Tavaly év végén karácsony előtt alig pár nappal egy olyan fontos döntést hozott az Európai Unió Tanácsa, amelynek következtében a nem túl távoli jövőben jelentős változásokkal szembesülhetünk a magyarországi boltokban is. Az uniós kormányok szakminisztereiből álló testület ugyanis december 16-án hivatalosan elfogadta a csomagolásról és a csomagolási hulladékról szóló rendeletet, amelyet az iparági és környezetvédelmi szakértők kiemelt jelentőségű állomásnak, mérföldkőnek tartanak az EU-ban keletkező hulladék mennyiségének csökkentését és az újrahasználat növelését célzó folyamatban.
Kétéves átmeneti időszakkal vezetik be Budapesten az új lomtalanítási rendszert: 2027. január elsejéig a kerületek dönthetnek arról, hogy a lakosaik évente egyszer a jelenlegi módon, az utcára helyezhetik-e ki a hulladékokat, vagy az új módon kijelölt gyűjtőpontokon adják le a lomokat - jelentette be az energiaügyi miniszter szerdán budapesti sajtótájékoztatón.
Miközben egyre hatalmasabb mértékű a műanyagszennyezés, hiszen gyakorlatilag nincs már a világnak olyan része – ideértve a vizeinket, a talajt és az emberi testet is –, ahol ne lenne jelen mikroszennyezőként a műanyag, az elmúlt két évben heroikus nemzetközi diplomáciai erőfeszítések irányultak arra, hogy létrejöjjön egy globális egyezmény a műanyagok gyártásának, használatának és újrahasznosításának szabályozására. A tudomány most is irányt mutatott, hiszen a műanyagszennyezéssel kapcsolatosan tudományosan igazolt növekvő ismeretek ráirányították a politikusok és a közvélemény figyelmét erre a problémára, és ez megnyitotta az utat egy globális egyezmény kidolgozása és remélhetőleg az ezt követő erőteljesebb szakpolitikai beavatkozások előtt. A műanyagszennyezésről szóló nemzetközi egyezmény kidolgozását célzó tárgyalások ötödik fordulóját november végén a dél-koreai Puszanban tartották, amely szomorú, de nem meglepő módon eredménytelenül zárult.
Mint arról a Szabad Európa alapján mi is beszámoltunk, a MOHU teljesen átalakítaná a lomtalanítás budapesti rendszerét, a változtatási tervek azonban korántsem nyerték el a kerületi polgármesterek tetszését. A vállalat később nyilatkozatot adott ki, amelyben lényegében elismerték a kiszivárgott információkat, és megindokolták, miért változtatnának a jól beváltnak tűnő rendszeren.
Elkészültek a közterületi palacktartók prototípusai. Ezekből a Budapesti Közművek 20-20 darabot helyez ki Budapest tömegközlekedés és turizmus szempontjából frekventált közterületein. A kihelyezést követően a Budapesti Közművek elvégzi a palacktartó eszközök folyamatos üzemeltetését, rendszeresen monitorozza azok használatát, majd 90 nap üzemeltetési tapasztalatairól jelentést készít - közölte a Főpolgármesteri Hivatal.
Ismét változtatásra készül a hulladékgazdálkodást koncesszorként átvevő MOHU. Több tízmilliárd forintos beruházással újítja meg a cég a magyarországi kukásautóflottát, az első járművek 2025-ben állhatnak forgalomba az ország különböző területein. A cél, hogy 2027-ig lecseréljék a jelenleg használt, elavult járműveket, és az átlagos járműéletkort 10 év alá csökkentsék – tájékoztatta a társaság csütörtökön az MTI-t. A cég az elmúlt időszakban ingyenes kukaosztást és a hulladékudvarok fejlesztését is bejelentette.
Több tíz milliárd forintból újítja meg hazai kukásautóflottát a MOHU. A cél a korábbi elavult, olykor 15 évnél idősebb autókból álló flotta frissítése, modernizálása. Az első új járművek 2025-től állnak majd forgalomba az ország különböző pontjain - közölte a társaság.
A Coca-Cola Company jelentősen módosította környezetvédelmi célkitűzéseit, és nem a jó irányba. Mindez komoly kritikát váltott ki a környezetvédő szervezetek részéről. Az üdítőital-gyártó óriás csökkentette az újrahasznosításra és újrafelhasználásra vonatkozó vállalásait, valamint változtatott a kibocsátás-csökkentési céljain is - írja a Financial Times.
Az erőforrások hatékony felhasználását és az anyagok újrahasznosítását előtérbe helyező körforgásos, illetve a moduláris építészet nagy népszerűségnek örvend. Egy nemrégiben megvalósult hollandiai projekt is tükrözi ezt a trendet: egy fejlesztő cég 20 flexhome-ot, azaz moduláris elemekből álló épületet épített, és ezek a mobilházak szinte teljes egészében természetes, „bio-körforgásos” anyagokból, azaz biomasszából, például növényekből, fákból, gyümölcsökből és fűfélékből állnak - áll a Wavin közleményében.
Komoly gyenge pontja lehet a magyar palackvisszaváltási rendszernek, ugyanis a vonalkóddal ellátott nyomtatott utalvány akár hamisítható is lehet egy tetszőleges összeggel. Ezt állítja a Mantra Information Security, bár a módszer gyakorlatban való kivitelezése nem egyszerű - írja a hwsw.
A MOHU, a szelektív hulladékgyűjtést ösztönző programja keretében, országszerte több mint egymillió kukát oszt ki a lakossági ügyfelek számára olyan területeken, ahol a papír-műanyag-fém hulladékok gyűjtése eddig zsákokban történt, illetve ott, ahol a konyhai élelmiszer-hulladékok gyűjtése elindul. A vállalat ingyen biztosítja az eszközöket, amelyeket a területi szolgáltatók juttatnak el a háztartásokhoz.
November közepéig 700 millió palackot, üveget és dobozt váltottak vissza Magyarországon az új visszaváltási rendszerben. A MOHU célja, hogy három év múlva az italcsomagolások minimum 90%-át visszaváltsuk Magyarországon, és eltűnjenek környezetünkből az illegálisan szétszórt italcsomagolások.
A kínai Contemporary Amperex Technology Co. Ltd. (CATL), a világ legnagyobb elektromosjármű-akkumulátor-gyártója, európai akkumulátor-újrahasznosítási központ létrehozását tervezi, miközben Debrecenben már készül az új gyártóüzem beindítására. A vállalat célja a gyártási és újrahasznosítási folyamatok helyi integrálása a kontinensen – írja a Bloomberg.
A csomagolás az ellátási lánc egyik fontos eleme, és mint lassan minden területen, a fenntarthatóság és az újrahasznosítható megoldások itt is egyre nagyobb szerepet kapnak. Az újrahasznosított csomagolóanyagok, műanyagfóliák arányának növelésével és a biológiailag lebomló alternatívák fejlesztésével tovább lehet csökkenteni a nyersanyag-felhasználást, javítani a fenntarthatóságot, vagyis a gazdasági előnyök mellett komoly környezeti hasznot is el lehet érni. Arató Gábor, a Manupackaging Magyarország ügyvezető-igazgatója szerint, amit korábban hulladéknak hívtunk, arra másodlagos nyersanyagként kell tekinteni, aminek újra életet tudunk adni, a körforgásos gazdaság hazai megvalósulásához pedig a visszagyűjtés optimalizálására van szükség.
Az európai műanyagipar termelése jelentős visszaesést szenvedett el 2023-ban, miközben globálisan a termelés nőtt. Az európai gyártók versenyképessége a szabályozások, magas energiaárak és olcsó import miatt egyre nehezebb helyzetbe kerül, ami több üzem bezárásához vezetett.
Tavaly az Európai Unióban fogalomba hozott termékek 11,8 százaléka származott újrafeldolgozott alapanyagokból, az arány 2022-höz képest 0,3 százalékponttal nőtt, ezzel az eddigi legmagasabb szintet érte el - közölte az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat szerdán.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Azonnali hatállyal megtiltották az OMR OIL LLC befektetésgyűjtését.
Itt vannak a valódi számok.
Attól függ, mit nézünk.
Rossz hírek jöttek az iparból.
Tényleg csak az a kérdés, hogy amerikai vagy orosz gyarmattá válnak?