A szálló por miatt az ország több pontján veszélyessé vált a levegő minősége - derül ki a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) csütörtökön közzétett, az előző napi méréseket ismertető térképének adataiból.
Az idei nyáron tapasztalható hőhullámok világszerte rengeteg új melegrekordot eredményeztek. Bár az extrém időjárás szinte az egész bolygót érinti, vannak olyan területek, ahol a környezeti feltételek miatt még tovább fokozódhat a forróság. Ilyen régiók a jobban beépített nagyvárosok, ahol a hőség a lakosság egészségi állapotát egyre nagyobb mértékben veszélyezteti. A Nature folyóirat cikkében összeszedte, hogy a szakemberek milyen megoldási javaslatokkal állnának elő az egyre forrósodó városokban a lakosság megvédésre.
Az erdőtüzek füstje növelheti a demencia kockázatát, figyelmeztet egy új tanulmány a The Guardian beszámolója szerint.
Egy új kutatás összefüggést fedezett fel a felnőttkori tüdőproblémák és a gyerekkorban elszenvedett légszennyezés között – írja a The Guardian.
Számos esetben jóval magasabb légszennyezettségi értékeket mértek Budapesten civilek, mint amit a hivatalos mérőállomások mutattak - derült ki a Német Környezeti Segély Egyesület (Deutsche Umwelthilfe, DUH) és a Levegő Munkacsoport közös akciójának főbb megállapításaiból.
A súlyos köd és légszennyezettség miatt közel 100 járat késik, illetve nem is engedik leszállni őket Hanoi repülőterén.
Az ország több pontján is veszélyessé vált a szálló por miatt a levegő minősége – derül ki a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) pénteken közzétett, az előző napi méréseket ismertető térképének adataiból.
2021-ben Európában közel 400 000 haláleset volt összefüggésben három fő légszennyező anyaggal, és jónéhány haláleset elkerülhető lett volna, ha a szennyezőanyagokat az Egészségügyi Világszervezet által ajánlott szintre csökkentik - derült ki egy pénteken közzétett uniós jelentésből.
Ismételten felelősnek mondta ki a francia államot az éghajlatváltozás elleni küzdelem elmulasztásában az ország igazságszolgáltatása, amelyhez francia civil szervezetek nyújtottak be keresetet egy állampolgárok által aláírt petíció kíséretében.
Az indiai főváros, Delhi önkormányzata mesterséges eső bevetését fontolgatja a súlyos légszennyezés elleni küzdelemben - számolt be a hirről a Bloomberg.
Volt már úgy vele a kedves olvasó, hogy egy mélyet beleszippantva a budapesti levegőbe egyből érezte, hogy „itt valami nincs rendben"? Az ilyenkor általánosan felmerülő lehetőségeken túl (csatornaszag, csak hogy a legkevésbé vulgárisat említsük) talán nem gondolunk egyből arra, hogy a levegő szennyezettsége, azaz a szálló por magas koncentrációja is diszkomfortot okozhat. Sőt; vannak olyan nagyvárosok, ahol kimutatták, hogy a növekedő légszennyezettség hány évvel (!) csökkenti a városlakók életkilátásait. De mégis mekkora a még egészséges mértékű szennyezettség, és hány főváros fér bele ebbe a határba? Hol a legjobb, és hol a legrosszabb a levegő, és mi ennek az oka?
A növekedő légszennyezettség több mint öt évvel csökkentheti a Dél-Ázsiában élők életkilátásait egy kedden publikált új jelentés szerint, amely a szennyezett levegő egészségügyi hatásait vizsgálta a térségben.
Egy tanulmány szerint a légszennyezés mértéke jelentősen befolyásolhatja az antibiotikum-rezisztencia növekedését - számolt be a The Guardian. A kutatók ok-okozati összefüggést nem vizsgáltak, de az összegyűjtött bizonyítékok arra utalnak, hogy a levegőben keringő 2,5 mikrométernél kisebb részecskék (PM 2,5) antibiotikum-rezisztens baktériumokat és rezisztenciagéneket tartalmazhatnak, ezek a levegőben utazhatnak, melyeket végül belélegezhetünk.
Idén már 2,4 millióan mentek orvoshoz a levegő szennyezettségével kapcsolatos egészségügyi problémák miatt Thaiföldön - jelentették csütörtökön thaiföldi egészségügyi hatóságok.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslése szerint a légszennyezés évente 7 millió korai halálesethez vezet. A hat leggyakoribb légszennyező anyag közül a 2,5 mikron vagy annál kisebb átmérőjű részecskéket, azaz a PM2,5-t tartják a legkárosabbnak az emberi egészségre. Ennek oka egyrészt a légkörben való elterjedtsége, másrészt az expozícióval járó káros egészségügyi hatások széles köre, mint például a szívbetegségek, a stroke, a tüdőrák és a krónikus légzőszervi megbetegedések. Az IQAir World Air levegőminőségi jelentése megmutatja a 2022-es átlagos PM2,5-koncentrációt a világ egyes nagyvárosaiban, mikrogramm per köbméterben (μg/m³) kifejezve.
A hétvégén olyan rossz volt London levegője - különösen a délnyugati külkerületekben - hogy a brit kormány 10 pontos skáláján elérte a legmagasabb szintet. 2017 januárja óta nem mértek ilyen magas értéket - írja a Guardian.
Kihirdette a kormány a közlönyben azt is, hogy kiknek nem kell jövőre extraprofitadót fizetnie.
A háború eszkalációjáról szóló tudósításunk folyamatosan frissül.
Vegyes mozgások a világ tőzsdéin.
A volt ukrán főparancsnok is megszólalt a kialakult helyzetről.
Határozott nemzetközi fellépést sürget az ukrán elnök.
Jelentős késéseket okoz az időjárás.
Az eszkaláció lépéskényszerbe hozta a honvédelmi minisztériumot.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?