Ennyire veszélyes a forint!
Mennyire kockázatos a forintunk?
Magyarországon élve lényegében lehetetlen elkerülni, hogy ne hasson ránk a forint árfolyamának alakulása. Ez alatt nem pusztán arra kell gondolni, hogy nyaralni megyünk vagy éppen külföldről vásárolunk valamit. Ennél ugyanis sokkal mélyebb szimbiózisban élünk a fizetőeszközünkkel!Hazánk egy pici és nyitott ország, ahol az árfolyamcsatorna jelentős szerepet tölt be a gazdaságunk alakulásában. Az exportáló vállalataink profitabilitásának befolyásolása mellett az importárakba is át tud gyűrűzni a forint árfolyamváltozása, amit pedig mindenki megérez. Sőt, még ha nem is vásárolnánk semmiféle külföldi cikket (üzemanyagot sem), akkor sem kerülhetnénk el, hogy például a jelentősen elgyengülő forint ne okozzon inflációt a belföldi termékek esetében is. A legnagyobb kitettséggel természetesen, a devizapiaci kereskedők szembesülnek, akik sokszoros tőkeáttétellel kereskedhetnek az egyes forintkereszteken.
Egyszóval senkinek sincs menekvés az árfolyamunk változása elől, kisebb vagy nagyobb mértékben mindenképpen kihat majd ránk, így pedig érdemes feltenni a kérdést, hogy mégis mekkora kockázatot futunk: Mennyire kockázatos fizetőeszköz a forint?

Ehhez mi a legfontosabb külkereskedelmi partnerünk fizetőeszközével, az euróval szembeni árfolyamunkat vizsgáltuk. Megnéztük, hogy az elmúlt tíz évben miként alakult az EURHUF napos változása, majd pedig felrajzoltuk ennek az eloszlását. A pénzügyek világában jártas olvasó számára talán nem meglepő, hogy lényegében egy normális eloszlást kaptunk.

Plusz-mínusz egy százalék
Az elmúlt tíz évben a napos elmozdulások 90 százaléka -1,01 és 1,14 százalék között alakult. A legsúlyosabb gyengülésünk 6,21 százalék volt, míg a legnagyobb felértékelődésünk 3,26 százalékot hozott egy nap leforgása alatt. A teljes idősoron 0,01 százalékos átlagos napon belüli forintgyengülés látszik, amitől átlagosan 0,66 százalékkal tértek el az egyes napokon a hozamok. Ezen az időtávon egyébként nagyjából a negyedével értékelődött le a forint az euróhoz képest.
Most hogy van már egy leíró képünk arról, miként is viselkedett eddig a forint, adódik a kérdés, hogy ezt kockázatosnak lehet-e nevezni. Ehhez pedig az eloszlását más devizákhoz érdemes viszonyítanunk! Három eurókeresztet választottunk a forint mellé, hogy véleményt tudjunk alkotni a forint kockázatosságáról. Mivel ezen keresztekben a másik oldalon mindig euróláb van, ezért természetesen az adott devizák általános kockázatosságáról kapunk egy könnyen értelmezhető összehasonlítást.Első viszonyítási pontnak a legnagyobb devizapiaci forgalommal bíró euró-dollárt választottuk, mert a devizapiacon ezt tekinthetjük a leginkább meghatározó párnak. A forint a feltörekvő piaci devizák sorába tartozik, így a régiós társát, a lengyel zlotyt is megvizsgáltuk, amely gyakran szoros korrelációt mutat vele. Harmadik viszonyítási pontnak pedig a svájci frankot választottuk, amely a január 15-i sokkoló felértékelődését megelőzően a világ leginkább stabil devizája volt a piacon (az árfolyamküszöbje miatt). Megnézzük tehát a leginkább forgalmas devizapárt (EURUSD), a historikusan leginkább stabilat (EURCHF) és a régiós társunkat is, mint kontrollt (EURPLN).

Hasonló harangok
Az már nem lehet meglepetés, hogy most is a normális eloszlás haranggörbeszerű formái rajzolódnak ki. Az eloszlások értelmezéshez egy kis segítség: minél csúcsosabb a görbe, a napos hozamok annál nagyobb része esik közel a leggyakoribb értékhez (a móduszhoz, ami egyébként nulla), ergo annál stabilabb párról van szó. Ellenben minél laposabb és terebélyesebb a görbénk, annál kockázatosabb devizapárról beszélhetünk.Az eloszlásokat közös grafikonon ábrázoltuk és kissé ránagyítottunk, hogy minél szemléletesebb legyen. Jól kitűnik róla, hogy historikusan messze az EURCHF volt a legstabilabb devizapár. Ami talán sokak számára meglepő lehet, hogy a forint az esetek 99 százalékában (a -2 és +2 százalékos nagyítás a forint napos hozamainak a 99 százalékát foglalja magában) egyáltalán nem számít kockázatosabbnak a régiós társánál, az euró-zlotynál, sőt, a legtöbbet kereskedett euró-dollárnál sem. Az eloszlások alapján kijelenthetjük: a forint relatív szemmel nem tekinthető instabil és kockázatos devizának az elmúlt tíz éve alapján.
Felmerül még persze, hogy miként néznek ki az eloszlások szélei, ahol az extrém események gyakoriságára derül fény. Az alábbiakban a -5 és +5 százalékos eloszlásra nagyítottunk rá a vizsgált devizák esetében:

Mennyire extrém?
Felmerülhet még egy szempont az extrém mozgások kapcsán, mégpedig az, hogy ezek időben miként követték egymást. Nagyobb veszélyt jelent ugyanis az, ha a nagyobb elmozdulások közel esnek egymáshoz, ezzel rövid időn belül nagyobb veszteséget okozva a kitettséget tartóknak. A szélsőséges hozamok alatt (a szakirodalomban általában abnormálisnak nevezik a várható értéktől eltérő hozamokat) az egyes eloszlások alsó és felső 5 százalékát értjük (ami 5-95 százalék közé esik, azt nullának vesszük), ezt pedig idősorosan ábrázoltuk a négy kereszt esetében.
Összefoglalásképpen elmondható: attól hogy hosszútávon leértékelődő trend jellemezte a forintot az euróval szemben, sem a napos hozamok eloszlása, sem azok széle, sem pedig az extrém elmozdulások koncentrációja nem nevezhető kiugrónak a kontrollnak választott devizákhoz képest. A magyar fizetőeszközzel való kereskedés nem veszélyesebb, mint mondjuk a lengyel zlotyval való. Vizsgálódásaink következtetése tehát az, hogy hiába épült bele a magyar köztudatba a gyenge és sérülékeny forint képe, attól még nem számít kockázatosnak a pénzünk.
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ
Itt a vége? Trump váratlan kijelentést tett a vámháborúval kapcsolatban
Ez mindenképpen változást jelez.
Fontos delegációval tárgyalt a 4iG, kiemelkedő területekről tárgyaltak
Fókuszban a védelmi és haderőfejlesztési technológiák.
Monumentális támadásra készül Moszkva, hatalmas kudarcba fulladt az orosz invázió – Ukrajnai háborús híreink pénteken
Cikkünk folyamatosan frissül.
Váratlan fordulat jöhet Ukrajnában: sokkal messzebb kerülhet a béke Washington húzása után
Az amerikai külügyminiszter nyilatkozott.
Sportlovat venni befektetésnek? Sokan megbánják, hogy belevágtak
Mutatjuk a lehetőségeket és a buktatókat.
Nagy a baj: újabb vármegyében bukkant fel a veszélyes vírus
A hatóságok azonnal intézkedtek.
Kiderült, mennyit költött a magyar állam eddig az akkumulátorgyártásra
Szijjártó Péter beszélt erről.
Hogyan jutnak el a szélturbinák a tökéletes körforgásos gazdaságig?
A megújuló energiaforrások közül a szélenergia mutatja az egyik legdinamikusabb fejlődést, miközben a költséghatékonysága is évről-évre jelentősen javul. A tökéle
Követett részvények - 2025. április
Havonta ránézek egyszer azokra a papírokra, amikből előbb vagy utóbb venni szeretnék. Általában a hetes chartokat nézem, 4-5 gyertya születik egy hónap alatt, ennyit már érdemes újra kiért
Hőre hangolva - milliárdos lehetőség a távfűtési rendszerek megújítására
Új lendületet kaphat a hazai távfűtés: 45 milliárd forintos kerettel jelent meg társadalmi egyeztetésen az a pályázati felhívás, amely a távhőszolgáltatók előtt nyit kaput az energiahaték
A környezeti zaj hatása a gyermekek olvasási képességére és viselkedésére Európában
Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség elemzése szerint a közlekedési zaj rontja a gyerekek olvasási képességét és viselkedését.
Valóban kockázatmentesek az állampapírok? - Tévhit vagy igazság?
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Valóban kockázatmentesek az állampapírok? - Tévhit vagy igazság? Miért népszerűek az állampapírok válság idején? A tőzsdei ingadozások és a ma
Megint a HOLD lett az Év Alapkezelője
Kilencedik alkalommal, zsinórban harmadjára lett a HOLD az Év Alapkezelője a hazai befektetési alapok Oscar-gáláján, a Klasszis 2025 díjátadón. A Deep Value Részvény Alap és...
The post Megin
TAO és HIPA bevallás 2025: mire figyeljenek a cégek?
Közeleg a 2024-es adóévre vonatkozó (TAO) társasági adó- és (HIPA) helyi iparűzési adóbevallási és adófizetési határidő. Az éves adót bevalló társaságoknak az idei évben 2025. júniu
A francia Klímatanács 2024. évi jelentése
A francia Klímatanács szerint az ország eddigi intézkedései nem lesznek elegendőek a 2050-re célul kitűzött karbonsemlegesség megvalósításához.

Idén is motivált női vállalkozókat keres a Visa She’s Next program (x)
Anyagi támogatás és egyéves mentorálás várja a program nyerteseit

- Itt a váratlan bejelentés: jön az új állampapír!
- Tökéletes vihar készül a tőzsdéken: akár 2008 óta nem látott zuhanás is jöhet
- Évszázados, régóta elfeledett fegyverhez nyúl Donald Trump: egy egész féltekéről söpörnék ki Kínát
- Szép csendben egy másik ország lehet EU-tag hamarosan, amíg a világ Ukrajnáról beszél
- Példátlan esélyt kapott Putyin Donald Trumptól - Hamarosan végleg eldőlhet Ukrajna sorsa?
Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!
Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.
Sokakat megrémisztett a Fed-elnök beszéde – Hova mehet most a pénz?
Estek a piacok a beszéd hatására.
Budakeszitől az USA-ig: a Mayer Szörp hihetetlen sztorija
Nagymamáink receptjével ér el nemzetközi sikereket a magyar márka.
Tízmilliárdokba kerülhet a száj- és körömfájás, napról napra nő a veszteség
Egyre nő a közvetett veszteség, a tejiparban és a sertéságazatban is jelentősek a fennakadások.
Kiadó raktárak és logisztikai központok
A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen