A kormány három kombinált ciklusú gázturbinás erőmű építéséről döntött, ezek közül az elsőként a Mátrai Erőmű visontai telephelyén készülő létesítmény tenderén hirdetnek győztest – jelentette be Lantos Csaba energiaügyi miniszter a Magyar Hidrogéntechnológiai Szövetség budapesti konferenciáján a tárca Facebook-posztja alapján. Ezzel párhuzamosan Czepek Gábor miniszterhelyettes azt közölte, hogy az eredeti tenderkiírásban szereplő, legfeljebb 650 MW-os tervezett kapacitásból egy 520 MW méretű beruházás valósul meg Visontán, várhatóan 2028-ra. Czepek jelzése szerint hamarosan további bejelentések is várhatók a gázerőmű tenderek ügyében, így valószínűleg a két másik projektről is döntés születik.
A szélenergia termelés csökkenése és az atomerőművek leállítása után Friedrich Merz, a CDU konzervatív párt vezetője ötven gáztüzelésű erőmű gyors megépítését szorgalmazza. Az ambiciózus terv a zöldülési célokkal nehezen egyeztethető össze, ám a politikus szerint elengedhetetlen az ország energiabiztonságának megőrzéséhez - írta meg a Reuters.
Üzemzavar miatt a Mátrai Erőmű pénteken reggeltől estig kiesett a hazai villamosenergia-termelésből, és mivel a borús, hideg, ráadásul szélcsendes időben a nap- és szélerőművek termelése is visszafogott volt, a magyar áramellátásban az import részaránya megközelítette a rendkívül magasnak számító 50%-ot.
A Német Szénimportőrök Szövetsége (VDKi) szerint a modern szénerőművek továbbra is kulcsszerepet játszanak az ország energiaellátásában, különösen akkor, amikor a megújuló energiaforrások, mint a szél- és napenergia, nem állnak rendelkezésre. A szövetség ezért egy technológia-semleges, versenyalapú és központosított kapacitáspiac bevezetését sürgeti, amely megfelelő ösztönzőket biztosítana mind a szén-, mind a gázerőművek üzemeltetői számára. A VDKi hangsúlyozza, hogy a szénalapú energiatermelést nem szabad démonizálni, és javasolja, hogy a szén-dioxid-leválasztási és -tárolási technológiákat (CCS/CCU) a szénerőművekre is alkalmazzák. Jelenleg Németországban 16 gigawattnyi szénerőművi kapacitás működik, amely 2024-ben az ország villamosenergia-termelésének 5,4%-át adta - írta meg a Reuters.
Az Egyesült Királyság energiaátmenetének egyik legfontosabb mérföldkövéhez érkezett: a szélenergia először előzte meg a földgázt, mint az ország legnagyobb villamosenergia-termelési forrása. 2024-ben a szélenergia az elektromos áramtermelés 29%-át biztosította, elsősorban az off-shore, vagyis part menti szélturbinák révén. Az ország jelenleg 15 gigawatt (GW) tengeri szélenergia-kapacitással rendelkezik, ami vezető szerepet biztosít számára Európában. A brit kormány célja, hogy ezt a kapacitást 2030-ra 60 GW-ra növelje - írta meg a Bloomberg.
A MET Csoport 100 százalékos részesedést szerzett a Comax France SAS (Comax) vállalatban, amely kapcsolt hő- és villamosenergia-termeléssel (CHP), valamint akkumulátoros energiatároló rendszerek (BESS) fejlesztésével és üzemeltetésével foglalkozik. Ez a MET Csoport első energetikai infrastruktúra-beruházása Franciaországban.
Újabb részletek derültek ki a Nyugat-Magyarországra tervezett szélerőműpark telepítésekről. A Győr-Moson-Sopron Vármegyei Kormányhivatal honlapjára kikerült – majd később levett – információk alapján 13 településen mindösszesen 45 szélerőmű épülhet. – írta meg a Telex.
Az Európai Unió Kínával és az Egyesült Államokkal szembeni versenyképességi hátránya ha nem is kizárólag, de jelentős részben a magasabb itteni energiaárak miatt jött létre. A teljes energiafogyasztásban egyre nagyobb súllyal rendelkező villamos energia ára tekintetében az EU hátránya mérséklődhet az előttünk álló időszakban, és akad egy olyan technológia is, az offshore (tengeri) szélerőműveké, amelynek áramtermelési költsége az Unióban hosszabb távon is kisebb lehet, mint fő versenytársainál - derül ki a Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) minap kiadott éves jelentéséből (World Energy Outlook 2024).
Egy váratlan műszaki hibából eredő kilenc napos teljes leállítás után hétfőn reggel elkezdték felterhelni a Paksi Atomerőmű hármas blokkját – vette észre a Portfolio.
Az elmúlt hetekben meghaladta Magyarországon a nyáron valaha mért legmagasabb áramfogyasztási csúcsot a naperőművek beépített teljesítőképessége, ami óriási változást jelent a villamosenergia rendszerben, és ez még csak a kezdet – derül ki a Portfolio átfogó elemzéséből. A magyarországi naperőmű forradalom világviszonylatban is az élbolyba helyez minket két lényeges mutatóban, és mindez egyúttal hatalmas kihívásokat is okoz a rendszer egyensúlyban tartása során.
November közepén egy új lakossági villamosenergia tarifatípust hoz létre az Energiahivatal, és ez a kulcsfontosságú döntés kinyitja majd az ajtót a merev lakossági rezsicsökkentési rendszer átalakítása előtt – derült ki a Portfolio minapi Energy Investment Forum konferenciáján. Ez azért lesz jelentős lépés, mert a most bruttó 36 forint körüli rezsivédett áramárból a legnagyobb tételnek, a 23,4 forint körüli rendszerhasználati díjaknak a megváltoztatását teszi lehetővé, ami várhatóan 2026-tól akár húsba vágó pénzügyi következményekkel is járhat több százezer háztartás számára. A fő cél ezeknek a díjaknak a mozgatásával az, hogy rávegyék az érintett kört az együttműködésre, azaz arra, hogy minél inkább napközben fogyasszanak villamosenergiát, amikor az egyébként is bőségesen és viszonylag olcsón áll rendelkezésre a naperőművek túltermelése miatt. Az ösztönzés további fontos eszköze lehet majd az, hogy a most 5 forintos energiadíj, azaz az elektron ára, is nagyot változhat napon belül akár 15 percenként, a piaci viszonyok függvényében.
A MAVIR azon törekvései, hogy bevonja a kiegyenlítő szabályozásba a zöldenergia-termelőket, és integrálja a megújuló energiaforrásokat, nemcsak a rendszer biztonságát növelik, hanem a környezeti fenntarthatóság érdekében is jelentős lépéseket jelentenek. A következő években a technológiai fejlődés és a piaci innovációk révén várhatóan még inkább bővülni fog a megújuló energiaforrások szerepe, így a MAVIR-nak folyamatosan alkalmazkodnia kell a változó körülményekhez. "Kérem, hogy figyeljenek az előttünk álló kihívásokra és lehetőségekre, hiszen a jövőnk a zöldenergia-termelők integrációjában és a fenntartható villamosenergia-rendszer kialakításában rejlik" – zárta kérésével Szabó Dezső, a MAVIR Zrt. forrásoldali üzemelőkészítési osztályvezetője a Portfolio Energy Investment Forumon.
Több jelentés, többek között az európai versenyképességről szóló Draghi jelentés egyértelműen rámutat, hogy energiaárak tekintetében Európa jelentős hátrányban van Észak-Amerikához és Kínához képest. Ez értelemszerűen emeli az európai vállalatok termelési költségeit, amely rontja a versenyképességüket. Ez a földgáz- és villamosenergia árakra is egyaránt igaz. Az európai energiarendszer előtt álló kihívások komplexek és sokrétűek. A gáz- és villamosenergia-árak növekedése, a rendszerek bővítésének költségei, valamint a politikai és gazdasági együttműködés szükségessége mind-mind fontos szerepet játszanak. Az energiarendszerek integrációja és a technológiai innovációk jelenthetik a jövőbeli versenyképesség kulcsát, azonban ezek elérése politikai és szabályozási akadályokat is magában foglal. „Az energiarendszerek költségeinek kordában tartása, a digitális megoldások alkalmazása és a tagállamok közötti bizalom kiépítése elengedhetetlen az európai energiaunió sikeréhez” – mondta el Christian Zinglersen az Európai Energiaszabályozói Együttműködési Ügynökség (ACER) igazgatója a Portfolio Energy Investment Forum 2024 konferencia nyitóbeszédében.
Az idei első 9 hónapban 5,2%-kal 5,5 milliárd köbméterre esett a teljes magyarországi földgázfogyasztás, míg a villamosenergia fogyasztás 1,7%-kal 30,5 TWh-ra emelkedett – hívta fel a figyelmet az elektrifikációs trendre szerda reggeli közleményében az Energiaügyi Minisztérium. Ezekről a tendenciákról részletesen szó lesz a Portfolio holnapi Energy Investment Forum konferenciáján, amelyre még néhány óráig lehet itt regisztrálni.
Drámai mértékben, közel 40%-kal 62,5 euróra zuhant idén októberig Magyarországon az ipari méretű naperőművek villamosenergia piacon megkereshető átlagos bevétele megawattóránként, ami már csak minimálisan haladja meg egy új naperőmű projekt megtérülési határát - derült ki a Portfolio átfogó elemzéséből. A sokszor negatív, vagy nulla közeli áramárak súlyos feszültséghez vezettek a kötelező áramátvételi rendszerben is, amely miatt információim alapján szabályozói beavatkozás jöhet. A kritikus helyzet mélyebb okait és lehetséges következményeit friss adatok és ritkán látható ábrák segítségével mutatom be. A témáról hangsúlyosan szó lesz a Portfolio október 10-i Energy Invesment Forum konferenciáján is, amelyre még nem késő itt regisztrálni.
Nagy nevek tömegével, és erős szakmai programmal készülünk az október 10-i Portfolio Energy Investment Forum 2024 című konferenciánkra, amely során összesen hat szekcióban, mintegy ötven előadóval és panelbeszélgetés résztvevővel járjuk körbe az energetikai szektor rengeteg fontos kérdését. Még nem késő regisztrálni a rendezvényünkre, amelynek programja itt érhető el, és amelyet folyamatosan frissítünk az aktuális információkkal. Jöjjön el Ön is, és találkozzon az energetikai szakma legfontosabb döntéshozóival!
Egyre nehezebb helyzetben Kijev.
Az amerikai elnök a CPAC konferencián beszélt.
A fentanil-válságról és az ukrajnai háborúról tartottak megbeszélést.
Erős megosztottságot eredményezett a lépés a tagállamok között.
Sok kérdést vet fel Orbán Viktor miniszterelnök bejelentése.
A „woke” kiadások lefaragása csak elhanyagolható része volt a teljes költségcsökkentésnek.
A magyar bankoknak lépniük kell!
Attól függ, mit nézünk.
Rossz hírek jöttek az iparból.