A cél a látás helyreállítása: egyedülálló összefogás és kutatóközpont jön létre állami támogatással

A cél a látás helyreállítása: egyedülálló összefogás és kutatóközpont jön létre állami támogatással

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium támogatásával magyar tudósok új kutatóközpont létrehozását jelentették be hétfőn Budapesten. A most felállt Brain Vision Center a világ egyik legjelentősebb humán transzlációs központja lesz Rózsa Balázs, a Femtonics alapítója szerint, ahol alapvetően új terápiás és diagnosztikai eszközöket fejlesztenek ki, a Nobel-díj várományosának is nevezett Roska Botond professzorral közösen vezetve. Palkovics László tárcavezető beszédéből kiderült: az ötletről szóló első beszélgetések 2,5 évvel ezelőtt indultak és megemlítette, hogy személyesen komoly sikernek éli meg, hogy Roska Botond kutatásait részben Magyarországra hozza. A BVC hazai kutatásai humán kísérleti fázis keretében az Országos Klinikai Idegtudományi Intézetben fognak hasznosulni Erőss Loránd idegsebész vezetésével, és a folyamatban megkerülhetetlen szerepe van Szabó Arnoldnak és a Semmelweis Egyetemnek.

A magyar betegeket a világon az elsők között vonhatják be génterápiás látásvisszaállító vizsgálatokba (Interjú)

A magyar betegeket a világon az elsők között vonhatják be génterápiás látásvisszaállító vizsgálatokba (Interjú)

Amikor a humán genom projekt befejeződött a kétezres évek elején, akkor az emberiség elmondhatta, hogy sikeresen leolvasta a genetikai kódot, és körülbelül most tartunk ott, hogy ezt át is tudjuk írni - véli György Bence, a Molekuláris és Klinikai Szemészeti Intézet (IOB) szemészeti transzlációs kutatócsapatának vezetője. A Semmelweis Egyetemen PhD fokozatot szerző, majd a bostoni Harvard Egyetemen kutató szakember fontos szerepet tölt be a Roska Botond világhírű vakságkutató által alapított bázeli intézetben, ő felel azért, hogy a látás visszaállítása érdekében végzett alapkutatások eredményeit hogyan lehet átültetni a gyakorlatba. A szakember a Portfolio-nak adott interjújában részletesen beszélt a magyarországi terveikről, annak előkészítő munkálatairól, az orvosok és a betegszervezetek szerepéről.

A történelmi pillanat, amikor a teljesen vak ember megtalál egy tárgyat az asztalon, mert részben visszakapta a látását

A történelmi pillanat, amikor a teljesen vak ember megtalál egy tárgyat az asztalon, mert részben visszakapta a látását

Számunkra és az egész terület számára egy fontos mérföldkő volt a tegnapi publikációnk, melyben bemutattuk, hogy egy 58 éves, teljesen vak ember részlegesen visszanyerte a látását. A beteg alapvető fényérzékenysége megmaradt, tudta például, hogy merről jön a fény, azonban objektumokat nem látott - vázolta fel előadásában Roska Botond kutató. A Svájcban dolgozó magyar orvos prezentációjában bemutatta a terápia mögötti kutatásokat, a beteg klinikai vizsgálatát, az átütő eredményeket prezentáló videót és beszélt a kutatások jövőjéről is.

Óriási áttörés: részlegesen helyreállították egy vak beteg látását

Óriási áttörés: részlegesen helyreállították egy vak beteg látását

Egy nemzetközi kutatócsoport kimutatta, hogy az optogenetikai terápia segítségével sikerült részben visszanyerni a látásfunkciókat egy retinitis pigmentosában szenvedő betegnél. Ez mérföldkő a látást helyreállító génterápia felé vezető úton – olvasható a hétfőn kiadott közleményben.

Átvette a Körber Alapítvány díját Roska Botond

Átvette a Körber Alapítvány díját Roska Botond

A világ egyik legnagyobb, egymillió euró pénzjutalommal járó tudományos elismerésével, a Körber Európai Tudományos Díjjal tüntették ki hétfőn Hamburgban a Svájcban kutató magyar neurobiológust, a vakság gyógyításán dolgozó Roska Botondot.

A vakság ellen harcoló magyar kutató soha annyi pénzt nem gyűjtött kutatásra, mint a koronavírus idején

A vakság ellen harcoló magyar kutató soha annyi pénzt nem gyűjtött kutatásra, mint a koronavírus idején

A következő tíz év legnagyobb célja, hogy a tömegeket érintő nagyobb szembetegségek esetében is eljussunk a klinikai vizsgálatokig - mondta a Portfolio-nak adott interjújában Roska Botond. Az idén júniusban Körber Európai Tudományos Díjjal kitüntetett Svájcban dolgozó magyar orvossal beszéltünk a 2018-ban alapított önálló unikális intézetéről, a vakság társadalmi jelentőségéről, a tudományos tevékenységek finanszírozásáról, a koronavírus következményeiről, az orvostudomány jövőjéről és magyarországi terveiről. A nemzetközi szinten is elismert kutató arról is beszélt, hogy a vakság hasonlít a világjárványokhoz: már régóta tudjuk, hogy lesz egy koronavírushoz hasonló globális járvány, azonban kevés pénzt és energiát forduítottunk arra, hogy ezen változtassunk.

A betegség, amitől jobban rettegünk, mint a ráktól

A betegség, amitől jobban rettegünk, mint a ráktól

Az elmúlt húsz évben sokkal fontosabbá vált az emberek számára a látás – vélekedett az InfoRádió Aréna című műsorában Roska Botond, a Magyar Szent István-renddel kitüntetett neurobiológus, kutatóorvos. Hozzátette: anyagi oka is van annak, hogy miért kevesebb látással kapcsolatos kutatást végeznek.

Szemüvegre szerelhető csodakütyüvel változtatná meg a vakok életét egy startup

Készítettek egy szemüveghez való kiegészítőt, amely a felhasználó fülébe olvassa az előtte álló szöveget, felismeri az ismerőseit és különféle tárgyakat is azonosítani tud. A MyEye névre hallgató eszközt látássérülteknek fejlesztette egy izraeli unikornis, az Orcam Technologies, már 25 nyelven elérhető és Magyarországon is kapható. Mivel az eszköz ára elég magas, 4500 dollár, itthon alig 1-2 darabot adtak el belőle, viszont több más országban is megveszi az eszközt az állam a rászorulóknak.

Öt jel, ami szembetegségre utalhat

Távol- vagy rövidlátás? Kötőhártya-gyulladás? Szemszárazság? - csak pár szemészeti panasz, amelyek megkeseríthetik a mindennapjaidat, és ha nem kezelteted, hétköznapi tevékenységeidben is akadályozhatnak. Október a látás hónapja, ennek apropóján összegyűjtöttük a szembetegségre utaló legfontosabb tüneteket.

Tünetek, amik biztosan szemgyulladást jeleznek

Biztosan megtapasztaltad már, mivel jár, ha begyullad és kivörösödik a szemed. Sokszor viszketéssel és a szemed megduzzadásával együtt lép fel a probléma. A tüneteknek sokféle oka lehet, cikkünkben ezeket vesszük sorra.

Hogy vigyázz a látásodra?

A szemészeti panaszok többsége mögött több ok feltételezhető, az örökletes tényezők mellett sokféle környezeti hatással is számolnod kell. Egy kis odafigyeléssel a legtöbb betegség kialakulását jó eséllyel megelőzheted.

Szemsérülés esetén a gyorsaság a lényeg

Sok szempanasz esetén fontos tényező az idő, kulcsszerepe van az időbeni ellátásnak: minél hamarabb történik a beavatkozás, annál nagyobb az esély a teljes gyógyulásra. A szakszerű ellátás előtt te magad is sokat tehetsz szemsérülés esetén.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Siess, nehogy lemaradj a 21%-os állampapírról!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.