Az Európai Űrügynökség (ESA) blogján olvasható információ szerint sürgősségi döntés született, miszerint az elkövetkező hónapokban
a James Webb űrteleszkóppal fogják vizsgálni az aszteroida méreteit.
A James Webb űrtávcső egy 6,5 méter átmérővel rendelkező, infravörös űrtávcső. A NASA legfontosabb asztrofizikai projektje, a valaha épített legjobb űrteleszkóp. Érzékeny műszereinek köszönhetően képes a legtávolabbi objektumokat és eseményeket megfigyelni a világegyetemben.
Jelenleg csak földi teleszkópokon keresztül végzett becslések állnak rendelkezésre az aszteroida méreteire vonatkozóan, miszerint nagyjából 40 és 90 méter között lehet az átmérője. Ezekkel a távcsövekkel viszont csak az aszteroidák napsütötte részét lehet megfigyelni, a sötét oldalukat nem látják, emiatt csupán pontatlan becsléseket lehet adni az égitest valódi méreteire vonatkozóan.
Here are 70 clones of 2024 YR4 that do hit Earth, highlighting the impact risk corridor. There are some big cities along that line: , , . #asteroid
— Tony (Dunn) February 10, 2025
Az ESA szerint a James Webb űrteleszkóppal végzett megfigyelések jelentősen javítják majd az aszteroida méretének megértését. Az űrteleszkóp ahelyett, hogy a visszavert napfényt nézné, infravörös műszerei segítségével az aszteroida által kibocsátott hőt fogja vizsgálni, segítve ezzel megállapítani valódi méretét és felszíni összetételét. Elsőként márciusban fogja megfigyelni a 2024 YR4-et, amikor az eléri csúcsfényességét. A következő megfigyelésre pedig májusban kerül sor, mielőtt az aszteroida eltávolodik a Naptól.
Ezt követően csak 2028-ban lesz lehetőség megfigyelni az űrkőzetet.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Portfolio