Az UniCredit ezen a héten bejelentett 9%-os részesedésszerzése a Commerzbankban újjáélesztette a német bankszektor jövőjéről szóló vitákat. Az olaszok lépése és esetleges fúziós terve arra késztetheti Berlint, hogy szüneteltesse a hitelintézet részvényeinek a privatizációját, és a Deutsche Bankra mint lehetséges rivális kérőre irányítsa a figyelmet – írja a Reuters.
Fontos mérföldkőhöz érkezett az OTP csoport Szlovéniában: a bankcsoport két bankja, az SKB Banka és a Nova KBM minden szükséges szabályozói jóváhagyást követően a mai napon jogilag sikeresen összeolvadt, és ettől kezdve egy márkanéven, OTP Banka-ként folytatja tovább tevékenységét, olvasható az OTP közleményében.
Fontos mérföldkőhöz ért a svájci pénzügyi szektor, a UBS befejezte hazai egységének integrációját a Credit Suisse svájci részlegével. A hétfői bejelentés szerint Andre Helfenstein, a Credit Suisse svájci vezérigazgatója távozik a bankból az egyesülést követően.
Andrea Orcel, az UniCredit Csoport vezérigazgatója üdvözölte, hogy Emmanuel Macron francia elnök támogatja a széttagolt európai bankszektor konszolidációját, de figyelmeztetett, hogy a nagy, határokon átnyúló tranzakciók még messze vannak – számolt be a Financial Times.
Visszafogott volt tavaly az összeolvadások és a felvásárlások (M&A) szempontjából a közép- és kelet-európai régió, sőt a világ bankpiaca is. Ez nem jelenti azt, hogy megállt volna a konszolidáció, ebben továbbra is a hatékony üzemméret elérése, illetve az arról való végleges lemondás a vevők és az eladók elsődleges motivációja. Mostanság gyakran nem találkoznak az eladók árazási elképzelései a vevőkével, de a kamatkörnyezet csökkenésével együtt a banki jövedelmezőség visszaesése várható, ami ismét lendületet adhat a tranzakcióknak – állapították meg a Deloitte szakértői a társaság friss banki M&A-körképének a bemutatóján. Az utóbbi időszak tőzsdei felülteljesítése ellenére még mindig alulértékeltek az európai bankok az amerikaiakkal szemben a részvénypiacon.
Manapság a legtöbb cégnél a stagnálás is pozitív állapot, miközben nem mindenhol van meg az a tartalék vagy türelem a tulajdonosok részéről, hogy évekig lavírozzanak pozitív eredmények nélkül, így egyre több vezetőségi ülésen merülhet fel az értékesítés gondolata. Mihály Zsolt, A PortfoLion szenior befektetési menedzsere, és Nieder Jenő, az alapkezelő vezérigazgatóhelyettese szerint ilyen környezetben jobb ár-érték arányú akvizíciókat lehet végrehajtani, azonban nem minden esetben teljesül az „1+1 több mint kettő” tétel, vagyis, hogy a felvásárlás, a két cég együttműködése plusz hozzáadott értéket, növekedést hoz a működésbe. Ezért érdemes olyan befektetőket is bevonni, akiknek van gyakorlati tapasztalata és ki tudja szűrni azokat az elkerülhető hibákat, amin zátonyra futhat a nagyreményű együttműködés. Interjú.
Manfred Knof, a Commerzbank vezérigazgatója kedden kijelentette: nem szerepel a Deutsche Bankkal való esetleges fúzió a terveikben, és arra törekszik, hogy a társaság független maradjon. Szerinte jelenleg „nincs felismerhető dinamika” a német gazdaságban - írja a Reuters.
Az Európai Központi Bank (EKB) az utóbbi időszak kritikáira reagálva egy friss nyilatkozatában egyértelművé tette, hogy a pénzügyi intézmények nem mentesülnek a számviteli standardok betartása alól az egyesülések és felvásárlások esetében sem, hiába tenné ez zökkenőmentesebbé és gyakoribbá a határon átnyúló banki M&A-tranzakciókat - írja a Bloomberg.
A Deutsche Bank a Citigroup korábbi üzletkötőjét, Alison Harding-Jonest nevezi ki a fúziók és felvásárlások globális vezetőjének.
Egy globális és egy magyar bankfúziót is feljegyezhettünk idén a gazdaságtörténeti események listájára: egy mini bankválság kellős közepén március 19-én bejelentették, hogy a világ egyik legnagyobb globális bankja, a svájci UBS felvásárlás révén menti meg a csődtől legnagyobb hazai versenytársát, a Credit Suisse-t. E kényszerházasság pozitív ellenpéldája volt a legnagyobb itthoni esemény: május 1-jével egy hármas bankfúzió eredményeként létrejött az ország második legnagyobb hitelintézete, az MBH Bank. Ez utóbbit leszámítva is bővelkedett az M&A-tranzakciókban a hazai pénzügyi szektor két nagy ága: az 1000 milliárd feletti rekordnyereséget elérő bankszektor és a veszteség elkerüléséért küzdő biztosítási ágazat. Nézzük, mi minden történt!
Az infláció és a magas kamatkörnyezet hatására érezhetően lelassult a vállalati hitelpiac, a beruházási hitelek irányából a forgóeszköz-hitelek felé mozdult el az idei évben az igénylések aránya - mondta a Portfolio-nak Balogh Péter, az MBH Bank nagyvállalati és speciális hitelezési ügyvezető igazgatója. A szakember arra számít, hogy a forrásbevonást könnyítő kormányzati intézkedések pozitív hatásai már a következő évben érzékelhetőek lesznek, és ez természetszerűleg a hitelpiac fellendülését is magával hozza majd.
A brazil központi bank olyan mobilalkalmazást fejleszt, amely egy átfogó bankszámla-integrátorként szolgál majd, és amit Roberto Campos Neto, a jegybank elnöke szerint két éven belül elérhetővé tesznek a brazilok számára - írja a Reuters.
Megszünteti a UBS a svájci kormánnyal kötött veszteségvédelmi megállapodást, amely eredetileg a Credit Suisse megmentéséből eredő esetleges veszteségek fedezésére irányult – írja a Bloomberg.
A Credit Suisse felvásárlását követően a UBS vezetői úgy döntöttek, hogy a Big Four mellett maradnak: a világ egyik legjövedelmezőbb banki könyvvizsgálói szerződését az EY nevű vállalattal kötötték meg – írja a Financial Times.
Önéletrajzuk frissítésére és egy fejlődési terv elkészítésére kérte a Credit Suisse a vagyonkezelői munkakörben dolgozó munkavállalóit a jelenleg is zajló kiválasztási folyamat miatt – írja a Bloomberg.
A Morgan Stanley-nél is nagyobb értékű pénzintézet keletkezeik egy indiai fúzióból: a HDFC Bank és a HDFC Jelzálogbank egyesülése után a vállalat a negyedik legnagyobb hitelintézet lesz a piaci kapitalizáció alapján – írja a Bloomberg.
Régóta Németországban élt.
Intenzív szakaszában van a háború.
Kevés részletet osztottak meg.
Német katonák mehetnek akár Ukrajnába is.
Fordulnak a szelek Washingtonban.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?