Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) legfrissebb éves jelentése aggasztó tendenciára hívja fel a figyelmet: a hazai érdekeket előtérbe helyező iparpolitikák globális térnyerése veszélyezteti a nemzetközi együttműködést és különösen hátrányosan érintheti a szegényebb országokat. A jelentés 140 ország kereskedelmet befolyásoló adatait vizsgálta, és rámutatott az országok gazdaságának alakítására irányuló stratégiai beavatkozások jelentős növekedésére.
A világ gazdasági rendje átalakulóban van, miközben az iparpolitika és a gazdasági biztonság új eszközei formálják a globális kapcsolatrendszereket. Az Egyesült Államok és az EU erőfeszítései a Kínától való függőség csökkentésére, valamint a geopolitikai feszültségek által felerősített protekcionizmus új törésvonalakat teremtenek az értékláncokban – írja a világgazdaságról szóló friss elemzésében a brüsszeli döntéshozatalban befolyásos Jacques Delors Intézet. A kutatás megoldásokat javasol a G20 tagországok számára az ellátási láncok diverzifikálására, a digitális tér biztonságának fokozására és a zöld átállás előmozdítására, miközben figyelmeztet az egyoldalú gazdasági intézkedések veszélyeire.
Az elmúlt években Kína gazdasági gondjai olyannyira megszaporodtak, hogy az elemzők már 3D problémahalmazról kezdtek beszélni az adósság (debt) hegyek, a demográfia mélyrepülés és Nyugat kockázat-csökkentési (de-risking) törekvései kapcsán. A múlt héten szintet lépett a helyzet, és Donald (Trump) megjelenésével már 4D-ben „élvezheti” a kínai vezetés a műsort.
A francia jegybank vezetője és az Európai Központi Bank tagja, Francois Villeroy de Galhau figyelmeztetett Donald Trump megválasztott amerikai elnök gazdasági programjának lehetséges negatív következményeire. Villeroy szerint a program inflációt okozhat az Egyesült Államokban, és világszerte lassíthatja a gazdasági növekedést.
A világ legnagyobb akkumulátorgyártója, a kínai CATL kész lenne gyárat nyitni az Egyesült Államokban, amennyiben Donald Trump megválasztott amerikai elnök nyitottabbá tenné az országot a kínai befektetésekre az elektromosjármű-iparágban. Erről Robin Zeng, a CATL alapítója és elnöke beszélt egy friss interjúban.
Robert Lighthizert – aki az Egyesült Államok kereskedelmi képviselője volt, amikor Donald Trump előző elnöksége alatt elindította kereskedelmi háborúját Kínával – felkérték, hogy vállalja el újra a munkát – írja a Financial Times. A megválasztott elnök megkezdi kabinetjének összeállítását.
Az olasz jegybank vezetője figyelmeztetett a protekcionizmus veszélyeire, különösen Donald Trump megválasztása után, amely felerősítette a kereskedelmi háborúktól való félelmeket. A nemzetközi közösséget együttműködésre szólította fel a globális kihívások kezelése érdekében.
Ördögi körhöz vezethet, ha az Egyesült Államok leendő elnöke, Donald Trump belekezd a vámháborúba az Európai Unióval, és Kínával, mert az adok-kapok inflációhoz, és borúsabb kereskedelmi, illetve gazdasági növekedési pályának a veszélyével járnak - fogalmazta meg figyelmeztetését egy szerdai londoni konferencián Luis de Guindos, az Európai Központi Bank alelnöke.
Protekcionizmust és magasabb vámokat hozhat Donald Trump újabb elnöksége, ami nem egyformán hat minden iparára. A Bloomberg nagyvállalatok vezetőinek kommentjeit gyűjtötte össze, hogy mit várnak Trump elnökségétől.
Nemzetközi gazdaságpolitikai célként a hiperglobalizáció nagyrészt azon bukott meg, hogy támogatói arra törekedtek, hogy túlszabályozzák a határokon átnyúló hatásokkal járó nemzeti intézkedéseket. Sokkal jobb megközelítés lenne, ha csak azokra az intézkedésekre összpontosítanának, amelyek egy adott ország számára úgy biztosítanak előnyöket, hogy az teljes mértékben más országok kárára valósul meg.
Az Európai Unió szerdán jelentősen megemelte a kínai elektromos járművekre kivetett vámokat, ami feszültséget okozott a két gazdasági nagyhatalom között. Kína határozottan elutasította az intézkedést, és jogi lépéseket helyezett kilátásba - írja a CNBC.
Hasonló témákkal is foglalkozunk a november 6-i Portfolio Investment Day 2024 konferenciánkon, amelyen a részvétel regisztráció után ingyenes. Jelentkezés és regisztráció itt.
Az Európai Unió jelentős lépésre szánta magát a kínai elektromos járművek importjával kapcsolatban. A döntés értelmében akár 45,3%-ra is emelkedhetnek a vámok, ami komoly hatással lehet az európai autópiacra és a nemzetközi kereskedelmi kapcsolatokra egyaránt - írja a Reuters.
A kínai acélexport várhatóan nyolcéves csúcsra emelkedik az idei évben, mielőtt a 2025-ben bevezetésre kerülő vámok visszavetnék az iparágat - írta a CNBC.
Brüsszeli háttérbeszélgetéseink sora alapján vegyes kép rajzolódott ki arról, hogy mit is várnak az uniós döntéshozók Donald Trump esetleges újraválasztásától. Az Európai Bizottság már külön stábot állított fel, amely a két elnökjelölt győzelmének uniós hatásait méri fel. Az első jelentések és feljegyzések alapján rövid távon biztosan Kamala Harris hatalomátvétele jelentene kisebb kockázatot az EU-nak, de egyre többen játszanak el a gondolattal, hogy valójában éppen Donald Trump visszatérése az igazi európai érdek. Az amerikai-uniós kapcsolatok megszakadása egy erősebb, szorosabb EU-n belüli együttműködést hozhat magával, ami nagyhatalommá teheti az Európai Uniót a globális színtéren. Ez pont ellentétes hatás lehet, mint amit a magyar kormány remél.
Az IMF vezetője szerint a magas adósság és az alacsony növekedés továbbra is a világgazdaság fő kihívásai. Kristalina Georgieva figyelmeztetett a nemzetközi kereskedelem korlátozásának veszélyeire, és aggodalmát fejezte ki a geopolitikai feszültségek miatt. Az IMF és a Világbank közelgő éves ülésén a globális gazdasági kilátások, a szegénység felszámolása és a zöld átállás lesznek a fő témák - írja a CNBC.
Az Xpeng kínai elektromos autógyártó hosszú távon elkötelezett marad az európai piac mellett, annak ellenére, hogy az Európai Unió által bevezetett magasabb vámtarifák jelentős nyomást gyakorolnak a vállalat üzleti modellejére - számolt be a CNBC.
Még többen lehetnek influenzásak.
Összeszedtük, mit lehet tudni a HMPV-ről.
Már 401 forint felett jár a dollár.
Egyszerre több betegség is terjedhet.
Alapvetően jó világ jöhet.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?