Mali után egy másik nyugat-afrikai ország, Niger is bejelentette, megszakítja a diplomáciai kapcsolatokat Ukrajnával – írja a Reuters. A döntés mögött az áll, hogy Kijev állítólag mali lázadókat támogatott, akik súlyos csapást mértek a mali hadseregre és az orosz Wagner zsoldoscsoport velük harcoló egységeire.
Mali úgy döntött, hogy minden hivatalos kapcsolatát megszakítja Ukrajnával, miután felmerült, hogy Kijevnek köze lehet az országban orosz zsoldosok halálához. A válasz nem maradt el a kelet-európai országtól sem – írja az Africa News.
Mali kormánya bejelentette, hogy azonnali hatállyal megszakítja diplomáciai kapcsolatait Ukrajnával a múlt heti, orosz zsoldosokat érő támadás után - írta a BBC.
A múlt hét végén az orosz Wagner csoport legalább két tucat taja, köztük egyik prominens parancsnoka is életét vesztette Maliban, amikor tuareg fegyveresek támadásokat indítottak ellenük. A most kiszivárgott információk alapján a szakadárokat ukrán kommandósok irányíthatták. Ukrán források azzal számolnak, hogy a nyár vége előtt megindulhatnak az oroszok Zaporizzsja megyében is. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.
Támadás érte az orosz Wagner zsoldoscsoport konvoját Mali nyugati részén. A rendelkezésre álló információk szerint a zsoldosok komoly veszteségeket szenvedtek, egyik ismert vezetőjük is odaveszhetett.
Niger, Mali és Burkina Faso katonai vezetői úgy döntöttek szombati, Niameyben tartott csúcstalálkozójukon, hogy újabb lépést tesznek a szorosabb integráció irányába, és konföderációt hoznak létre.
Mali katonai vezetése azonnali hatállyal felfüggesztette az ország összes politikai pártjának tevékenységét.
Mali bányászati minisztériuma szerint az ország ipari aranytermelése 2024-ben várhatóan 57,3 tonnára csökken, amely körülbelül 14%-os visszaesést jelent az előző évhez képest.
Egyszerre három ország is bejelentette, hogy kilép a Nyugat-afrikai Államok Gazdasági Közösségéből (ECOWAS). Az Al Jazeera beszámolója szerint a lépés egyáltalán nem volt váratlan.
A puccsal hatalomra került mali katonai junta megállapodást írt alá Oroszországgal egy aranyfinomító építéséről Bamakóban – írja a Reuters.
Korábban beszámoltunk róla, hogy a hétvégén lezuhanhatott az orosz Wagner-csoport egyik Iljusin Il-76-os csapatszállító repülőgépe. A gép utolsó pillanatairól most felvételek is előkerültek.
Légicsapást mért az ország északi részében található lázadó bázisokra Mali egyetlen megmaradt Szu-25-öse, azonban a csatarepülőgép ismeretlen okok miatt lezuhant az akció közben.
A nigeri védelmi minisztérium szerdán közölte, hogy 17 katonájuk halt meg egy előző napi rajtaütés során a Burkina Fasóval határos délnyugati régióban.
Nigéria a mai napon bejelentette azt, hogy amennyiben a fegyveres erők utasítást kapnak a nyugat-afrikai államokat tömörítő ECOWAS (Economic Community of West African States) biztonsági tanácsától, úgy fegyverrel fogják semmissé tenni a múlt heti nigeri katonai puccsot. Az ECOWAS három felfüggesztett tagja, Guinea, Mali és Burkina Faso válaszcsapással reagált Abuja kijelentésére.
Személyi mulasztás miatt Oroszország szövetségesének, Malinak küldött ki titkosított dokumentumokat a brit védelmi minisztérium – írja a Sky News.
A BBC értesülései szerint az Egyesült Királyság külügyi tanácsa éles kritikával illette a brit kormányt, mivel az meglátásuk szerint súlyosan alábecsüli az orosz Wagner csoport által Afrikában nyújtott fenyegetést.
Hamarosan jön az újabb megállapodás.
Az újabb vámfenyegetés nem rengette meg a piacot.
Több nagy név is van a listán.
Precedens nélküli a vállalat lépése.
Szerinte a kereskedelmi feszültségek komoly kockázatot jelentenek a jövőbeli árszínvonal alakulására nézve.
Mit látunk a piacokon?
Az korábbi jegybankelnökkel a vámok hatásait elemeztük.
Senki nem fúr, pedig kiadták a jelszót.