A kínai központi bank arra kérte az ország néhány legnagyobb pénzintézetét, hogy tartózkodjanak a devizapiaci pozícióik azonnali kiegyenlítésétől, és egy ideig tartsanak nyitott pozíciókat, hogy enyhítsék a jüanra nehezedő nyomást.
Kínai bankok töltik ki a nyugati pénzintézetek által hagyott űrt Oroszországban. A nemzetközi szankciók és a szabályozási nyomás közepette több milliárd dollárnyi hitelt helyezte ki orosz bankoknak. Ez a lépés része Kína azon törekvésének, hogy erősítse a renminbit, mint az amerikai dollár alternatíváját a tartalékvaluták között.
A dél-afrikai BRICS-csúcstalálkozó nagy meglepetése, hogy Szaúd-Arábiát – több másik országgal együtt - meghívták a nagy feltörekvő országok szerveződésébe. Ez új lendületet adhat a dedollarizációs folyamatnak, vagyis annak, hogy az amerikai dollárral szemben erősödnek a kihívók a domináns devizáért folytatott versenyben a globális kereskedelemben. Az ING Bank elemzésében azt vizsgálta meg, hogy mekkora gazdasági potenciál van a bővülő BRICS-ben, és hogyan növeli ez a dollár visszaszorulásának esélyét.
Kína központi bankja névtelen források szerint arra ösztönzi a hazai hitelezőket, hogy csökkentsék a kifelé irányuló kötvénybefektetéseket a jüan támogatása érdekében. A héten kiadott irányelv célja, hogy korlátozza a Bond Connect rendszer keretében a külföldi irányuló vásárlásokat, és korlátozza a jüan külföldön történő kínálatát. Ez a lépés része annak a nagyobb erőfeszítésnek, amelynek célja, hogy megnehezítse a jüan shortolását és a valuta dollárral szembeni erősítését, mivel a kínai pénzügyi piacok veszteségekkel és nagymértékű kiáramlással szembesülnek.
Korai még temetni a dollárt, nyilatkozta Darrel Duffie, a Stanford Graduate School of Business dékánja és a Hoover Intézet vezető munkatársa a BRICS-országok, főleg Kína de-dollarizációs kísérleteiről. Szerinte ugyan teret veszíthet az amerikai dollár a nemzetközi kereskedelmi ügyletek menedzselésében, de ahogy az euró sem hozott jelentős változást a tőkeunió hiánya miatt, úgy ez korlátozza a mostani valutalázadás sikerét is. Az euró bevezetésével a közgazdász szerint jól Magyarország jól járna, de kérdés, hogy az euróövezeti országok mit szólnak ehhez.
Kína központi bankja a vártnál erősebb kereskedési sávot szabott meg kedden a renminbire, és az állami bankok dollárt adtak el a jüan ellenében, jelezve, hogy a valuta gyors csökkenése egyre kellemetlenebbé válik. A jüan két hónap alatt mintegy 4%-ot esett a dollárral szemben a fogyasztói bizalom lanyhulása és a gyenge ingatlanpiac miatt.
A jüan fokozatosan egyre elfogadottabbá válik a nemzetközi fizetésekben, egyre több kétoldalú megállapodásban állapodnak meg jüanfizetésekről Kínával, ami megalapozza a domináns amerikai dollárral párhuzamosan működő kereskedelmi rendszert. Bár a jüan valószínűleg nem fogja globálisan felváltani az amerikai valutát, de a lépések máris egy új kereskedelmi architektúra kialakulását eredményezik, különösen mivel Oroszországnak a nyugati fizetési rendszerek nagy részéből való kiszorulása felgyorsította az alternatívák előretörését.
Az Egyesült Államoknak és az euróövezetnek nem szabad természetesnek vennie valutáik nemzetközi státuszát, mivel olyan országok, mint Kína és Oroszország, saját rendszerük létrehozására törekszenek - mondta Christine Lagarde EKB-elnök a Reuters tudósítása szerint.
Rendkívüli találkozót tartott a kínai felügyelet a hazai és külföldi bankvezérekkel arról, hogyan lehetne megvédeni az ország tengerentúli eszközeit az Egyesült Államok által bevezetett esetleges jövőbeni szankcióktól – írja a megbeszélést ismerő forrásokra hivatkozva a Financial Times.
Az első háromnegyed évben végrehajtott adósságkezelési műveletek eredményeként a 2021. évre vonatkozó
elsődleges kibocsátási terv 80%-ban teljesült szeptember végével. A központi költségvetés adósságának átlagos hátralévő futamideje 6,0 év, ezen belül a forintadósságé 5,0 év, a devizaadósság 9,8 év - derül ki az ÁKK közleményéből.
Peter Thiel, a PayPal társalapítója elmondása szerint kripto-, és bitcoin párti, azonban a szakember szerint a kriptodeviza alááshatja az Egyesült Államokat pozícióját. Thiel egy kerekasztal beszélgetés keretében sürgette az amerikai kormányt, hogy fontolja meg a kriptodevizák magasabb szintű regulációját.
Nő a tőkebeáramlás Kínába, ez pedig lehetőséget teremt az ország előtt, hogy a valutájának nemzetközi súlyát növelje. A jüan jelenleg a hatodik leggyakrabban használt valuta a globális kereskedelemben.
Sokáig egymással párhuzamosan működik majd Kína digitális devizája és fizikális fizetőeszközei – jelentette be a jegybank digitális devizafejlesztéssel foglalkozó igazgatója egy sanghaji konferencián.
Már több mint 3 millió tranzakciót végeztek Kína új digitális devizájávalm 1,1 milliárd jüannyi tranzakció összértékben – árulta el a jegybank alelnöke, Fan Jifej egy konferencián.
Miközben a Facebook Libra virtuális devizáját (átmenetileg) elkaszálták a felügyeleti szervek, a nyugati jegybankok pedig többnyire még hallani sem akarnak arról, hogy digitális jegybankpénzt bocsássanak ki, Kína szép lassan építgeti a saját digitális devizáját. Az e-renminbi / digitális jüan néven ismert, hivatalosan digitális elektronikus devizaalapú fizetési rendszer (DC/EP) néven projektet már élesben tesztelik, a széles körű bevezetésre hamarosan sor kerülhet. Az e-jüan annyiban sajátos lehet, hogy inkább hasonlít majd egy mobilfizetési rendszerre, mint bármilyen működő virtuális devizára és ahelyett, hogy decentralizál, inkább még jobban elmélyíti a kínai államapparátus félelmetes megfigyelőrendszerét.
A Kínai Népköztársaság jegybankja és a Magyar Nemzeti Bank megújította a 2013 óta fennálló bilaterális devizacsere megállapodást, a korábbi 10 milliárd jüan névértékű keretösszeg 20 milliárd jüanra emelkedett - közölte az MNB. A megállapodás újabb három évvel történő meghosszabbításával és a keretösszeg megkétszerezésével támogatja a kétoldalú gazdasági, pénzügyi és kereskedelmi kapcsolatok bővülését.
Donald Trump lépéseire figyelnek a befektetők.
Ez bizony kevesebb eladáshoz fog vezetni, és munkahelyek kerülhetnek veszélybe.
Korábbi feszültségek állhatnak a háttérben.
A múlt évben 1,4 milliárd turista utazott világszerte.
Még nincs késő, ha hiszel Trump ígéretének.
Ez is egy létező forgatókönyv.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?