Az Európai Unió és a Mercosur – amely Brazíliát, Argentínát, Uruguayt, Paraguayt és Bolíviát – foglalja magában, célja, hogy még az év vége előtt lezárja a hosszú ideje elhalasztott kereskedelmi megállapodás tárgyalásait. A két fél képviselői a Financial Timesnak elmondták, hogy új lendületet kaptak a megállapodás megkötéséhez, annak ellenére, hogy Franciaország továbbra is ellenzi azt, ami hatalmas lépés lehet Európának, hogy csökkentsék Kínától vagy Oroszországtól való függőségüket.
Ha a zöld agrárpolitikával leépítjük az európai termelést, csak olyan területekről szerezhetjük be az élelmiszert, ahol fenntarthatatlan módon gazdálkodnak – véli Győrffy Balázs. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke a Portfolio-nak elmondta: a fenntarthatóság alapelveivel az európai gazdák is egyetértenek, de fontos lenne, hogy ezek szakmai alapokon, a realitás talaján állva érvényesüljenek. A társadalmi kompromisszum a klímaváltozás miatt szorongó uniós polgárok és a gazdák között elérhető, ha elfogadjuk, hogy a probléma valós, és annak megoldásában a termelők is érdekeltek, valamint nem ők a folyamat felelősei.
Hosszú tárgyalások végére kerülhet pont januárban vagy februárban. Ekkorra tervezik ugyanis a dél-amerikai Mercosur-országok vezetői, hogy találkozzanak az Európai Unió vezető tisztségviselőivel. A Politico beszámolója szerint a megbeszélések célja egyértelműen az, hogy megkössék a régóta halogatott kereskedelmi megállapodásukat.
Luiz Inácio Lula da Silva brazil államfő kedden a Dél-amerikai Közös Piac (Mercosur) tagállamainak csúcstalálkozóján elutasította a tervezett EU-Mercosur szabadkereskedelmi megállapodáshoz csatolandó függeléket, amelyet Brüsszel szorgalmaz.
Luiz Inácio Lula da Silva, Brazília újonnan felesküdött elnöke több módon igyekszik kezelni azt a pusztítást, ami Bolsonaro ideje alatt az Amazonas esőerdejében végbement - írja a Politico.
Emmanuel Macron francia elnök figyelmeztetett, ellenezni fogja az Európai Unió és a Dél-amerikai Közös Piac (Mercosur) közötti kereskedelmi megállapodást, amennyiben az új brazil elnök kilép a Párizsi Klímaegyezményből. Egy hétvégi brazil televíziós megszólalása során Jair Bolsonaro úgy fogalmazott, mindaddig elfogadja a klímaegyezményt, ameddig országa nem veszíti el szuverenitását az Amazonas-vidék felett.
Hamarosan létrejöhet az elvi megállapodás az Európai Unió és a dél-amerikai közös piac, a Mercosur között tervezett szabadkereskedelmi szerződésről, a héten sikerült érdemi előrelépést elérni, és a tárgyalások tovább folytatódnak - jelentette ki Jyrki Katainen gazdasági növekedésért felelős uniós biztos szerdán Brüsszelben.
Felfüggesztette Venezuela jogait Dél-Amerika közöspiaci szervezetében, a Mercosurban a szervezet négy alapító országa, Argentína, Brazília, Paraguay és Uruguay - közölte csütörtökön egy, a brazil kormányhoz közel álló forrás.
A budapesti memorandumnak keserű tapasztalata van a kelet-európai ország számára.
Friss híreink a válságról percről percre.
Leszavazta a parlament a hadiállapot kihirdetését.
Több mint százan fertőződtek meg.
A vártnál is magasabb a friss adat.
Megjöttek a részletes harmadik negyedéves GDP-adatok.
Érkeznek még hitelminősítői döntések.
Alakul az új magyar gazdasági vezetés.