Látszólag teljesen rendben van a kínai bankszektor: az elmúlt egy évben a likviditási mutatók javultak, a nemteljesítő hitelek aránya csökkent, a pénzintézetek pedig a lassuló gazdaság ellenére is növelni tudták a profitjukat. A hivatalos adatok mögött azonban egy rendkívül nagy kockázat húzódik meg: részben a laza szabályozói körülmények, részben pedig a kínai gazdaság sajátossága miatt évtizedek alatt egy olyan árnyékbankrendszer nőtt ki a földből a hagyományos mellé, amelynek mérete mára már a brit GDP-t is meghaladta. Az elmúlt évek eseményei és a gazdasági nehézségek viszont több olyan nagyvállalatot is a csőd szélére sodortak, amelyek eddig meghatározó tényezői voltak a kínai iparnak. A bankrendszer jövőjével részletesen foglalkozunk a Portfolio szeptember 20-i Future of Finance konferenciáján, érdemes még most regisztrálni a rendezvényre!
Egy londoni bíróság elítélte egy brit forex cég vezetőjét, aki a befektetői pénzéből egy 50 millió fontos piramisjátékot épített, az elsíbolt pénzből pedig luxuséletét finanszírozta - számolt be Reuters.
Egy korábbi chicagói árutőzsdei kereskedőt letartóztattak és csalással vádoltak meg, mert az ügyfeleknek hazudott a 122 luxusautóból álló nem létező gyűjteményétől kezdve a 200%-ot meghaladó hamis hozamokig mindenről - számolt be a Bloomberg.
Befektetők egy csoportja 258 millió dollára perelte Elon Muskot, miután állításuk szerint a milliárdos manipulálta a Dogecoin nevezetű, népszerű kriptovaluta árfolyamát, ezzel súlyos károkat okozva nekik. Musk ügyvédjei mellett pedig már a kriptovalutát fejlesztő Dogecoin Foundation is a vádak ejtését kéri a bíróságtól – írja a Reuters.
Apróhirdetésekkel trükköző szélhámosok, telefonos adathalászok, ál banki ügyintézők, piti csalárd adománygyűjtők és kiterjedt piramisjátékot építő bűnözők: számos olyan recept létezik, amellyel a csalók a magyarok bankszámláit akarják megcsapolni. Sajnos a keserű valóság az, hogy egyre sikeresebben: az MNB statisztikái szerint 2022-ben 3,5-szer több pénzt, mintegy 9 milliárd forintot csaltak ki ehhez hasonló módszerekkel a banki ügyfelektől többnyire átutalásokon keresztül, kártyás csalásokkal pedig további bő egymilliárd forintot tüntettek el. Összeszedtük az utóbbi hónapok virális csalási módszereit és ügyeit.
Moszkva fondorlatként értékeli, hogy Koppenhága megtagadja tőle a részvétel jogát az Északi Áramlat csővezetékek felrobbantásának kivizsgálásában - jelentette ki Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő csütörtökön a Rosszija 1 tévécsatornán.
Huszonkilenc embert - közöttük tizenhárom külföldit - helyezett előzetes letartóztatásba az egyiptomi ügyészség egy internetes kriptovalutás csalásban való részvétel vádjával, amellyel 580 ezer eurónyi (219,6 millió forint) összeget zsebeltek be egyiptomiak ezreinek megtévesztésével.
Az MNB a Falcon-ügyben továbbra is piacfelügyeleti eljárást folytat, a zár alá vett pénzeszközöket pedig – a vizsgálattal érintett, a gyanú szerint jogosulatlan tevékenységet végző piaci szereplők esetlegesen ettől eltérő tartalmú híresztelése ellenére − átadja a nyomozó hatóságnak - olvasható az MNB közleményében. Aki a társaságoknak pénzt adott át és azt nem kapta vissza, haladéktalanul jelentkezzen a rendőrségen. Az érintett cégek „vásárlási utalványaikra” három hónap alatt száz százalékos garantált hozamot ígértek ügyfeleiknek, ami a jogosulatlan pénzügyi tevékenység mellett a csalás és piramisjáték szervezése gyanúját is felveti.
Nem olyan régen még Kína egyik leggazdagabb emberének számított Hui Ka Yan, az Evergrande ingatlanfejlesztő elnöke, mára azonban 93%-kal visszaesett a vagyona az egykori csúcsról -számol be a hírről a Bloomberg.
Lassan pont kerül a kriptotőzsde-botrány végére, Sam Bankman-Fried vállalata, az FTX ugyanis csődeljárást jelentett be, derül ki a cég Twitteren közzétett közleményéből. Bankman-Fried a vezérigazgatói posztról is lemondott, helyét John J. Ray III veszi át.
A Roubini Macro Associates vezérigazgatója, a 2008-as válságot előre jelző és Doktor Végzet néven elhíresült Nouriel Roubini szerint a tény, hogy a Binance kriptotőzsde visszalép a likviditási problémákkal küzdő FTX felvásárlására vonatkozó terveitől azt jelzi, hogy az egész kriptopiac egy nagy piarmisjáték.
Számos európai befektetési tanácsadó gondolja úgy, hogy a magántőkeipar egy olyan piramisjátékot épít ki, ami később rosszat fog tenni a gazdaságnak. Az úgynevezett „continuation” alapok egymástól vásárolják meg a cégeket, ezzel pedig hatalmas profitra tesznek szert. Több szakértő szerint ez a lufi egyszer kipukkad, ami fájdalmas lesz a gazdaságnak - írja a Financial Times.
Az Evergrande ingatlanfejlesztő bedőlése óta eltelt 12 hónap mindegyikében csökkentek az ingatlanárak Kínában, Xi Jinping kormánya pedig hamarosan dollármilliárdokat fog tolni a szakértők szerint egyre inkább piramisjátékra hajazó ingatlanpiacba - írja a The Guardian.
Több mint 15 ezer befektető vett részt abban a 194,1 millió dolláros piramisjátékban, amit Johanna Garcia, azaza a "floridai Terézanya" és egy üzlettársa működtetett a nyomzóhatóságok szerint - számolt be a Marketwatch.
A vermonti pénzügyi szabályozási hivatal szerint a Celsius Network kriptohitelező félrevezette a befektetőket a pénzügyi helyzetét illetően, a CEL nevű tokenjét használva a mérlegének megerősítéséhez, és időnként új befektetők pénzével fizette ki a régi ügyfeleit.
A piramisjáték egyes jegyeit hordozó multi level marketing terméket reklámoznak a közösségi médiában HyperVerse néven, mely a korábbi HyperFund rendszer újragondolása - olvasható az MNB közleményében. Az MNB nem felügyeli a kriptovalutákhoz kötődő kereskedelmi ügyleteket. Ezen eszközök árfolyama kiszámíthatatlan, hiányoznak a károsultakat védő garanciaintézmények, s bűncselekmények elkövetésére is felhasználhatják őket. A jegybank figyelmeztetést adott ki honlapján, kérve a fogyasztókat: kellő körültekintéssel járjanak el e termékeknél.
A Moody's-tól, így már az elsőrendű A kategóriában van az adósbesorolása.
Növelhetik a költségvetésre nehezedő nyomást.
Nő a szálló por koncentrációja.
Milyen ballasztok lassítják a gazdaságot?
A hatásokat elemezzük.
Lehet izgulni.