Az ukrán elemzőportál, a DeepState által közzétett friss harctéri felvételek egyikén egy ukrán T-64-es páncélos csap össze egy rohamozó orosz MT-LB-vel.
A harctéri körülmények okozta mérhetetlen stressz és kimerültségl valamint a gyakran elégtelen kiképzés miatt a katonák gyakran hoznak meggondolatlan - és gyakran végzetes - döntéseket: saját bajtársaikra lőnek, vagy baráti egységként azonosítják az ellenséget. Egy orosz BTR pszh-nak most valószínűleg az utóbbit sikerült összehoznia.
Az ukrán fegyveres erők Kurszki betörése haditechnikai szempontból is rengeteg érdekességet mutat, hiszen a sikertelen nyári offenzíva után most vetnek be először nagy számban, aránylag koncentrált területen különféle nyugati fegyvereket. Ez ugyanakkor nem jelenti azt, hogy a hazai fegyvereket nem küldték át Oroszországba.
Lassan nem telik el úgy nap, hogy az ukrán vagy orosz drónok ne alkotnának valami hajmeresztőt a frontvonalakon. Most az oroszok egyik legmodernebb harckocsija, egy T-80BVM esett áldozatul egy apró drónnak, meglehetősen látványosan.
Ukrajnában ismét meglehetősen enyhe volt a tél, melynek következtében újra megjelent a kelet-európai-síkságra jellemző sártenger.
Ritka, hogy orosz és ukrán tankok összecsapnak egymással a frontvonalon, talán a nyáron lehetett utoljára látni ilyen felvételt. Most Avgyijivka térségében küzdött meg egymással egy ukrán és egy orosz harckocsi.
Harcképtelenné tett, majd felrobbantott egy ukrán Leopard 2A4-es harckocsit az orosz haderő Ukrajna déli frontján. Nem kizárt, hogy ez ugyanaz a Leopard tank, melynek fotói bejárták a nemzetközi sajtót, miután az ukrán haderő rendszerbe állította tavasszal az első német harckocsikat.
Mindössze néhány méterről lőtt ki egy orosz T-72-es harckocsit egy ukrán T-64-es. Az esetről drónfelvétel készült, az ukrán védelmi minisztérium publikálta is.
Nemrég ért véget az ukrán katonák egy csoportjának kiképzése az ősöreg, hidegháborús harckocsin, a német Leopard 1A5 páncéloson. Bár az ígéretek szerint Kijev több, mint száz darab tankot kap a régebbi típusból, már a kiképzés is nehezen indult, ugyanis az aktív állományból már senki nem tudta, hogyan működnek – számolt be róla a New York Times.
A kereskedelmi forgalomban kapható műholdképek alapján számos földrajzi kérdést meg lehet vizsgálni: aszályveszély, erdőírtás és a cannabis illegális termelése néhány példa. E felvételek arra is alkalmasak, hogy az egyes országok laktanyáit megvizsgálva kövessük a páncélos technika mennyiségét. Oroszország 2200 darabos és Ukrajna 600 darabos harckocsi veszteségének a raktári készletekre gyakorolt hatását mutatjuk be konkrét központi harckocsitároló bázisok (ЦТРБ) műholdképein keresztül. A koordináták segítségével az olvasó is megtekintheti őket.
Látványos videó jelent meg vasárnap késő este a Twitteren: a lassított felvételen látható az, hogy egy ukrán harckocsi másodperceken belül kétszer is kényelmetlenül közel kerül ahhoz, hogy legénységével együtt végleg a harctéren maradjon, de nem kevés szerencsével és reaktív páncélzattal sikerült megúszniuk a harcokat.
Megállapodás született a cseh VOP CZ és az ukrán Ukroboronprom hadiipari vállalat között. A jövőben Csehországban fogják a régi ukrán T-64-eseket felkészíteni a háborúra, ahonnan egyből a frontvonalra mehetnek a modernizált harckocsik.
Már biztosan átlépte az ötszázat a kilőtt ukrán harckocsik száma az Oryx szakportál szerint. A portál kizárólag azokat a fegyvereket listázza, melyek elvesztését, vagy megrongálódását képes bizonyítékok támasztják alá.
A Twitterre felkerült felvételen egy orosz T-80BVM páncélos csap össze egy ukrán T-64-es páncélossal, az orosz harckocsi pedig ritkán látott közelségből nyit tüzet az ukrán harcjárműre.
Tegnap jelent meg a Twitteren az a TikTok-os videó, melyet egy Bahmut felé tartó járműről készítettek. A rövid felvételen jól látható az a brutális pusztítás, amit a tavaly ősz óta tartó folyamatos harcok okoztak.
Egyelőre vizsgálják a súlyos balesetet.
"A tűzszünet a semmibe vezető út".
Neves hazai szakembereket kérdeztünk.
Az orosz-ukrán háború legfontosabb eseményei percről percre számolunk be.
Alapvetően jó világ jöhet.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?