Országos átlagban 372 ezer forintra nőtt a nettó kereset 2023-ban, ám a reálkeresetek a települések 68%-án csökkentek. Budapest továbbra is vezeti a rangsort havi 469 ezer forintos átlaggal, azonban a legnagyobb nominális növekedést Győr és agglomerációja érte el. A legalacsonyabb jövedelmek Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében voltak, ahol az átlag mindössze 297 ezer forint.
Jelentően emelkedett azoknak a cégeknek az aránya az elmúlt hónapban, akik áremelést terveztek. Ráadásul a lakosság is növekvő árakra számít.
Nyolc százalékkal emelte a béreket az Aldi január 1-én - néhány kivétellel - az értékesítési, a logisztikai és az irodai munkakörökben. Az informatikai szolgáltatásokat nyújtó ALDI International IT Services Kft.-nél 6,5 százalékkal nőttek a fizetések.
Romániában befagyasztották a közalkalmazotti béreket, a nyugdíjakat és a családi pótlékot, eltöröltek több adókedvezményt, megemelték az osztalékadót és - a jövedéki adó emelkedése miatt - drágulnak az üzemanyagok is január elsejétől, de Marcel Ciolacu miniszterelnök immár a karjára tetovált üzenetben is megerősítette, hogy az áfát nem emelik.
Alig volt az elmúlt 30 évben olyan kiemelkedő reálbér-növekedésre, mint amit 2024-ben láttunk. Ez azonban a vártnál kevésbé látszik a fogyasztás alakulásában, hiszen tavaly sokat csökkent a keresetek vásárlóereje és a fogyasztói bizalom alacsony szinten ragadt. De mi lesz 2025-ben?
Törökország 2025-re 30%-kal megemelte a minimálbért, a korábbi 17 002 líráról 22 104 lírára, vagyis mintegy 250 ezer forintra – írja a Bloomberg.
Érkezik az adómentes állatkeri belépő és a céges fitness, 400 ezer forint fölé nő a gyed maximuma, de felére csökken a duális képzésben tanulók foglalkoztatása után járó adókedvezmény időtartama – számos munkaügyi változás borzolhatja a kedélyeket 2025 január 1-jétől.
Idén jelentős mértékben emelkedtek a keresetek Magyarországon a KSH adatai alapján. Az országos szintű növekedés mögött jelentős különbségek húzódtak meg. Vannak ugyanis olyanok, akiknek csökkent a fizetésük.
A szabályozott bérek a munkavállalók mintegy 17 százalékát érintik közvetlenül, míg a béremelések a bértorlódás elkerülése miatt közvetve az átlagbérig fejthetik ki hatásukat – olvasható a Magyar Nemzeti Bank (MNB) inflációs jelentésében. Az MNB szerint a vállalati oldalon a bérek nagyobb mértékű emelkedése költségnövekedéshez vezethet, ami a termelékenység megfelelő mértékű emelkedése nélkül a vállalkozásokat áremelésre kényszerítheti. A V4-es országokban és Romániában 2025-re tervezett minimálbér-emelések nagyságrendileg a magyarországihoz hasonló mértékűek. Csehországban 10,1, Romániában 9,5, Szlovákiában 8,8, Lengyelországban 8,5 százalékkal emelkedik 2025. január 1-jétől a kötelező legkisebb bér.
A kistelepülések postai szolgáltatásainak biztosítása érdekében a Magyar Posta partneri programot működtet, amelyben helyi vállalkozások, jellemzően kiskereskedelmi üzletek
vállalhatják postai feladatok ellátását saját tevékenységüket kiegészítve - közölte az NGM.
Az idei, közel 10%-os reálbéremelkedés után jövőre sokkal visszafogottabb mértékben nőhetnek a fizetések. Hogyan harcoljunk ki akkora fizetést, amekkorával tényleg elégedettek lennénk? Mivel érvelhetünk a magasabb béremelés mellett?
Lindner Attila kapta a Kézdi Gábor-díjat a munkaerőpiaci kutatások területén elért kimagasló eredményeiért. A kutatásai főként a minimálbér-politika és a társadalombiztosítási rendszerek hatásaira összpontosultak.
A tavalyi és az idei kifejezetten gyors nominális béremelkedés után jövőre visszafogottabban nőhetnek a keresetek Magyarországon. Bemutatjuk a kormány, a banki és kutatóintézeti elemzők, illetve a vállalati képviseletek várakozásait a 2025-ös magyar béremelések kapcsán.
Az elmúlt években Magyarországon tapasztalt jelentős bérnövekedés történelmi és régiós viszonylatban egyaránt kiemelkedő. A 2010 óta eltelt időszak gazdasági fejlődésének legnagyobb nyertesei a magyar munkavállalók, akik közel 70 százalékos reálbéremelkedést érhettek el. Felmerül azonban a kérdés: fenntartható-e ez a növekedési ütem, és milyenek a kilátások a jövőben?
Idén a leginkább jellemző béremelés 6-10% között volt a fehérgalléros specialisták körében, jövőre viszont 5-8%-os sáv várható a Grafton Recruitment toborzócég szerint. A cég Salary Guide kiadványai alapján a dolgozók kifejezetten nyitottak a váltásra, így jövőre sokan kereshetnek maguknak új munkahelyet.
A tavalyi és az idei kifejezetten gyors nominális béremelkedés után jövőre visszafogottabban nőhetnek a keresetek Magyarországon. A reálbérek emelkedése 2024-ben rekordközeli lehetett, ám jövőre a bérek vásárlóerejének növekedése is lassabb lesz. Mennyivel nőhet jövőre az átlagbér, mekkora lehet az infláció, ennek tükrében pedig mennyivel nőhet a bérek vásárlóereje?
A francia BPCE bank érdekeltsége lesz a partnere ebben.
A bitcoin történelmi csúcsa közelében áll.
Egyelőre a dollár a nagy vesztese az új elnökség kezdetének.
A Világgazdasági Fórumon értékelték a nagy irányváltást a világ vezető bankárai.
Újra módosultak a határidők.
29-61 százalékkal emelkedik az oktató-kutató kollégák alapbére.
Ez is egy létező forgatókönyv.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.