Tarolt a magyarellenes szélsőjobb, de rég nem látott sikert ért el az RMDSZ is – Meglepő választási eredmény született Romániában
Globál

Tarolt a magyarellenes szélsőjobb, de rég nem látott sikert ért el az RMDSZ is – Meglepő választási eredmény született Romániában

Hét párt jutott be a parlamentbe Romániában a vasárnapi választások eredményeként. Magyar szempontból örömteli fejlemény, hogy az RMDSZ a vártnál jobban szerepelt, a voksok 6,40 százalékát szerezve meg, ezzel továbbra is lesz magyar érdekképviselet a román törvényhozásban. Kevésbé örömteli viszont, hogy három, alig néhány éve alapított szélsőjobboldali párt is bejutott a parlamentbe, a magyarellenes kijelentéseiről ismert AUR pedig a második helyen végzett, a Magyarországgal határos Arad megyében az első helyet szerezve meg. A kormánykoalíció két pártját, a PSD-t és a PNL-t a választók megbüntették: előbbi történetének legrosszabb eredményét érte el, utóbbi pedig a legnagyobb veszteséget szenvedte el.

Bezuhantak a kormánypártok, előretört a szélsőjobb

Romániában három egymást követő vasárnap tartanak választásokat. November 24-én tartották az elnökválasztás első fordulóját, amelyben meglepetésre egy független, jórészt ismeretlen szélsőjobboldali jelölt, Călin Georgescu győzött. Szintén meglepetésre nem jutott be a második fordulóba Marcel Ciolacu miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) azóta lemondott elnöke, helyette Elena Lasconi, a liberális Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) jelöltje mérkőzik meg a ki-ki meccsen.

Az elnökválasztás második fordulóját december 8-án tartják – már ha az alkotmánybíróság nem kaszálja el az első forduló eredményét, amiről hétfőn szavaznak –, de a köztes vasárnap sem maradt voksolás nélkül, ugyanis a romániai választók megválasztották az alsóház képviselőit, illetve a felsőház szenátorait.

A részvétel romániai viszonyok között nagyon magas, 52,5 százalékos volt.

A parlamentbe összesen hét erő jutott be: a legjelentősebb fejleménynek az tekinthető, hogy mindjárt három szélsőjobboldali párt is mandátumot szerzett.

A szavazatarányok a következőképpen oszlanak meg a hét párt között (99,2%-os feldolgozottságnál, a szenátusi eredményeket tekintve):

  • Szociáldemokrata Párt (PSD): 22,36%
  • Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR): 18,27%
  • Nemzeti Liberális Párt (PNL): 14,30%
  • Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR): 12,24%
  • S. O. S. Románia: 7,63%
  • Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ): 6,40%
  • Fiatal Emberek Pártja (POT): 6,36%
Románia parlamenti választás

Az eddigi vezető kormánypárt, a PSD hiába győzött, több mint három évtizedes történetének legrosszabb eredményét érte el. Már az is erős jel volt a választók részéről, hogy szintén történetében először a párt jelöltje nem jutott be az elnökválasztás második fordulójába. Ciolacu lemondása után a párt vezetését Victor Negrescu vette át, akinek az első hellyel sikerült elkerülnie egy komoly arcvesztést, az eredménynek azonban mégsem örülhet a párt.

A legnagyobb veszteséget azonban nem ők, hanem koalíciós partnerük, a nevével ellentétben inkább jobboldali, konzervatív, az Európai Néppárthoz tartozó Nemzeti Liberális Párt (PNL) szenvedte el, akik a négy évvel ezelőtti 25,19 százalékról zuhantak vissza 14,30 százalékra, így csak harmadikok lettek.

A liberális Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) szintén gyengébben szerepelt, mint négy évvel ezelőtt: akkor 15,37 százalékot szerzett, most 12,24 százalékot, ami a negyedik helyre volt elég.

A szélsőjobboldali, magyarellenes, csak 2019-ben alakult AUR a négy évvel ezelőtti 9,08 százalékához képest most 18,27 százalékot szerzett. A párt ráadásul három megyében is első helyen végzett, közülük a Magyarországgal szomszédos, részben magyarok lakta Arad megyében, ahol 23 százalékos eredményt értek el.

Az AUR mellett két másik szélsőjobboldali párt is parlamentbe jutott: a 2021-ben létrejött S. O. S. Románia, illetve a csak 2023-ban alapított Fiatal Emberek Pártja (POT). Előbbi az AUR-ból kizárt Diana Șoșoacă pártja, amely 7,21 százalékot szerzett, utóbbi a szintén az AUR-t otthagyó Anamaria Gavrilă pártja, amely 6,34 százalékot ért el. Ez a párt hivatalosan is támogatja Călin Georgescu független elnökjelöltet. Gavrilă vasárnap, az exit pollok közzétételét követően azt mondta, az eredményért hálából 3 napos vízböjtöt tart, és kollégáit is erre buzdítja.

A három szélsőjobboldali párt együttesen a szavazatok 32 százalékát szerezte meg, ami nagyon jelentős értéknek számít annak fényében, hogy az AUR alig több mint 9 százalékot ért el négy éve.

Georgescu váratlan elnökválasztási győzelme és a szélsőséges pártok jó szereplése igen erős jobbra tolódást mutat Romániában.

Még meglepőbb a helyzet, ha a külföldön élő románok szavazatait nézzük: itt első helyen végzett az AUR 26 százalékkal, második helyen áll a liberális USR 24 százalékkal, a harmadik és a negyedik helyre pedig megint csak szélsőjobboldali pártok futottak be: az S. O. S. Románia 15, a POT 13 százalékkal.

Várakozásokon felül teljesített az RMDSZ

Az RMDSZ a várakozásoknál jobban szerepelt: a vasárnap esti exit pollok még 5 százalékra, a bejutási küszöbre mérték, végül azonban 6,40 százalékot ért el. A párt 20 éve nem ért el hasonló eredményt: 99,71 százalékos feldolgozottságánál 589 865 szavazata van.

A mostani eredményt érdemes megvizsgálni a korábbi parlamenti választások tükrében:

  • 2020: 339 ezer szavazat – 5,74%
  • 2016: 435 ezer szavazat – 6,19%
  • 2012: 380 ezer szavazat – 5,14%
  • 2008: 425 ezer szavazat – 6,17%

A párt öt, jelentős magyar kisebbséggel rendelkező megyében is első lett. Ezek:

  • Hargita: 88,01%
  • Kovászna: 77,32%
  • Szatmár: 42,01%
  • Maros: 39,12%
  • Szilágy: 24,46%

A Magyarországgal határos Bihar megyében második lett az RMDSZ 22,73 százalékkal. A Kolozsvár központú Kolozs megyében 13,8 százalékot szerzett, ami az ötödik helyre volt elegendő.

Címlapkép: Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke nyilatkozik a sajtónak a romániai parlamenti választások eredményváróján Kolozsváron, a szövetség székházában 2024. december 1-jén. MTI/MTI Fotószerkesztőség/Kiss Gábor

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Nukleáris bázis mélyen Grönland jege alatt? Szupertitkos támaszpontra bukkant az Egyesült Államok repülőgépe

Vezető modellező – Piaci kockázat

Vezető modellező – Piaci kockázat
Agrárszektor Konferencia 2024
2024. december 4.
Mibe fektessünk 2025-ben?
2024. december 10.
Property Warm Up 2025
2025. február 20.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Díjmentes előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Kereskedés a magyar piacon kezdőknek

Minden, amit a hazai parkettre lépés előtt tudni érdemes.

Ez is érdekelhet
orosz hadsereg szíria