A nemzetgyűlés elnöke, Vú Von Sik végül
"érvénytelennek" nyilvánította a hadiállapotot,
és kijelentette, hogy a politikusok "az emberekkel együtt fogják megvédeni a demokráciát" – írja a Sky News.
Lí Jé-mijung dél-koreai ellenzéki vezető viszont kijelentette, hogy pártja politikusai az épület főtermében maradnak, amíg Jun Szogjol elnök hivatalosan vissza nem vonja a rendeletet, amellyel kihirdette a hadiállapotot.
Az elnök döntését ellenző tüntetők a parlament előtt gyűltek össze, ahol jelszavakat skandáltak és megpróbálták elállni a katonai járművek útját. Korábban néhány tüntető összecsapott a hadiállapotról szóló rendelet miatt kivezényelt rendőrökkel is, és dulakodásra, lökdösődésre került sor.
Mi jöhet ez után?
A távol-keleti ország alkotmánya szerint az elnöknek jogában áll rendkívüli hadiállapotot hirdetni, ami lehetővé teszi a szólás-, sajtó-, gyülekezési és egyesülési szabadságot korlátozóm különleges intézkedéseket. Ezt követően értesítenie kell a nemzetgyűlést a döntéséről - de ha a képviselők többsége a hadiállapot feloldása mellett szavaz, "az elnöknek eleget kell tennie" - áll az alkotmányban a CNN összefoglalója szerint. Az elnök kabinetjének ezután "meg kell tanácskoznia" és felül kell vizsgálnia a hadiállapot feloldásáról szóló döntést az alkotmány szerint. Egyelőre nem világos, hogy fog reagálni az elnök, és hogy a kormány miként foglal állást.
Előzmények:
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images