A Lacq-ban épülő ritkaföldfém-újrahasznosító és -finomító üzem Európa egyik legnagyobb ilyen jellegű beruházása, amely Kínán kívül egyedülálló kapacitással rendelkezik majd. Az évi 2 000 tonna mágneshulladék és 5 000 tonna bányászati koncentrátum feldolgozásával a gyár a globális ritkaföldfém-termelés 15%-át biztosíthatja, stratégiai szerepet töltve be az elektromos motorok és a megújuló energiák ellátásában. A projekt Japán és Franciaország támogatásával valósul meg, és a 2026-ra elkészülő üzem hosszú távon enyhítheti Európa nyersanyagfüggőségét.
Két éve lépett tőzsdére a VERTIKAL Group Nyrt., amely az egyike azon kevés hazai vállalatnak, amely képes megvalósítani a körforgásos gazdálkodást. Több régióban látnak el komplex hulladékgazdálkodási feladatokat, gyűjtenek, szortíroznak, komposztálnak, hasznosítanak, ártalmatlanítanak. Mindezek mellett továbbra is növekszik a gyártói, ipari tevékenységük. A hulladék jelentős részét feldolgozzák és saját fejlesztésű, magas hozzáadott értékű terméket gyártanak. 2024-ben jelentős beruházást hajtottak végre dombóvári telephelyükön, amivel meghatározó mértékben fejlesztették és növelték a gyártási kapacitásukat. Termékeik számos gyártói szegmensben megjelennek, a háztartási kisgépek alkatrészeitől egészen a légiközlekedésben alkalmazott berendezésekben található műanyag alkatrészekig. A vállalat meghatározott célok és stratégia mentén növekszik, folyamatosan fejlesztik a feldolgozókapacitásukat, miközben erősödő K+F tevékenységet is folytatnak, és a már tőzsdére lépéskor is megfogalmazott Standard kategória mielőbbi elérését is megcélozhatják. A Portfolio Ferencz Kornélt, a VERTIKAL Group meghatározó tulajdonosát kérdezte a tőzsdei működés kihívásairól, körforgásos gazdálkodásról, és arról, hogy hogyan értékelődik fel évről évre az újrahasznosított műanyag a piacon.
Bár a homok végtelennek tűnik a sivatagokban és a tengerpartokon, valójában egyre inkább hiánycikké válik. Az építőipar egyik legfontosabb alapanyaga, amely nélkül nem lenne beton, aszfalt vagy üveg, ám a túlzott kitermelése súlyos környezeti károkkal jár. A folyók és tengerpartok homokkészletei kimerülőben vannak, miközben az illegális homokbányászat virágzik. Egyes becslések szerint 2050-re akár teljesen kifogyhatunk az építőipari minőségű homokból, ami drasztikus áremelkedést és ellátási problémákat okozhat. A cikkben a globális homokválság hátterét, hatásait és a lehetséges megoldásait mutatjuk be.
Havonta közel 50 ezer vásárló használja a Kifli házhoz menő visszaváltási szolgáltatását, így a visszaváltási rendszer bevezetése óta több mint 2 millió palack és doboz került vissza a körforgásba, a vásárlók pedig ezért 106 millió forint visszaváltási díjat kaptak vissza levásárolható kredit formájában - szerepel a cég közleményében.
A műanyag palackokat és fém italosdobozokat zsákos beöntéssel visszaváltani képes automata lakossági használatát teszteli a MOHU Pilisvörösváron. A vállalat a pilot projekt eredményei alapján dönt arról, hogy telepít-e további gyorsvisszaváltó automatákat az új REpontokra, illetve a már megszokott, egyenként bedobós gépek mellé.
A C&A divatcég bezárta a németországi Mönchengladbachban található farmergyárát, a „Factory for Innovation in Textiles” (FIT) nevű létesítményt. Ezzel váratlanul véget ért egy úttörő és fenntartható innovációs projekt, amely 2021-ben indult - írja a Retail Detail.
A Volkswagen kínai leányvállalata és a világ legnagyobb akkumulátorgyártója, a CATL együttműködési megállapodást kötött a Volkswagen elektromos autóihoz szükséges lítium akkumulátorok fejlesztéséről.
Gyakrabban üríti a szelektív csomagolási kukákat a MOHU 2025-től minden olyan, ötezer főnél nagyobb lélekszámú településen, ahol eddig havonta egyszer ürítették a szelektív kukákat. Az új rendszer mintegy 1,5 millió magyar lakost érint – olvasható a cég közleményében.
A Coca-Cola kénytelen lehet több műanyag palackos italt értékesíteni az Egyesült Államokban, ha Donald Trump elnök vámjai miatt az alumíniumdobozok drágulnak, mondta James Quincey, a vállalat vezérigazgatója.
A fenntarthatóság egyre fontosabb szerepet játszik az üzleti sikerben. Az egyik terület, ahol a vállalkozások – legyenek azok éttermek, irodák vagy bevásárlóközpontok – nagy előrelépést érhetnek el ezen a téren, az a higiénia. Okos megoldásokkal a cégek csökkenthetik a hulladék mennyiségét, mérsékelhetik ökolábnyomukat, és javíthatják működési hatékonyságukat is. A nemrég ismét Superbrandként elismert Tork négy gyakorlati lépésben segít ügyfeleinek elérni fenntarthatósági célkitűzéseiket.
Tavaly év végén karácsony előtt alig pár nappal egy olyan fontos döntést hozott az Európai Unió Tanácsa, amelynek következtében a nem túl távoli jövőben jelentős változásokkal szembesülhetünk a magyarországi boltokban is. Az uniós kormányok szakminisztereiből álló testület ugyanis december 16-án hivatalosan elfogadta a csomagolásról és a csomagolási hulladékról szóló rendeletet, amelyet az iparági és környezetvédelmi szakértők kiemelt jelentőségű állomásnak, mérföldkőnek tartanak az EU-ban keletkező hulladék mennyiségének csökkentését és az újrahasználat növelését célzó folyamatban.
Kétéves átmeneti időszakkal vezetik be Budapesten az új lomtalanítási rendszert: 2027. január elsejéig a kerületek dönthetnek arról, hogy a lakosaik évente egyszer a jelenlegi módon, az utcára helyezhetik-e ki a hulladékokat, vagy az új módon kijelölt gyűjtőpontokon adják le a lomokat - jelentette be az energiaügyi miniszter szerdán budapesti sajtótájékoztatón.
Miközben egyre hatalmasabb mértékű a műanyagszennyezés, hiszen gyakorlatilag nincs már a világnak olyan része – ideértve a vizeinket, a talajt és az emberi testet is –, ahol ne lenne jelen mikroszennyezőként a műanyag, az elmúlt két évben heroikus nemzetközi diplomáciai erőfeszítések irányultak arra, hogy létrejöjjön egy globális egyezmény a műanyagok gyártásának, használatának és újrahasznosításának szabályozására. A tudomány most is irányt mutatott, hiszen a műanyagszennyezéssel kapcsolatosan tudományosan igazolt növekvő ismeretek ráirányították a politikusok és a közvélemény figyelmét erre a problémára, és ez megnyitotta az utat egy globális egyezmény kidolgozása és remélhetőleg az ezt követő erőteljesebb szakpolitikai beavatkozások előtt. A műanyagszennyezésről szóló nemzetközi egyezmény kidolgozását célzó tárgyalások ötödik fordulóját november végén a dél-koreai Puszanban tartották, amely szomorú, de nem meglepő módon eredménytelenül zárult.
Mint arról a Szabad Európa alapján mi is beszámoltunk, a MOHU teljesen átalakítaná a lomtalanítás budapesti rendszerét, a változtatási tervek azonban korántsem nyerték el a kerületi polgármesterek tetszését. A vállalat később nyilatkozatot adott ki, amelyben lényegében elismerték a kiszivárgott információkat, és megindokolták, miért változtatnának a jól beváltnak tűnő rendszeren.
Elkészültek a közterületi palacktartók prototípusai. Ezekből a Budapesti Közművek 20-20 darabot helyez ki Budapest tömegközlekedés és turizmus szempontjából frekventált közterületein. A kihelyezést követően a Budapesti Közművek elvégzi a palacktartó eszközök folyamatos üzemeltetését, rendszeresen monitorozza azok használatát, majd 90 nap üzemeltetési tapasztalatairól jelentést készít - közölte a Főpolgármesteri Hivatal.
Ismét változtatásra készül a hulladékgazdálkodást koncesszorként átvevő MOHU. Több tízmilliárd forintos beruházással újítja meg a cég a magyarországi kukásautóflottát, az első járművek 2025-ben állhatnak forgalomba az ország különböző területein. A cél, hogy 2027-ig lecseréljék a jelenleg használt, elavult járműveket, és az átlagos járműéletkort 10 év alá csökkentsék – tájékoztatta a társaság csütörtökön az MTI-t. A cég az elmúlt időszakban ingyenes kukaosztást és a hulladékudvarok fejlesztését is bejelentette.
Egy űrlapot kell kitölteni.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Kudarcba fulladt a misszió.
Egyre súlyosabb a helyzet a lángba borult térségben.
Sok ínyenc a bárány fejét akarja, sőt igazi különlegességnek számít az állat szeme is.
Virovácz Péter a Checklist vendége volt.
Mi történik Törökországban?