Donald Trump amerikai elnök múlt héten bejelentett megemelt vámjai ma léptek életbe, mostantól az EU 20%-os plusz vámteherrel exportálhat az Egyesült Államokba. Kínával már extrám magasságokba emelkedtek a vámterhek az adok-kapok következtében. A helyzet aztán április 9-én este egy csapásra megváltozott, amikor Trump beelentette, hogy a vámok többségét 90 napra felfüggeszti, míg Kínára tovább emelte a díjakat, immár 125 százalékosra. A vámháború fejleményei percről percre.
Donald Trump vámháborúja ideológiai indíttatású, és nem szolgál hosszú távú gazdasági célt. A vámpolitika minden amerikai fogyasztót hátrányosan érint, miközben ellentmondásos és logikátlan érvekre épül – nyilatkozta Colin Grabow, a libertárius Cato Institute igazgatóhelyettese a L’Express lapnak adott interjújában. A szakértő szerint az egyre szűkülő gazdasági szabadságban a piaci mechanizmusok szétverését látja. Úgy véli, hogy a vámpolitika következményei akár a szabadkereskedelem újrafelfedezéséhez is vezethetnek.
Kína határozott választ ígér az amerikai vámintézkedésekre, miközben a párbeszéd lehetőségét is fenntartja a kereskedelmi háborúban, amely tovább eszkalálódott a kölcsönös vámemelések következtében - számol be a friss pekingi üzenetekről a CNBC.
Miközben ma életbe léptek a múlt héten bejelentett amerikai vámok, Donald Trump közölte, hogy hamarosan jelentős vámot vet ki a gyógyszeripari termékekre, amelyek eddig kivételt képeztek - jelentette a Marketwatch.
Trumpék meg vannak győződve róla, hogy első ciklusa idején jó úton jártak, csak nem mentek elég messzire – mondta az egyik republikánus gazdasági szakértő tavaly januári konzultációnk alkalmával. Nos, most elég messzire mentek, száz éve nem látott magasságokba lökik az Egyesült Államok által kivetett vámokat, pedig ez már többször is rosszul sült el a történelem folyamán. Vajon van rendszer az amerikai kormányzat tetteiben, vagy csak kétségbeesett vagdalkozást láthatunk?
A Donald Trump hatalomra lépésével látványosan meginduló geopolitikai átrendeződés – a szabályokon alapuló rendből az érdekszféra-politikába történő elmozdulás – az amerikai elnök által a múlt héten indított vámháborúval teljesedik ki. Úgy tűnik, az Egyesült Államok feladja korábbi vezető világpolitikai szerepét, szembefordulva korábbi szövetségeseivel is, és mindenkire lesújt, aki az elnök értelmezése szerint nyerészkedik az Amerikával folytatott kereskedelemmel. Milyen világrendet jelez előre a trumpi vámpolitika, és miért nem jó a béke szempontjából az intézményes szabadkereskedelem alapjainak kikezdése?
Donald Trump vámjai nemcsak azokra az országokra hatnak negatívan, amelyekre kivetik, hanem magára az Egyesült Államokra nézve is. A közgazdászok számára már évszázadok óta világos, hogy milyen kedvező hatásai vannak a kereskedelmi korlátok lebontásának, így valójában óriási kérdés, mi lehet a célja az amerikai elnöknek.
Donald Trump amerikai elnök újabb vámjai komoly gazdasági kockázatokat jelentenek Európa számára – figyelmeztetett Jannisz Sztournaras görög jegybankelnök. Az EKB így újra kamatcsökkentésre kényszerülhet, hogy enyhítse a protekcionizmus okozta deflációs sokkot.
Kína vádjaira reagált a Truth Social médiafelületen Donald Trump amerikai elnök.
Kína határozott válaszlépést tett Donald Trump védővámjaira, és élesen bírálta az Egyesült Államok kereskedelempolitikáját. A pekingi vezetés szerint Washington fegyverként használja a vámokat a kínai gazdaság ellen - írta meg a Sky News.
A vámemelés mértéke és az Egyesült Államokba induló export alapján Magyarország az egyik leginkább kitett gazdaság az Európai Unióban - ez látható a Coface ábráján, amely a cég gyorsértékelésében szerepel.
Bár Donald Trump amerikai elnök megbízhatatlan vám- és külpolitikájától sokan azt várták, hogy összefogásra kényszerítheti Kínát és az EU-t, az is könnyen elképzelhető, hogy az unió is saját termelőinek bevédése mellett dönt. Ugyan a piac lezárásról még nem beszélhetünk, már most szóba került, hogy több terméknek kell majd kopogtatni Európa nyitott piacának ajtaján.
Trump legújabb kereskedelempolitikai intézkedéseinek gazdasági és demokratikus kockázatai egyaránt jelentősek – írja véleménycikkében Mark Skousen, a Chapman Egyetem professzora és a Freedom Fest szervezője. Állítja, hogy a vámok többet ártanak, mint használnak az amerikai gazdaságnak és kormányzásnak. Elemzése hangsúlyozza a szabadkereskedelmi alapelvek és az alkotmányos folyamatok betartásának fontosságát.
Donald Trump amerikai elnök vámjai miatt Az EU-Mercosur egyezmény nem csak gazdasági dimenziókkal bír: megerősíti Európa pozícióját a geopolitikai feszültségek és protekcionista tendenciák idején. Az új kereskedelmi megállapodást Franciaország egyelőre hevesen támadja, de a vámháború miatt feladhatja pozícióját.
Tegnap este Donald Trump amerikai elnök a Liberation Day keretében jelentős vámokat vetett ki kereskedelmi partnereire, többek között az Európai Unióra és Kínára. A lépésnek óriási hatása lehet a világkereskedelemre, rövid távon az egyezkedések és az ellenintézkedések időszaka következhet.
Az új amerikai vámrendszer belföldi árnövelő hatása elleni harcot ígért J.D. Vance alelnök csütörtökön az elnöki döntés mellett érvelve.
Az európai hálózatüzemeltető azonnali betárolást sürget.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Többek között drónokat szerezhetnek be belőle az ukránok.
A traderek már az amerikai gazdaság fékezését árazzák.
Gyorsan változnak az események Amerikában.
A génmódosítás és a génszerkesztés fontos lehet az élelmezési válság és a klímaváltozás elleni küzdelemben, de sokan félnek tőle.
Folytatódik a vámháború.