Nemcsak a bruttó, hanem a nettó pénzügyi vagyon mértéke is rekordot döntött tavaly globális szinten, a hitelek nélkül számított vagyon 128,5 ezer milliárd eurót tett ki az Allianz friss tanulmánya szerint. A zéró kamatok ellenére rendkívül népszerűek voltak a bankbetétek a megtakarítások között, miközben a hitelfelvételi kedv is a válság előtti időket tükrözte. A világ régiói közül továbbra is Észak-Amerika a leggazdagabb, míg az egy főre jutó 4 ezer euróval Kelet-Európa számít a legszegényebb régiónak a világon.
A magyar háztartások több mint 70 százaléka nem rendelkezik akkora megtakarítással, ami fedezné éves fogyasztását, 60 százalékuk pedig hat hónapig sem tudná kihúzni - derült ki egy ma megjelent MNB-s tanulmányból. A legjobban kereső 20% átlagosan 10 millió forintnyi pénzügyi vagyonnal bír, és a pénzügyi eszközök 80 százaléka a háztartások mintegy 15 százalékának kezében van.
Idén 1,4%-kal, 256 ezer milliárd dollárra nőtt a világ felnőtt lakosságának összvagyona, ami főként a felnőtt lakosok számának emelkedésével magyarázható, az egy főre jutó vagyon ugyanis nem változott érdemben tavalyhoz képest. A legnagyobb vagyonvesztést 2016-ban az Egyesült Királyság szenvedte el, ami egyértelműen a Brexitről szóló döntés számlájára írható, míg vagyongyarapodásban Japán még az USA-t is megelőzte. A Credit Suisse Global Wealth Reportja szerint Észak-Amerikában, Európában és Ausztráliában élnek a legtehetősebbek, míg a legszegényebb 20%-nak még 250 dollárnyi vagyona sincs.
A privátbanki piacon egyre kézzelfoghatóbb az elsőkörös vagyonátruházás, ehhez képest az öregedő privátbanki ügyfelek még nem mutatnak arra nagy hajlandóságot, hogy átadják a stafétabotot. A Portfolio Öngondoskodás 2016 konferenciájának privát és prémium banki szekciójának panelrésztvevői szerint a privátbanki szegmensben már nem várható jelentős penetráció, a prémium szegmensben vagyon és ügyfélszerzési oldalon is vannak még potenciálok.
Látszólag nincs kevés vagyona a magyar háztartásoknak, de mivel ennek jó része a lakóingatlanban áll, ezért ezt aligha érezzük így. A lakosság fele a globális középrétegbe tartozik 7 és 70 millió forint közötti vagyonával, ám a társadalomszerkezetünk így is torz: sok a vagyontalan, és kevés a felső középrétegbe tartozó, illetve vagyonos réteg.
Így gondolkodhat Donald Trump?
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
A BRICS-tagság felé fordul az ország az EU-csatlakozás elhúzódása miatt.
Steve Cohen borúlátóbbá vált az amerikai gazdaság kilátásaival kapcsolatban.
A magyar bankoknak lépniük kell!
Attól függ, mit nézünk.
Rossz hírek jöttek az iparból.