A forint erősödéséről szólt a hét első két napja - van is mit behozni a korábbi napok látványos gyengülése után. Tegnap a jegybank kamatdöntése és az amerikai gazdaság hűléséről szóló kiskereskedelmi adat is tovább tudta lökni az árfolyamot. Ma reggel viszont kis gyengüléssel indult a nap, olyannyira, hogy mostanra újra a kamatdöntés előtti szintre emelkedett az euró árfolyama.
Az ünnepnapok környékén jellemző nyugalom honol a forintpiacon. A ma reggeli, 382-es szint körüli euró jegyzésárak nem térnek el az egész héten látottaktól, napközben gyakorlatilag minimális mozgás volt csak az árfolyamban. Délután enyhe gyengülés indult meg, este azonban visszakapaszkodott a forint.
A dollár erősödésével a forint is gyengült az elmúlt napokban, pénteken pedig majdnem az egész heti nyereségét elveszítette a dollárhoz és az euróhoz képest. Késő délután viszont újra erősödni kezdett.
A múlt hét történelmi mélyponthoz közeli jegyzéseihez képest erős szinten kezdett a ma forint a félig bezárt devizapiacon, másfél hete nem járt 391 alatt az euróval szembeni árfolyam. 10 órára aztán 390 alá is bukott az euró árfolyama.
Relatíve csendesen kezdődik a hét a devizapiacokon, úgy tűnik a múlt heti nagy csapkodások után stabilizálódnak az árfolyamok. A befektetők most a Bank of Japan keddi és a Fed szerdai döntését várják nagyon, de a Bank of England, illetve a svájci és a norvég jegybank is a héten tart kamatmeghatározó ülést.
Ha eddig azt hitted, hogy a forint kicsi és jelentéktelen piaccal bír, akkor gondold újra. A napi forgalmunk egyrészt a sokszorosa a hazai részvény- és kötvénypiacinak, másrészt a világon is a 24-ik legforgalmasabb devizának számít a forint. Itthon sehol máshol nem folynak ennél nagyobb összegek. Ráadásul a forintpiac szerkezetileg sem valami elmaradott és unalmas fizetőeszköz képét mutatja, az instrumentumonkénti megoszlása szinte teljesen azonos a világátlaggal.
A magyar fizetőeszköz tulajdonságait feltáró korábbi írásainkat az alábbi linkeken olvashatja el:
Cikkünk folyamatosan frissül.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.
Sármay Bencével, a Visa hazai vezetőjével beszélgettünk.
Mit látunk a piacokon?
Az korábbi jegybankelnökkel a vámok hatásait elemeztük.
Senki nem fúr, pedig kiadták a jelszót.