Hangsúlyozza a koronavírus elleni oltás fontosságát a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ), ugyanakkor elfogadhatatlannak tartja a kormány döntését, amely a munkáltatókra hárítja dolgozóik kötelezését az oltásra - közölte az érdekképviselet csütörtökön az MTI-vel.
Több vállalatnál is levonták a dolgozók béréből a fel nem használt munkaidőkeretet, azonban a kormány közbelépett. A rabszolgatörvény lehetővé tesz olyan munkaidőkereteket, amelyek a cégeknek kedveznek, ám az ellátási láncok akadozása és az alkatrészhiány miatt még ez sem biztosít elég rugalmasságot számukra. Miután a kormányzat nem engedi a bérek visszavágását, a Népszava cikke szerint a cégek a hatályos szabályozás módosítását szeretnék elérni, hogy a ledolgozatlan munkaórákat – akár némi pluszdíjazás fejében – tovább görgethessék a következő munkaidőkeretre.
„Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) jogi értelmezési tájékoztatót tesz közzé a munkaidőkeret jogszerű alkalmazása, a munkabér elszámolások törvényessége érdekében” – jelentette be Bodó Sándor. Az ITM foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára hozzátette: a foglalkoztatás-felügyeleti hatóság a munkavállalók jogainak érvényesítése, a munkaidővel kapcsolatos visszaélések elkerülése érdekében rendkívüli célvizsgálatot indít 2021. október 18-tól.
Több tucat autóipari, gépipari és elektronikai cég készül arra, hogy a munkavállalóival visszafizetteti a munkaidőkeretben le nem dolgozott időt, ugyanakkor a Vasas Szakszervezeti Szövetség szerint ez törvénytelen.
Az illetékes uniós biztoshoz, Nicolas Schmithez (ld. fenti képünkön) fordul a Magyar Szakszervezeti Szövetség azután, hogy a héten a magyar parlament elfogadta a veszélyhelyzet visszavonásáról szóló salátatörvénybe ágyazva azt a jogszabályt, amely a Békés Megyei Kormányhivatalnak adta meg a jogot arra, hogy nemzetgazdasági fontosságú beruházás esetén a munkaidőkeret akár 2 évre elnyújtását jóváhagyja, miközben az uniós szabályok legfeljebb 1 éves keretet engednek bizonyos szabályok mentén – jelezte a szakszervezet elnöke a Népszavának.
A Vasas Szakszervezeti Szövetség elfogadhatatlannak tartja azt az új, készülő jogszabályt, amely szerint a munkaidőkeret vagy elszámolási időszak 24 hónap legyen.
A kormány a veszélyhelyzettel egyidejűleg kihirdette a gazdaságvédelmi csomagját, aminek keretében év végéig, illetve június 30-ig tartó döntéseket hozott. Mivel a veszélyhelyzetet a kormány várhatóan június 30. előtt megszünteti, ezért átmeneti szabályokat hoz a most benyújtott törvényjavaslatban, amelyek alapvetően azt rögzítik, hogy a meghozott intézkedések az eredeti határidőkig érvényben maradnak. Néhány határidő esetében a veszélyhelyzet megszüntetése +15, +60, illetve +90 nap szerepel.
Egyre több vállalkozás barátkozik meg a magyar bértámogatási rendszer feltételeivel, igénylésének folyamatával a legfrissebb számok alapján.
Az elmúlt néhány nap valószínűleg több ezer vállalkozás életében telt intenzív kalkulálással: hogyan tudják igénybe venni optimális módon az új feltételekkel hatályba lépett munkahelyvédelmi bértámogatást. Az igénylésben gondolkodó tulajdonosoknak, cégvezetőknek, gazdasági igazgatóknak nincs könnyű dolguk a Portfolio korábbi felhívására érkezett olvasói levelek és kérdések száma alapján, ugyanis tucatjával kaptunk segítséget kérő emaileket. Cikkünkben részletesen bemutatjuk a sokszor "magyar Kurzarbeitnak" nevezett intézkedés kapcsán felmerülő kérdésekre adott részletes válaszokat, az RSM Hungary adótanácsadó csapatának köszönhetően.
Fontos megállapodás született a Mercedes-Benz Manufacturing Hungary és a VASAS, valamint az MTSZSZ szakszervezetek között annak érdekében, hogy a kecskeméti Mercedes-gyár mintegy 4 400 dolgozójának munkahelye és bére hosszútávon biztosított legyen.
Nem tervezik igénybe venni a kormány új bértámogatási rendszerét két autóipari multinacionális vállalat, elkezdik a létszámléepítéseket – tudta meg a Napi.hu Székely Tamástól, a Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (VDSZ) elnökétől.
Érdemben módosul a magyar bértámogatási rendszer - hangzott el az Innovációs és Technológiai Minisztérium hétfői sajtótájékoztatóján. Már két órás munkaviszonytól is igényelhető a támogatás, az igénylés folyamata egyszerűsödik, bővül a kedvezményezettek köre.
A kormány "eszközöl néhány változtatást a gazdaságvédő stratégiában", mondta Palkovics László innovációs miniszter. Ez összhangban van a Portfolio értesülésével, azt azonban egyelőre nem tudjuk, hogy a program mennyiben módosul.
Most nullázza le a kormány az elmúlt 200 év munkaügyi vívmányait, megfosztva minden joguktól a munkavállalókat – reagált felháborodva a Magyar Szakszervezeti Szövetség és több tagszervezete a kormány váratlan, különösen cinikus módon nagypéntekre időzített határozata, a 24 havi munkaidőkeret bevezetése ellen. Ez már a hamisítatlan rabszolgatörvény. A MASZSZ a holnapi – április 15-ei - VKF ülésen az előzetes egyeztetés nélkül hozott, különösen kegyetlen határozat visszavonását fogja követelni – olvasható a legnagyobb hazai szakszervezeti szövetség közleményében.
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium tájékoztatása szerint a 24 hónapos munkaidőkeret egyoldalú elrendelésének lehetőségével a kormány a munkaszervezést igyekezett rugalmasabbá tenni.
A koronavírus váratlan megjelenése és gyors elterjedése nehéz helyzetbe hozta a globális autóipart, a vezető autógyártók és beszállítóik sorra függesztették fel ideiglenesen termelésüket és egyelőre nem látszik, hogy mikor javulhat a helyzet érdemben. A nemzetgazdaságilag kiemelten fontos magyar autógyártás jövője is bizonytalanná vált, állami segítség nélkül néhány héten belül tömeges csődökre és tízezres elbocsátásokra kerülhet sor. Abban az esetben viszont, hogyha kellő gyorsasággal megfelelő segítség érkezik, Magyarország megőrizheti, megerősítheti szerepét a globális beszállítói láncban. Kilián Csabával, a Magyar Gépjárműipari Egyesület ügyvezető főtitkárával beszélgettünk.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Visszakapják az önkormányzatok a területeket.
Az ukrajnai háborúról, az EU-val ápolt viszonyról és a magyar gazdaságról is beszélt a kormányfő.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?