A Duna House Cégcsoport közreadta havi tranzakciószámbecslését és jelzáloghitel-előrejelzését, amely szerint 2024 novemberében, országosan 11 277 lakóingatlan cserélt tulajdonost, valamint 100 milliárd forint szerződéses összegű lakáscélú jelzáloghitel realizálódott.
Az MNB-lakásárindex után a KSH is közzétette 2024 második negyedévére vonatkozó frissített lakásárindexét, melyből kiderül, hogy az intenzívebb év eleji áremelkedés után Budapesten folytatódott, vidéken azonban lassult vagy megállt a lakások további drágulása. A tavalyi csökkenés után az adásvételek száma idén szinte minden régióban emelkedett. Az elemzés azt is megvizsgálta, hogyan alakult a lakásárak reálértéke, illetve az utóbbi években mekkora értéket tettek ki a használt és új lakások tranzakciói.
Országos átlagban már csaknem a 43 millió forinthoz közelít az otthonteremtésre fordított összeg, amennyiben egy élhető, megközelítőleg 57 négyzetméteres lakás vásárlását tervezi a vevő. A négyzetméterárak szerint azonban ennél kevesebb ráfordítás is elegendő lehet, attól függően, hogy milyen lokációban keres az ügyfél. A Duna House idei értékesítési adatai alapján készített körképében sorra vette, hogy mekkora alapterületű lakások kaphatók ma a vidéki vármegyeszékhelyeken 30 millió forintból és hogy mely fővárosi kerületekben érdemes belevágni az ingatlanvásárlásba a megadott keretösszegből.
2011 és 2023 között a hazai lakáspiacon nemcsak az adásvételek darabszáma változott - olykor jelentősen is -, de súlypontjai is látványosan átrendeződtek, tűnik ki a KSH legfrissebb forgalmi összefoglalójából, ami a régiónkénti, illetve a lakástípusonkénti eltéréseket is bemutatja. Bár a főváros még továbbra is jó előrejelzője a trendeknek, Budapest piaci súlya már csökkenőben van. Az adatokat az OTP Ingatlanpont vezető elemzője értékelte.
A tavalyi visszaesés után idén a hazai lakáspiac forgalma biztató képet mutat, még kontinentális összevetésben is. Éves szinten az előzetes adatok szerint bő harmadával, az előző negyedévhez képest közel ötödével bővült a hazai tranzakciószám január és március között. Ám még ezzel is távol vagyunk a korábbi években megszokott piaci pezsgéstől - derül ki az OTP Ingatlanpont elemzéséből.
Ismét megjelent az OTP legújabb Lakóingatlan Értéktérképe, ami évente kétszer, a valós lakáspiaci adásvételek alapján térképen teszi közzé a lakásárakat, azok változását és a lakáspiac aktuális folyamatait. A 2023-as évre vonatkozóan elmondható, hogy országosan közel 30%-os forgalomcsökkenés mellett 8% körüli nominális drágulás (azaz a magas infláció miatt közel kétszámjegyű reálár-csökkenés) volt mérhető a hazai lakóingatlanok piacán. A forgalom azonban az utolsó negyedévben – köszönhetően a 2024 elejétől bevezetett új lakástámogatási rendszer miatti előre hozott vásárlásoknak, a javuló makrogazdasági kilátásoknak és a folyamatosan csökkenő kamatszintnek – már emelkedőbe fordult. Emellett a lakásárakban is történt egy nagy változás, 9 év után nem az V. kerület lett a legdrágább.
Erősödött a külföldi állampolgárok jelenléte a magyar ingatlanpiacon a 2023-as év során, 2024-ben pedig várhatóan további élénkülés várható mind a hazai, mind más nemzetek befektetői felől. Az EU-n kívüli külföldiek a tavalyi enyhe piacon 2981 esetben nyújtottak be ingatlanvásárlási kérelmet, ami 18%-os növekedést jelez 2022-höz képest, és a teljes évre becsült hazai ingatlantranzakciók 3%-át fedi le a Duna House elemzése szerint.
Noha a forgalmat és áralakulást tekintve Budapestet és a fokozottan iparosodó városokat tartják a lakáspiac vezető területeinek, a statisztika máshol mutatja a legforróbb pontokat. Ezek közé tartozik például Salgótarján, ahol az utolsó fél évtizedben a legnagyobb arányban cseréltek gazdát az otthonok, csakúgy, mint Zalában, ahol a megyeszékhelyen kívül ugyancsak kiemelkedően pörgött a használtpiac - derül ki az OTP Ingatlanpont felméréséből.
Kezd kilábalni a hullámvölgyből a lakáspiac, az első negyedéves tranzakciószámok az egy évvel ezelőtti évkezdethez képest majdnem 35 százalékkal magasabb forgalomról árulkodnak, főleg a főváros éledezik –összegezte a legfrissebb adatokat az Otthon Centrum vezérigazgatója.
Melyek a hazai építőipar és a lakáspiac aktuális trendjei uniós összevetésben? Hogyan alakulnak az ingatlanárak, a lakásépítések és mi várható idén a tranzakciószámokban Magyarországon? Milyen változást hozhat az állami beruházások bővülése és az uniós források kiszélesítése az építőipari vállalkozások számára, és hogy látja a bank a fejlesztők és építőipari vállalkozások helyzetét és jövőjét? Többek között ezekre a kérdésekre keresték a választ az MBH Bank szakértői.
Az elmúlt évtizedben évente jellemzően 90-150 ezer között változott a Magyarországon eladott lakások száma, ugyanakkor vannak olyan városok vagy fővárosi kerületek, ahol az átlagnál élénkebb a lakáspiac. Más helyeken viszont egy főre vetítve és a lakásállományhoz képest is kevesebb lakás cserél gazdát, vagyis lassabb a lakások forgási sebessége. Az alábbiakban a budapesti kerületek és a megyeszékhelyek példáin keresztül néztük meg két kiemelt időpontban, hogy hol, mekkora a lakóingatlanok iránti kereslet, valamint egy térképen is megmutatjuk az országon belüli különbségeket.
Tavaly a román lakáspiacon 157 462 lakás cserélt gazdát, 10,3 százalékkal kevesebb, mint 2022-ben az Országos Kataszteri és Ingatlan-nyilvántartási Hivatal (ANCPI) legfrissebb adatai szerint.
Év végi lakáspiaci Hangulatfelmérésünkben ingatlanpiaci elemzők, cégvezetők és értékesítési vezetők mondták el véleményüket a piac várható alakulásáról, előrejelzést adva a 2024-ben várható lakásárakról, tranzakciószámokról, vagy a bérleti díjak mozgásáról. Ezt követően Csorba Dániel, ingatlanértékesítő, vlogger, a kollégái körében is készített egy hasonló felmérést, melyben kimondottan ingatlanértékesítőket kérdezett meg a várható irányokról. A kérdésekre több mint 100 válasz érkezett, melyeket összegezve mutatunk be, lehetőséget adva az általunk megkérdezett szakemberek véleményével való összehasonlításra.
A pozitív gazdasági előrejelzések és a kormányzati intézkedések hatására újra növekedési pályára léphet az ingatlan- és hitelpiac 2024-ben a Duna House cégcsoport várakozása szerint. Ez az ingatlanpiacon 20-30, a hitelpiacon 30-40%-os növekedést is jelenthet a főbb mutatószámokban. A piaci élénkülés az árakra is pozitív irányba fog hatni, éves szinten 5-10%-os emelkedéssel számolnak az ingatlanközvetítő vállalatnál. A CSOK Plusz, az önkéntes kamatplafon, az egyre erősödő bizalom, a bőséges kínálat, és a csökkenő állampapírhozamok lehetnek a legjelentősebb pozitív tényezők.
Portugália lakáseladásai 22%-kal csökkentek 2022 első félévében az emelkedő kamatlábak és a külföldi vásárlóknak nyújtott ösztönzők megszűnése miatt - írta meg a Bloomberg. Az idei év első felében a lakáseladások 22%-kal, 68 000 darabra csökkentek a tavalyi év azonos időszakához képest. A visszaesést a növekvő kamatlábaknak és a kormány azon döntésének tulajdonítják, hogy megszünteti az egyes külföldi vásárlóknak nyújtott ösztönzőket - jelentette a Jones Lang LaSalle (JLL) ingatlanszolgáltató.
A 2022 végén előre jelzett borús ingatlanpiaci helyzet végül nem teljesen a várakozásoknak megfelelően alakult idén. Bár a bizonytalan kilátások a tavalyi második félévben mind a keresleti, mind a kínálati oldalon visszaesést hoztak, tavasztól ismét nőtt az érdeklődők száma a lakáspiacon. Az OTP Bank és az OTP Ingatlanpont szeptemberi közös sajtóeseményén elhangzottak alapján az elkövetkező egy-két évben még nem számíthatunk látványos javulásra, de a piacra élénkítően hathat az energiahatékonyságra való fókuszálás, mely hosszútávon elősegítheti a költséghatékony otthonteremtést és lakhatást.
Napok kérdése, és leáll az Ukrajnán keresztüli szállítás.
Donald Trump jövőbeli kormányát figyelmeztette Moszkva.
Azt ígéri, hogy mindent megtesz a jelenlegi válság leküzdésére.
Elfogadták a 2025-ös költségvetési tervet.
Alapvetően jó világ jöhet.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?