Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter megbeszélést folytatott az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetségének (ÖPOSZ) képviselőivel. Az egyeztetés fő témája az önkéntes nyugdíjpénztári tagok megtakarításainak saját döntésen alapuló lakáscélú felhasználásának biztosítása volt - közölte az NGM.
A lakásépítést és felújítást támogató kormányprogramok erősítik a lakosság lakásépítési, -felújítási bizalmát, a termékgyártók és kivitelezők piaci kitartását. A lakásépítés jelenlegi mélypontról való kimozdításához a kormányprogramokon túl szükséges a piaci alapú finanszírozás rendeződése, ami 5 százalék és az alatti kamatszintet jelent - mondta el Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke az MTI-nek csütörtökön küldött közleményben.
Társadalmi egyeztetésre bocsátotta a kormány a normaszövegét annak a javaslatnak, amely 2025-ben bizonyos lakáscélokra is igénybe vehetővé teszi az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarításokat. Kiderült: lakásvásárlás esetén csak hitel mellé vehető igénybe az adómentes kifizetés, a pénztártag egy naptári év alatt legfeljebb három alkalommal kérheti, összege pedig nem haladhatja meg a 2024. szeptember 30-án fennálló pénztártagi egyenleget, vagyis most már nem lehet trükközni a 20%-os adójóváírás gyors kihasználásával.
Miközben a személyi jövedelemadóból, valamint a járulékokból ömlenek idén a költségvetésbe a bevételek, addig az áfabevételek eddig nem tudtak helyreállni 2024-ben sem - olvasható ki a Pénzügyminisztérium részletes áprilisi államháztartási jelentéséből. Mindez arra utal, hogy az idei erőteljes bérkiáramlás az szja-bevételeket megtolja, viszont a lakosság ezt nem költi el a boltokban, így az áfabevételek büdzsét stabilizáló ereje továbbra sincs jelen. Közben a kormány állami vagyonnal kapcsolatos nagyköltései sem épp segítenek a költségvetés kiszolgáltatott helyzetén.
A lakásárak alakulása és a lakásépítések várható üteme után Lakáspiaci Hangulatfelmérésünk utolsó részében arról kérdeztük az ingatlanszakértőket, hogy véleményük szerint a családtámogatási elemek mit adtak a hazai lakáspiacnak, és milyen hatással lehetnek az előttünk álló évben a lakáspiacra nézve. Emellett arra is kíváncsiak voltunk, hogy szükségesnek látnák-e a meglévők mellé további támogatások bevezetését a lakásvásárlások elősegítése érdekében.
Nagy változásokat hozott a tavalyi év a hazai lakáspiacon. A kereslet visszaesett és a korábbi évek dinamikus árnövekedése is megállt. Ezzel együtt lezárult a CSOK előző verziója, 2024 januárjától pedig elindult a kedvezményes hitelen alapuló CSOK Plusz program. A Signature előfizetőinknek szóló online klubunkon arra is keressük a választ, hogy milyen változásokat hozhat az idei év a lakáspiacon és a hiteleknél, mire érdemes figyelniük azoknak, akik vásárlásban vagy épp eladásban gondolkodnak.
Mindössze 18 647 új lakás épült tavaly a KSH szerint, ami 9,2%-kal kevesebb, mint egy évvel korábban. A kiadott építési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján építendő lakások számában még nagyobb, 39%-os volt az éves visszaesés. A friss számokra reagálva az egyik piaci szereplő is megosztotta véleményét és várakozásait.
A megkérdezettek 53 százaléka nem vagy inkább nem ért egyet a CSOK-kal kapcsolatos változtatásokkal - közölte a Publicus Intézet kutatását a Népszava. A válaszadók 58 százaléka hallott arról, hogy a kormány idén év elejétől szűkítette a nagyvárosokban a családi otthonteremtési kedvezmény igénybevételének lehetőségét.
Magyarországon az elmúlt évtizedben európai szinten is kiugró lakáspiaci növekedés jellemezte a magántulajdonra épülő lakásrendszert. A 2000-es évek nagy lakáspiaci boomját globális gazdasági és ingatlanpiaci válság követte, amely Magyarországon elsősorban a finanszírozhatatlan devizahitelekhez kapcsolódott. A válságkezelés jelentősebb mértékben 2014-ig folyt, amikor az ingatlanpiac mélypontra került, majd 2015-től újraindult a fellendülés. Az újabb lakáspiaci ciklust európai összevetésben is kiugró adatok jellemezték, egészen a 2022-es visszaesésig.
Ahogy korábban írtunk róla, szerda este kiderültek a CSOK Plusz részletei, melynek értelmében minden eddiginél nagyobb összegű kamattámogatott lakáshitelt és hozzá tartozó hitelelengedést vezet be a kormány. A 2024. január 1-jétől érvénybe lépő intézkedés a lakáspiacra is jelentős hatással lesz. Hogy pontosan milyen formában hozhat élénkülést, arról a piac szakértőit kérdeztük.
Elstartolt az ingatlan.com új lakásárindexe, amely hosszú és rövid távon mutatja be a lakáspiaci trendeket, ezen belül a lakóingatlanok árának változását országos és regionális szinten - derül ki a társaság keddi sajtótájékoztatóján Budapesten. A legfrissebb lakásárindex szerint az idei harmadik negyedévben 0,8 százalékkal mérséklődtek az országos átlagárak az előző negyedévhez képest.
Sokan kíváncsiak arra, hogy a lakáspiacon meddig tarthat még a mostani kivárás, mi kellene ahhoz, hogy újra növekedni tudjon az adásvételek és a lakásépítések száma, mi lehet az irány a következő évben a lakásárak alakulásában, egyáltalán kik azok, akik a mostani környezetben is hajlandók lakást vásárolni és mikor élénkülhet meg érdemben a lakáshitelezés. Annak érdekében, hogy közelebb kerüljünk a megoldáshoz négy szakértőt kerestünk meg, akik egyesével osztották meg várakozásaikat a fenti kérdésekben.
Ahogy arról a múlt héten mi is beszámoltunk, Willi Cernko, az Erste Group vezérigazgatója Linkedin profilján bejelentette, hogy az osztrák bankszektor lépéseket kíván tenni az adósok terheinek enyhítése érdekében. Az első tervet csütörtökön hozták nyilvánosságra, eszerint a változó kamatozású hitelek esetében a következő egy évben a bankok nem fognak késedelmi kamatot vagy emlékeztető költségeket felszámolni.
Egy váratlan éjszakai kormányhatározatból derült ki, hogy a kormány az állami kiadások felülvizsgálatára készül, első körben az egészségügy, a gyógyszerkiadások, a lakás- és családtámogatások, valamint a családi szja-kedvezmény terén. A megjelent kormánydöntés - amiről elsőként a Portfolio számolt be - akkora visszhangot váltott ki, hogy a feladatra koordinálására kijelölt Pénzügyminisztérium is reagált.
Összesen 834 milliárd forint összegű, energetikai, energiaátmeneti célokra fordítható európai forrás nyílhat meg Magyarország előtt, amennyiben az Európai Bizottság (EB) elfogadja a Környezet- és Energiahatékonysági Operatív Program Plusz (KEHOP Plusz) mintegy 1600 milliárd forintos tervezetét. A programterv prioritása elsősorban a lakóépületek energiahatékonyságának növelése, így 2029-ig akár 34 ezer háztartás felújítási beruházása jöhetne létre. A Magyar Természetvédők Szövetsége (MTVSZ) szerint kormány által november 8-án az EB részére benyújtott programterv e témákban több előremutató intézkedést tartalmaz, de maradtak benne nyitott, legalább a pályázati felhívások keretében pontosítandó, illetve felülvizsgálandó elemek. Ilyen például, hogy az alacsony jövedelmű, energiaszegénységben élőket célzottabb programokkal kellene támogatni.
2021. december 27-én megjelent kormányrendelet alapján módosulnak egyes lakástámogatások feltételei. Érintett a CSOK (családi otthonteremtési kedvezmény) és az otthonfelújítási támogatás is - hívta fel a figyelmet a Bankmonitor.
Készek vagyunk megvédeni értékeinket - mondta Davosban Dombrovskis.
Donald Trump lépéseire figyelnek a befektetők.
Akármennyire is sok hiba van a WHO működésével, a fejlődő világból bármikor jöhet egy újabb járvány.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború aktualitásaival.
Hatalmas fejlesztés készülődik.
Ez is egy létező forgatókönyv.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.