Panamában a konzervatív jelölt, José Raul Mulino nyerte a vasárnapi elnökválasztást a közvélemény-kutatások szerint.
A Panama-csatorna vízhiánnyal küzd az aszály miatt. A forgalom csökkenése megzavarhatja az ellátási láncokat, és növelheti a globális inflációt - írta a Geopotical Futures.
Súlyos aszály okoz jelentős fennakadásokat és korlátozásokat a Panama-csatorna mentén, rávilágítva az éghajlatváltozás globális kereskedelemre gyakorolt hatására. A szokatlanul magas hőmérséklet és az eddigi egyik legszárazabb év arra késztette a hatóságokat, hogy korlátozzák a csatornán való átkelések számát és felfüggesszék az engedélykiadást a nehéz rakományt szállító hajók átkelésére. Ez költségnövekedést eredményezett a Panama-csatornára támaszkodó hajózási útvonalakon, és hosszabb várólisták alakultak ki a még használható hajók kibérlésére.
Honduras elnöke hétfőn látogatást jelentett be Pekingbe. Kína ezzel tovább növelheti befolyását az egyik legszegényebb közép-amerikai országban, mióta az megszakította diplomáciai kapcsolatait Tajvannal.
Panama 150 millió dolláros fejlesztéspolitikai hitelt kap a Világbanktól, hogy zöldberuházásokat hajtson végre.
A közép-amerikai kis ország, Panama ritkán kerül a világsajtó címlapjaira, akkor is általában az olyan hozzá csak érintőlegesen kapcsolódó ügyekkel, mint a 2016-os Panama-iratok. Most viszont a Noriega-diktatúra 1989-es megdöntése óta nem látott felfordulás van az országban: hetek óta zajlanak a tüntetések az emelkedő üzemanyag- és élelmiszerárak, valamint más gazdasági és társadalmi bajok miatt. Bár a társadalmi különbségek jelentősek, az ország mindeddig viszonylag stabil volt, ám a koronavírus-járvány, majd az orosz–ukrán háború okozta sokk felborította az élet megszokott rendjét. Panama – olyan országok, mint például Srí Lanka mellett – jó példája annak, hogyan képesek a globális folyamatok felszínre hozni és felerősíteni a korábban is meglévő problémákat, gyúanyagot szolgáltatva egy társadalmi felkelés kirobbanásához.
Az országok kormányai világszerte igyekeznek meghozni olyan különböző intézkedéseket, amelyekkel meg lehet fékezni a koronavírus terjedését. Azonban az eddigiektől jelentősen eltérő, unortodoxnak mondható intézkedést hajtott végre a héten Panama: más-más napokon járhatnak ki a nők és a férfiak.
A panamai elnök tiltakozott kedden, amiért az Európai Unió (EU) adózási szempontból nem együttműködő országnak nyilvánította hazáját.
Zárul a csoportkör az oroszországi foci-vb-n, a pénteki szünnap előtt csak egy igazi kérdés maradt nyitva: Japán, Szenegál és Kolumbia közül melyik két csapat jut a nyolcaddöntőbe. Papíron az ázsiaiak vannak a legjobb helyzetben, de ha az eddig alulteljesítő lengyelek megrázzák magukat, akkor akár bajba is kerülhetnek. Közben a másik csoportban kényelmesen hátradőlhet Anglia és Belgium, csak azt kell egymás között eldönteniük, kivel akarnak játszani a jövő héten.
Újabb nagyszabású adatbázis szivárgott ki offshore cégekről a Süddeutsche Zeitung című német laphoz, amely a Panama-iratok néven is ismert dokumentumok esete után ismét az Oknyomozó Újságírók Nemzetközi Konzorciumával (ICIJ) együtt dolgozta fel az anyagot. A munka eredményeinek ismertetését vasárnap este kezdték meg.
Dánia adatlistát vásárol olyan feltételezett adóelkerülőkről, akiknek nevei szerepelnek a panamai Mossack Fonseca ügyvédi irodától kiszivárgott dokumentumokban - közölte szerdán Karsten Lauritzen dán adóügyi miniszter.
Panama úgy döntött, hogy elfogadja a pénzügyi információk automatikus cseréjéről szóló, adóelkerülést szolgáló nemzetközi szabályokat (CRS) - jelentette be csütörtökön Washingtonban Ángel Gurría, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) főtitkára.
Az ötven legnagyobb amerikai vállalat - köztük például a Walmart, az Apple, vagy a General Electric - 2008 és 2014 között mintegy 1400 milliárd dollárt helyezett ki adóparadicsomokba, hogy így csökkentse adófizetési kötelezettségeit - közölte az Oxfam America segélyszervezet csütörtökön.
Orbán Viktor miniszterelnök kérésére Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter elrendelte a magyarországi offshore-szálak azonnali, egyenkénti kivizsgálását a NAV-nál. Az offshore ügyek felgöngyölítésével külön szakértői munkacsoport foglalkozik - jelentette be közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium.
A panamai Mossack Fonseca ügyvédi irodához köthető nemzetköz offshore-botrányt kirobbantó kiszivárogtató úgy érzi, veszélyben van az élete, de a Süddeutsche Zeitung szinte bármi áron hajlandó megvédeni és titokban tartani kilétét - húzta alá csütörtökön a lap főszerkesztője, Wolfgang Krach.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Visszakapják az önkormányzatok a területeket.
Az ukrajnai háborúról, az EU-val ápolt viszonyról és a magyar gazdaságról is beszélt a kormányfő.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?