Az amerikai részvényalapokból nettó 10,85 milliárd dollárt vontak ki a befektetők az április 2-ával záruló héten – írja a Reuters. A befektetők aggodalma egyre erősebb, miután Donald Trump bejelentette az átfogó kereskedelmi vámokat. A várakozások szerint ez a költségek növekedését, a vállalati profitok csökkenését, és a recessziós kockázatok fokozódását eredményezi.
A tőzsdék mellett az arany is nagyobb mínuszban van péntek délután, noha a bizonytalanság rég látott mértékű a vámbejelentéseket követően.
Az amerikai elnök újabb vámháborús lépései megmozgatták a világgazdaságot: de nem a jó irányba. A piaci bizalom megrendülésével együtt a földgáz ára szabadesésbe kezdett és a holland TTF tőzsdén néhány nap alatt több mint 15 százalékos zuhanást produkált. Bár elsőre jól hangzik az olcsó energia, az EU ellátásbiztonsága és LNG-importja komoly veszélybe kerülhet, ha az árfolyam tartósan alacsony szinten ragad.
A fémárak jelentős zuhanást mutatnak pénteken, különösen a réz esetében, amely a 2020-as COVID-19 járvány kezdete óta nem látott mértékű heti visszaesést produkál. A csökkenést Donald Trump amerikai elnök átfogó vámemelési tervei és a recessziós félelmek váltották ki, írja a Reuters.
Republikánus szenátorok nyugtalanul figyelik Donald Trump amerikai elnök világkereskedelmet felforgató vámjait, melyek jelentős tőzsdei zuhanást okoztak, és szakértők szerint növelik egy esetleges recesszió kockázatát - tudósít a Hill.
A recessziós félelmek megerősödésének köszönhetően folytatódik a zuhanás az olaj árában, ráadásul a tegnapi OPEC+ döntés is lefelé nyomja az árat.
A délutánba fordulva még meredekebb zuhanás indult az európai tőzsdéken, a vezető német részvényindex több, mint 5 százalékot esett már. Elsősorban a nagybankok papírjait adják a befektetők, a globális recessziós félelmek felerősödés miatt.
Ted Cruz republikánus szenátor, korábbi elnökjelölt-aspiráns csütörtökön aggodalmát fejezte ki Donald Trump vámjainak amerikaiakat érintő hatásaival kapcsolatban - számolt be a Newsweek.
Trump legújabb kereskedelempolitikai intézkedéseinek gazdasági és demokratikus kockázatai egyaránt jelentősek – írja véleménycikkében Mark Skousen, a Chapman Egyetem professzora és a Freedom Fest szervezője. Állítja, hogy a vámok többet ártanak, mint használnak az amerikai gazdaságnak és kormányzásnak. Elemzése hangsúlyozza a szabadkereskedelmi alapelvek és az alkotmányos folyamatok betartásának fontosságát.
Az euró a dollárral szemben hirtelen erősödést mutatott, amelyet Donald Trump amerikai elnök új, váratlanul agresszív kereskedelempolitikai lépései váltottak ki. A közös európai fizetőeszköz értéke hat hónapja a legmagasabbra ugrott, amikor az elnök bejelentette az új vámokat. A piacok reakciója egyértelműen pozitív volt az euró számára, ami a Citigroup stratégái szerint az opcióspiacokon is megmutatkozott, ahol négy év óta először váltak optimistává az euró kilátásai egy éves távlatban.
A JPMorgan elemzése szerint jelentősen, 40%-ról 60%-ra nőtt az amerikai és globális recesszió kockázata Trump elnök átfogó vámintézkedései következtében. A legnagyobb vesztesnek egyelőre az Egyesült Államokat látja a nagybank, ahol az infláció felgyorsulására, a befektetői bizalom megrendülésére számítanak. Csütörtökön, a vámok első napján a tőzsdéken már hatalmas vérengzést tartottak, és könnyen lehet, hogy még nem láttuk ennek a végét.
A legfrissebb adatok szerint kitart a hazai ipar recessziója: februárban a termelés volumene 1,3 százalékkal alulmúlta az előző havit, éves összevetésben pedig már 8 százalékos a visszaesés.
A Goldman Sachs jelentősen csökkentette az olajárakra vonatkozó előrejelzéseit, a döntés hátterében az OPEC+ magasabb kínálata és a globális kereskedelmi háború által kiváltható recesszió kockázata áll, írta meg a Reuters.
A Donald Trump amerikai elnök által bejelentett átfogó vámok jelentős kockázatot jelentenek a világgazdaságra egy olyan időszakban, amikor a növekedés lassú - jelentette ki a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezetője csütörtöki nyilatkozatában.
Az amerikai elnök legújabb vámháborús lépései gazdasági bizonytalanságot keltettek világszerte, amelyek hatása már az energiahordozók piacán is megmutatkozik. A holland TTF gáztőzsdén jegyzett gázár a hét eleji emelkedést követően esésbe fordult, amit elsősorban a romló gazdasági kilátások táplálnak.
Donald Trump gazdasági stratégiája a kemény alku technikájára épül, ám ez súlyos bizonytalanságot okoz a vállalatok és a lakosság számára - értékeli a legfrissebb vámháborús fejleményeket Zsiday Viktor, befektetési szakember és portfóliókezelő. Zsiday arra figyelmeztet, hogy a vámok körüli kiszámíthatatlanság visszafogja a beruházásokat és a fogyasztást, ami végső soron recesszióhoz vezethet.
Így fizetheted be a gépjárműadót.
Az orosz ukrán háború fejleményeiről ebben a cikkben tudósítunk.
Ilyen technológiákat alkalmaznak a földrengésveszélyes területeken.
Féljünk ettől, vagy legyintsünk rá?
Egy vezetési óra most már 10 ezer forintbe fájhat.
Az egyetemi tanár, ex-jegybankár a Checklistben értékelte Trump legújabb vámjait.
Hogy tudunk-e még versenyezni a lengyel vagy a nyugat-európai agrártermékekkel, az is kiderül az Alapvetés podcast új műsorából.
Beindult a jogi csűrés csavarás.