nem tűnik meghatározónak a forgalmi statisztikák alapján.
Ez a szerkezeti sajátosság érdekes gondolatokat vet fel arról is, hogy amennyiben ennyire nagy súllyal bír a beláthatatlan időzítésű (vállalatok és magánszemélyek igényeitől függő) banki devizaváltás a spot piacon, akkor mégis hogyan lehetne ésszerű irányt találni a napon belüli devizapiaci mozgásokban.
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ