A világ legnagyobb kávétermelője, Brazília novemberben megdöntötte éves rekordját a nyerskávé exportjában. A Cecafe helyi ipari csoport hétfői közlése szerint az ország már a decemberi kivitel előtt túlszárnyalta korábbi teljesítményét.
A globális kávéárak rekordmagasságokba szöktek, mivel az időjárási katasztrófák kárt okoznak a termésben, ami emeli a fogyasztói költségeket és arra kényszeríti a pörkölőket, hogy olcsóbb babokat adjanak a keverékeikhez – számolt be a Financial Times. Nemcsak az árak, de a kávék ízei is megváltozhatnak.
Brazília kávéexportja újabb mérföldkőhöz érkezett: Az ország májusban 4,4 millió zsák kávét exportált, ami nemcsak az előző havi rekordot múlta felül, hanem 79,9%-os növekedést is jelent az előző év azonos időszakához képest. A Brazil Kávéexportőrök Tanácsa (Cecafé) által közzétett adatok szerint a kávéexportból származó bevétel is jelentősen nőtt, elérve az 1,02 milliárd dollárt (950 millió euró), ami 85,9%-os emelkedést mutat - jelentette az ESM kiskereskedelmi szakportál.
A világ egyik vezető kávékereskedője, a Volcafe szerint az instant kávéhoz használt robusta típusú kávébabokból negyedik egymást követő évben is globális hiány van, ilyenre korábban nem volt példa. A problémát az okozza, hogy a legnagyobb termelő, Vietnam továbbra is szokatlanul száraz időjárással küzd, írja a Bloomberg.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist vasárnapi különkiadása. A műsornak egyetlen témája volt: április első felében elszállt, és 18 havi csúcsig ugrott az arabica típusú kávé határidős jegyzése. A képet tovább bonyolítja, hogy a robusta kávé termékpiaci ára gyorsabban nőtt, mint az arabicáé, s így ismét konganak a vészharangok, hogy holnapra luxussá válik a mindennapi feketénk. A témáról Árok Gábort, a Coca-Cola HBC Magyarország kávé üzletágának vezetőjét kérdeztük.
Az előrejelzések szerint a robusta kávé ára az év végéig mérsékelten csökkenhet, de még így is több mint negyedével drágább, mint tavaly, derült ki a Reuters felméréséből.
15 éves csúcsra emelkedett a robuszta kávé világpiaci ára, miután Vietnám és Indonézia jelenleg szélsőséges időjárási körülményekkel néz szembe, amelyek hatással lehetnek a kávétermelésre. A kialakuló El Niño-jelenség várhatóan csak tovább súlyosbítja a helyzetet, ami a termesztési időszak vége felé, az év későbbi szakaszában további negatív hatással lehet a kávétermelésre.
Már megint Kína miatt aggódunk.
Nagy változásra készül az ázsiai ország.
Látványos ábrán a tengerentúli folyamatok.
Külön közleményt küldött az orosz cég az Országos Atomenergia Hivatal döntése után.
Délután és este nemzetközi események is nagy mozgásokat hozhatnak.
Sam Altman a párizsi AI-csúcstalálkozón fejtette ki véleményét.
A Gránit Alapkezelő vezetőivel beszélgettünk.
Mit látunk a piacokon?
Folytatjuk az Ivy League-es magyar diákok beszámolóját.