A járványhelyzetre tekintettel a kollégiumokban is több változást vezetett be az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE). Alternatív szálláshelyeket is kínálnak kollégistáik számára - közölte az intézmény csütörtökön az MTI-vel.
Kastélyba és hotelből átalakított luxus házba is várják manapság a pénzes nyugdíjasokat – és a számlát fizető hozzátartozóikat. Az üzlet még csak most kezd bimbózni, a kilátások egyre jobbak, a kereslet csak növekedhet – állítják azok, akik még idejében belekezdtek. Ugyanez érvényes a magánkollégiumokra is, amikből szintén egyre több nyílhat.
Sürgeti vajon a proptech az alternatív befektetések népszerűségének növekedését? Mi tekinthető alternatív fejlesztésnek és melyek ma a legizgalmasabbak? - tette fel a kérdéseket Dr. Ódor Dániel, a Taylor Wessing partnere a Property Investment Forum 2019 konferencia alternatív befektetések panelbeszélgetésén. A közönség véleménye szerint alternatív ingatlan az, aminek a szokásostól eltérő a felhasználása.
Az ingatlanpiaci befektetések, legyen az hotel, iroda vagy kereskedelmi ingatlan, többnyire stabil, kiszámítható befektetésnek minősülnek. Ezek kockázata azonban együtt mozog a gazdasági ciklusokkal - felülteljesítenek konjunktúra idején, de áruk csökkenhet a válság időszakában. Az ingatlanszektornak is vannak azonban speciális területei, melyek kevésbé kitettek a gazdasági ciklusnak. A 2008-as válság tapasztalatai alapján ilyen alternatív termék például a magánkollégium. Botos Bálinttal, a Forestay Alapkezelő Zrt. stratégiai igazgatójával többek között arról beszéltünk, miért érdemes valamelyik alternatív ingatlanpiaci termékbe fektetni és mire érdemes figyelni a portfólió diverzifikálásakor.
A turizmus fellendülésének köszönhetően a régiós hotelpiac rengeteg lehetőséget tartogat, miközben a befektetők számára is egyre vonzóbb eszközzé válik. A turisták igényei a fapados légitársaságok és a szállásmegosztó szolgáltatások terjedésével egyre gyorsabban változnak, azonban hotelfejlesztés szempontjából a kelet-közép-európai régió ma messze a legjobb terep – mondta el a Bécsben megrendezett CEE Property Forum 2019 konferencián Marius Gomola MRICS, Managing Director, Horwath HTL Hungary, Founder, HOTCO. A szállodapiac mellett a konferencián megszólaltak a student housing (magánkollégium) képviselői is, akik szerint az ágazat a régió több országában is erős fellendülés előtt áll.
Két budapesti magánkollégium építésével lép be a magyar piacra az International Campus (IC) nemzetközi ingatlanfejlesztő. A két, diákok részére kialakított szálláshely összesen több mint 1400 szobát jelent, és várhatóan 2020-ban készül el - derül ki az IC kiadványából.
Közép- és Kelet-Európában jelentős hiány alakulhat ki magánkollégiumok terén a következő 10 évben. Hat közép-kelet-európai várost megvizsgálva a külföldi diákok száma és az adott városban található férőhelyek alapján, a magánkollégiumok fejlesztésére leginkább Varsóban lenne igény, de Budapesten is több ezer férőhelyre lenne szükség - derül ki a Colliers International és a CMS nemzetközi ügyvédi iroda
jelentéséből.
A következő évtizedek legnagyobb biznisze lehet az aranykorba érők és a diákok magas szintű ellátása. Mindkét csoport kiszolgálása már-már szállodai szintű ingatlanokban történik, bár egyelőre még kevés helyen az országban. Nem véletlen, hogy ez a piaci szegmens az ingatlanbefektetők figyelmét is felkeltette. Az ellátásra szorulók aránya folyamatosan növekszik, és egy részük - rokonain keresztül - fizetőképes is, ebből adódóan egy ilyen apartman mindig kelendő lesz. Emellett a diákok közül is egyre többen választják a magasabb színvonalú, társasház jellegű elhelyezést.
Pont egy hét múlva kerül megrendezésre a Property Investment Forum, ahol a több mint 110 előadó a saját szakterületének legfontosabb kérdéseiről tart előadást, vagy beszélget a "sorstársaival". Az ingatlanpiac minden jelentősebb területét igyekszik lefedni a konferencia, legyen szó a folyamatban lévő grandiózus projektekről Budapesten, az irodapiaci trendekről, az építőiparról, a PropTechről, vagy olyan alternatív befektetési lehetőségekről, mint a magánkollégiumok fejlesztése. Egyre nagyobb étvágy mutatkozik a "core" ingatlanbefektetésektől eltérő lehetőségek iránt, ezek egyike a diákok számára kialakított, piaci alapon működő, magánkollégium, ami egy jó megoldás lehet a diákok lakhatási problémájának a megoldására. A témában jártas Samuel Vetrak, a StudentMarketing alapítója és vezérigazgatója, a konferencián mondja el tapasztalatait, de addig is a Property Forum részére adott interjúból néhány részlet megtudható erről a piaci résről.
Ön megfontolná, hogy magánkollégiumi beruházásba fektesse a pénzét a következő 12 hónapban? - hangzott el a kérdés a Bécsben megrendezett CEE Property Forum 2018-on. A közönségben ülő befektetők, tulajdonosok, tanácsadók, ingatlanpiaci szereplők magas arányban szavaztak "igen, valószínűleg" válasszal erre a kérdésre. A magánkollégiumok fejlesztése egy viszonylag új iránynak számít, a kereslet megvan rá, főleg Európa nagyobb egyetemi városaiban, ahol az állami kevés férőhelyes és alacsonyabb komfortú kollégiumok helyett piaci alapon intézik a diákok elszállásolását. Ez ösztönzi a befektetőket is, hogy ilyen jellegű fejlesztéseket indítsanak, és a diákok is több lehetőség közül válogathatnak.
A londoni ingatlanárak még a magyar fővároshoz képest is kiemelkedő ütemben emelkedtek az utóbbi évtizedekben, ami rendkívüli terhet jelent a diákoknak. Ennek következtében óriásit robbant az ún. diákszállók (PBSA) piaca is, ahol csak az utóbbi két évben 8,2 milliárd font forrást fektettek be, ez azonban a diákok lakhatási nehézségeire csak részleges megoldást jelentett. Hamarosan Budapesten is bekövetkezhet a londonihoz hasonló magánkollégiumi robbanás, a jelenlegi piaci helyzet ugyanis sok tekintetben hasonlóságot mutat a korábbi londoni állapotokhoz - derül ki a Taylor Wessing elemzéséből.
A német Union Investment alapkezelő több felvásárlással is megmozgatta a nemzetközi piacokat az elmúlt héten. A legutóbbi tranzakció egy irodaház adásvételét foglalta magába, míg korábban két szálloda került a cég portfóliójába. Ezzel párhuzamosan egész Németországban új projekteket indítanak el és könnyítik a lakhatást a diákok számára.
A BNP Paribas Real Estate Hungary nyerte el a Forestay Development által a Milestone Budapest kollégiumának ingatlankezelésére kiírt pályázatát. Az egykori Tűzraktár helyén megvalósuló intézményben 418 szoba található.
Az egyetemi hallgatók jelentős részének nagy kihívás a megfelelő szállás megtalálása, a kollégiumi férőhelyek száma ugyanis korlátozott. Az ELTE 28 ezer hallgatójára mintegy 4 ezer kollégiumi férőhely jut, de a Corvinus Egyetem 9 ezer hallgatójára is alig több, mint ezer. Az 1990-es években, majd egészen a 2010-es évek elejéig folyamatosan nőtt a felsőoktatási hallgatói létszám, így egyre nőtt az igény a kollégiumi férőhelyek iránt is. Az utóbbi öt évben ugyan már csökken a felsőoktatásban tanuló hallgatók száma, a külföldi diákok közül azonban egyre többen érkeznek tanulási célból Magyarországra, így az ő elszállásolásuk is egyre nagyobb kihívás. Ezt az igényt felismerve indult el a legújabb magánkollégium-fejlesztési projekt, amely keretében idén szeptemberre több mint 400 kollégiumi szobát adnak át.
Külföldön, különösen az USA-ban és az Egyesült Királyságban nagy népszerűségnek örvendenek a magánkollégiumok, és az utóbbi években rohamtempóban történtek a fejlesztéseik. Magyarországon még szinte hiánycikknek számítanak az ilyen intézmények, bár vannak magánüzemeltetők által működtetett több diák számára lakhatást biztosító próbálkozások. A jövőben hazánkban is felerősödhet a magánkollégiumok szerepe, egyrészt az egyre növekvő számban hozzánk érkező külföldi diákok miatt, másrészt a hazai hallgatók körében is növekedhet az érdeklődés a magas bérleti díjak miatt, melyek mellett már magán kollégiumi díjak sem tűnnek olyan magasnak.
Szembe ment a magyar részvénypiac az európaiakkal.
Remélhetőleg nem a túl távoli jövőben tagok lesznek – mondják.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Szerinte ha Ukrajna NATO-tag lenne, nem is lett volna háború.
Kijött a jegybank tegnapi ülésének jegyzőkönyve.
A költségcsökkentésekből a menedzsment is kiveszi a részét.
Nem úgy sikerült a bankok extraprofitadó csökkentése, ahogyan azzal Nagy Mártonék számoltak.
Milyen politikus lesz a Tesla első embere?
A 2025-ös kilátásokról beszélgettünk.