Ukrajna adósságátütemezési tárgyalásai jól haladnak, az IMF igazgatótanácsa hamarosan mérlegeli a 15,6 milliárd dolláros hitelprogram legutóbbi felülvizsgálatát. Ukrajnának kulcsfontosságú reformokat kell végrehajtania a hitelprogram fenntartása érdekében – számolt be a Reuters.
Az Egyesült Államok és G7-partnerei tárgyalásokat folytatnak, hogy a befagyasztott orosz eszközök nyereségéből sürgős pénzügyi támogatást nyújtsanak Ukrajnának. Évente több milliárd dollár érkezhet Kijevbe.
A Nemzetközi Fejlesztési Társulás (IDA), a Világbank legszegényebb országok számára létrehozott alapja jelentős feltöltésre törekszik a növekvő adósság és az éghajlati kihívások kezelése érdekében. Bár a pontos cél egyelőre nincs meghatározva, az IDA előző, 2021-es forrásbevonási fordulója során 23,5 milliárd dollárt gyűjtött össze az adományozó országoktól, amelyhez a tőkepiacokról mintegy 93 milliárd dollárt mozgósított. A feltöltést az államadósság-válságok megugrása és az éghajlatváltozás mérséklésével kapcsolatos költségek eszkalálódása miatt tartják szükségesnek.
A helyzetet jól ismerő személyek szerint az Egyesült Államok és Kína új intézkedésekről tárgyal a feltörekvő piaci államcsődök hullámának megelőzése érdekében. Egyre gyorsabban ketyeg a 400 milliárdos dolláros adósságbomba.
A ghánai pénzügyminiszter cseréje miatt a befektetők óvatossá váltak, aggódva az adósságátütemezés késedelme és az eurókötvények árfolyamának esetleges változása miatt a választások előtti költségvetési bizonytalanságok között. Ha továbbra sem lesz képes az ország az adósságtörlesztésre, csődbe mehet. Azonban a befektetők bíznak egy átütemezési megállapodásban.
Azok az országok, amelyek államkötvényeit Oroszország vásárolta meg, nem minősülnének fizetésképtelennek a Moody's és az S&P Global hitelminősítő intézetek szerint, ha a nyugati kormányok úgy döntenének, hogy elkobozzák a 300 milliárd dollár értékű, külföldön befagyasztott orosz jegybanki tartalékokat – ezt az állásfoglalást adta ki szerdán a két hitelminősítő intézet.
Úgy tűnik, ki fogja tudni fizetni Argentína az IMF felé esedékes, 913 millió dollárt kitevő hitelrészletét, ehhez a hírek szerint a Latin-amerikai Fejlesztési Banktól kap finanszírozást.
Hatalmas fába vágta a láncfűrészét Javier Milei, aki az argentin elnökválasztás előtt többek között a jegybank megszüntetését és a dollár bevezetését ígérte hivatalos fizetőeszközként. Aztán talán ő is meglepődött, hogy megválasztották az emberek, így a hétvégi beiktatásán már radikális sokkterápiáról és fájdalmas gazdasági időszakról beszélt, ami majd meghozhatja a gyümölcsét. De mire lehet képes egy libertariánus anarchokapitalista, miközben az ország majdnem fele szegénységben él, az irányadó kamat pedig 133 százalék?
Kína 2013-ban bejelentett globális programja, az Övezet és Út kezdeményezés (Belt and Road Initiative) számtalan eredményt hozott az elmúlt egy évtizedben. Kína a szárazföldön és a tengeren keresztül összeköttetéseket épített ki a szomszédos térségekkel, elérte Afrikát, Európát, de Dél-Amerikában is egyre inkább átveszi az Egyesült Államoktól a vezető kereskedelmi partner szerepét. A számos sikerprojekt mellett csúfos kudarcok is kísérték „az Új Selyemút” néven is emlegetett szuperprogramot. Cikksorozatunk második részében a félresiklott beruházásokat és ezek okait vizsgáljuk meg.
Lassan egy éve annak, hogy a forint szabadesését kellett megfékeznie egy 500 bázispontos vészkamatemeléssel az MNB-nek. Objektíven nézve akkor egy árfolyamválság küszöbén voltunk, ami akár államcsőd felé is vezethetett volna, ha nem megfelelően kezelik – hangzott el a Magyar Közgazdasági Társaság (MKT) vándorgyűlésére rögzített beszélgetésben, melyet Madár István, a Portfolio vezető elemzője moderált. A résztvevők abban is egyet értettek, hogy az adósságkezelés a következő években is kihívások elé néz, nehéz egyensúlyozni a lakossági állampapírok és a devizakötvények között.
Hatályba lépett az Egyesült Államok fizetésképtelenségének elkerülését lehetővé tevő törvény, miután Joe Biden - helyi idő szerint - szombaton, a kongresszusi elfogadás után aláírta dokumentumot.
A lehetséges legrosszabb, gyakorlatilag államcsődöt jelző besorolási szintre minősítette vissza Fehéroroszországot a Moody's Investors Service. A nemzetközi hitelminősítő elsősorban azzal indokolta a lépést, hogy Fehéroroszország egyoldalúan saját valutájára denominálta át devizakötelezettségeinek törlesztését, és a Moody's minősítési módszertana szerint ez törlesztési csődnek felel meg.
Joe Biden amerikai elnök és Kevin McCarthy republikánus házelnök elvi megállapodást kötött a szövetségi kormány 31,4 ezer milliárd dolláros adósságplafonjának felfüggesztéséről szombat este. A megállapodásnak köszönhetően elkerülhető az Egyesült Államok technikai csődje – írja a Reuters beszámolójában.
Június elején, talán már a hónap első napján (azaz jövő csütörtökön) becsődölhet az Egyesült Államok az amerikai pénzügyminiszter, Janet Yellen szerint, ha addig nincs megállapodás, azaz az adósságplafont nem emelik meg eddig. Az esetleges államcsőd csupán technikai jellegű lenne, hiszen az amerikai kormány bőven tudná magát finanszírozni a piacokról, de az adósságszabályok ezt nem engedik neki. Az esetleges államcsőd technikai volta persze nem mentené meg a világot a beláthatatlanul súlyos következményektől. A piac aggodalma ehhez képest visszafogott, ami azzal magyarázható, hogy a megállapodást szinte biztosan tető alá hozzák határidő előtt. Az adósságplafonnal kapcsolatos vitának viszont már így is voltak költségei az ország számára, és a mai eseményeket látva a jövő nem túl megnyugtató.
Hétfőn személyesen tárgyalt Joe Biden amerikai elnök és Kevin McCarthy republikánus kongresszusi vezető az adósságplafon megemeléséről. Egyelőre nincs megegyezés, pedig a jövő héten csődbe mehet az Egyesült Államok annak hiányában, ugyanakkor mindkét politikus hasznosnak minősítette az egyeztetést.
Joe Biden szerint a Republikánus Párt jelenlegi álláspontja az adósságplafonról szóló tárgyalásokkal kapcsolatban elfogadhatatlan. Biden ma találkozik a Képviselőház republikánus vezetőjével – írja a Yahoo Finance.
Legalábbis nem töretlenül.
Hírfolyamunk az orosz–ukrán háborúról.
Donald Trumpon is múlhat a magyar bank árazása.
Milyen hatása lehet ha Donald Trump betartja ígéreteit?
Mit tehet a kormány?