A finn hatóságok által 2024 végén lefoglalt orosz olajszállító hajó legénysége további tenger alatti kábelek és csővezetékek megrongálására készült, miközben egy kínai teherhajót is gyanúsítanak hasonló cselekményekkel. A NATO-tagállamok vezetői Helsinkiben tanácskoznak a helyzet kezeléséről - írta meg a Reuters.
A bretagne-i Brest kikötőjében található Ile Longue bázis ad otthont Franciaország nukleáris elrettentő erejének haditengerészeti komponensének. A szigorúan őrzött létesítményben állomásozó négy nukleáris meghajtású ballisztikus rakéta tengeralattjáró közül legalább egy folyamatosan járőrözik az óceánokban. Azonban a Le Monde vizsgálata szerint rendkívül érzékeny információk szivárogtak ki ebből a biztonsági erődítményből.
Az orosz haditengerészet jelentősen meggyengült a Földközi-tengeren, miután az Aszad-rezsim összeomlása Szíriában megfosztotta őket az ottani állandó bázisuktól. Tartúsz elvesztése egyet jelent az orosz tengeralattjárók kivonásával a térségből, amit úgy néz ki, már végre is hajtott a haditengerészet. – írta meg a Naval News.
A hidegháború során jelentek meg az első olyan tengeralattjárók, amelyek képesek voltak a mélytengeri, vagy tengerfenék-hadviselésre (SSW - Subsea and Seabed Warfare). A fejlesztésben természetesen az Egyesült Államok járt az élen, így a leghíresebb hadművelet, az Ivy Bells is hozzájuk kötődik. A hidegháborút követően az Egyesült Államok elveszítette az érdeklődését a terület iránt, míg Oroszország tanult a Szovjetunió hibájából. Az orosz-ukrán háború, és az ehhez kapcsolódó orosz, vagy orosznak vélt műveletek hívták fel a figyelmet ismét arra, hogy mekkora sebezhetőséget jelent a tenger alatt futó, időközben egyre inkább gyarapodó kritikus infrastruktúra.
Az elmúlt években Kína egyre nagyobb hadiflottát épít, hogy növelje a befolyását az indo-csendes-óceáni térségben. India nem szeretné tétlenül nézni, ahogy a nagy riválisa megerősödik, ezért igyekszik tartani a lépést Peking fegyverkezési programjával – írja az Eurasian Times.
Az Egyesült Államok csendes-óceáni térségének legfőbb katonai vezetője szerint Oroszország és Észak-Korea titkos fegyverüzletet kötött. A frissen napvilágot látott információk szerint a két ország közötti megállapodás értelmében Moszkva vadászrepülőgépeket szállít Phenjannak, cserébe azért, hogy észak-koreai csapatok segítik az orosz haderőt Ukrajnában - jelentette az Eurasian Times.
Az orosz haditengerészet szíriai Tartuszban lévő stratégiai fontosságú bázisa közvetlen veszélybe került a polgárháború alakulása miatt. Információk szerint Oroszország már megkezdte hajóinak kivonását a térségből - írta a Naval news.
A japán védelmi minisztérium keddi jelentése szerint először észleltek orosz tengeralattjárót a délnyugati Jonaguni, illetve Iriomote sziget közötti vizeken – írja a Reuters.
A Fülöp-szigetek elnöke, ifjabb Ferdinand Marcos aggodalmát fejezte ki egy orosz tengeralattjáró jelenléte miatt, amelyet a Dél-kínai-tenger Fülöp-szigetekhez tartozó részén észleltek – írja a Reuters.
A kolumbiai hatóságok rekordmennyiségű, 225 tonna kokaint foglaltak le egy nemzetközi akció keretében. A hat hétig tartó művelet során a nyomozóknak új kábítószer-kereskedelmi útvonalakat és módszereket is sikerült felderíteniük. Többek között, általánosan "kábítószer-tengeralattjárókat" is nevezett mély merülésű hajókat is sikerült lekövetniük, amelyek képesek észrevétlenül akár egyenként 10 tonna kábítószert is célba juttatni - közölte a The Guardian.
Guamra telepíti az Egyesült Államok az egyik legújabb Virginia-osztályú nukleáris meghajtású, támadó tengeralattjáróját. A lépés célja egyértelműen az, hogy Kína növekvő hatalma ellen lépjenek fel – írja a South China Morning Post.
Oroszország és Kína kapcsolata egyre jobban elmélyül, az elmúlt hónapok nyilatkozatai alapján ez már a védelmi-biztonsági területet is érinti. Az Egyesült Államok szerint egy újabb lépéssel kerülhetnek még közelebb egymáshoz a nagyhatalmak – írja a Defense One.
Az indiai haditengerészet egyik tengeralattjárója Goa partjaitól mintegy 70 tengeri mérföldre ütközött egy halászhajóval – számolt be a Telegraph India.
Az indiai haditengerészet jelentős fejlődés előtt áll, miután hosszú várakozás után hamarosan megérkezik az első orosz gyártmányú Admiral Grigorovics-osztályú irányított rakétás fregatt. A Times of India értesülései szerint a régóta húzódó projekt végre a megvalósulás szakaszába lépett, ami fontos mérföldkő India haditengerészeti képességeinek bővítésében - írta az Army Recognition.
Október 14-én a kínai haderő felsorakozott Tajvan szigete körül, az eset pedig újra felelevenítette egy kiterjedt távol-keleti háború rémképét. Amennyiben valóban katonai összecsapásokra kerülne sor, kiemelkedő szerepet kapna a hadiflotta, és vélhetően az amerikai hajókkal is farkasszemet nézne a kínai had. A képességek összehasonlításánál gyakran a seregek meglévő számait vetik össze. ám kimarad egy nagyon fontos szempont: a gyártási kapacitás. Ebben pedig alaposan felborulnak az erőviszonyok.
A Naval News beszámolt arról, hogy a szentpétervári Admiralitás Hajógyár egy újabb Project 636.3 típusú tengeralattjárót bocsátott vízre. A Jakutszk nevű járművel a Csendes-óceáni Flottának szánja Moszkva.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
A bécsi külügyminisztérium is megerősítette.
Várhatóan 2027 novemberében.
Budapesti és vidéki intézmények is érintettek.
Még nincs késő, ha hiszel Trump ígéretének.
Ez is egy létező forgatókönyv.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?