A kínálati lakbérek 2024 szeptemberében országosan gyakorlatilag stagnáltak (–0,1%), Budapesten 0,4%-kal nőttek augusztushoz képest. Az előző év azonos időszakinál országosan 9,6, Budapesten 9,8%-kal, a 2015. évi bázisidőszakinál pedig 112, illetve 102%-kal voltak magasabbak a szeptemberi lakbérek - derül ki a KSH-ingatlan.com legfrissebb lakbérindexéből.
A New York-i ingatlanpiacon augusztusban enyhülés mutatkozott a bérleti díjak terén, ami némi megkönnyebbülést hozott a bérlakást keresők számára. A Miller Samuel Inc. értékbecslő és a Douglas Elliman Real Estate ingatlanügynökség adatai szerint Manhattanben az új bérleti szerződések mediánja 4245 dollár (1,53 millió forint) volt, ami 3,5%-os csökkenést jelent az előző év azonos időszakához képest - jelentette a Bloomberg.
Egymástól teljesen eltérő irányba mozdult az országos lakásbérleti piac kínálati és keresleti oldala az idei szezonban- derül ki az ingatlan.com legfrissebb elemzéséből, amely a pótfelvételik augusztus végi eredményhirdetésének apropóján mutatja be a bérlakáspiac jelenlegi helyzetét.
Kihirdették a felsőoktatási ponthatárokat; ilyenkor nemcsak az albérletek piaca pezsdül fel, hanem a lakásvásárlás iránt is nagyobb az érdeklődés, amit a szülők többsége jórészt hitelből tud fedezni gyermeke számára. Örökzöld kérdés, vegyünk vagy béreljünk – alábbi számításunk erre ad választ reális feltételezésekkel élve, kizárólag pénzügyi nézőpontból.
Az albérletszezon előszele már júniusban feljebb húzta a bérleti díjakat, ugyanis a korábbinál tempósabb drágulással kanyarodott rá júniusban a piac a felsőoktatási ponthatárok kihirdetése után induló főszezonra. Július elején Budapesten 250 ezer forint volt egy lakás átlagos bérleti díja, a legnagyobb egyetemvárosok közül Debrecenben 245 ezer, Győrben 195 ezer, Szegeden 163 ezer, Pécsen 140 ezer, míg Miskolcon 110 ezer forintos összeggel számolhatnak a bérlők - állapította meg az ingatlan.com.
Lakásbérlés vagy vásárlás? Vajon a mostani árszintek és bérleti díjak mellett bérelni vagy vásárolni éri meg jobban? A legutóbbi, lakásárakkal foglalkozó összefoglalónk után ezúttal a bérleti díjak kerültek a középpontba, ami különösen Budapesten aktuális, ahol a lakosság mintegy 20 százaléka bérelt lakásban él. Hogy hogyan alakultak az utóbbi években a bérleti díjak, melyek az év legaktívabb időszakai a bérleti piacon, hol volt a legnagyobb a drágulás, illetve hol tartanak most jövedelemarányosan a budapesti bérleti díjak az európai fővárosokhoz képest, azt az alábbiakban foglaltuk össze.
A Portfolio 2024-ben is megrendezi a GEN Z Festet: Pénzről. Bátran. Techről. Tudatosan. Jövőről. Őszintén. Május 9-én, az Akváriumban. Középiskolásoknak, egyetemistáknak, pályakezdőknek, annak, aki szeretne tudatosabb és magabiztosabb lenni a pénzügyei terén, és mindenkinek, aki kíváncsi a Z generáció igényeire, kérdéseire.
Hol, mekkora részét kell a jövedelmeknek lakbérre költeni? És hol, hány évnyi jövedelem szükséges egy 50 négyzetméteres lakás megvásárlásához? Mostani cikkünkben megnéztük, Budapest kerületeiben és a megyeszékhelyeken mennyit keresnek az emberek, mennyibe kerülnek a lakások és hogy alakulnak a lakbérek. Ezúttal nem az országos vagy a megyei átlagokhoz, hanem a korábbiaknál pontosabb számítást végezve az egyes városokban és Budapest kerületeiben jellemző átlagfizetésekhez képest néztük meg, hol, mennyire drága vagy olcsó a lakhatás.
A Duna Terasz Grande lakópark átadásával kapcsolatos viták miatt a vásárlók március 1-én tüntetést szerveztek. Ezt követően a kivitelező KÉSZ Építő Zrt., valamint a KÉSZ Csoport vezetősége több lehetőséget is megvizsgált, amelyek a helyzet mihamarabbi rendezéséig átmeneti segítséget nyújthatnak azon vevőknek, akik a legnehezebb élethelyzetbe kerültek. A cégcsoport egy általa fejlesztett új építésű budapesti lakóingatlanban jelentős kedvezménnyel, rugalmas konstrukciójú lakásbérlési lehetőséget kíván biztosítani a legnehezebb helyzetbe sodródott vevőknek a Duna Terasz Grande lakásainak átadásáig.
Budapesten lett a legdrágább a lakásbérlés a jövedelmekhez képest - írta meg az Economist. Egy 35 várost vizsgáló felmérés alapján Londonban és Genfben kell a legmagasabb, Ankarában pedig a legalacsonyabb jövedelem a kényelmes egyedül lakáshoz, míg az átlagkeresetekhez viszonyítva Budapest és Lisszabon bizonyult a legkevésbé megfizethetőnek, miközben Németország több városa is kiemelkedik kedvező arányai miatt.
A szülőkkel élő fiatalok 26 százaléka távozna a lehető leggyorsabban önálló lakásba, 64 százalékuk csak hosszabb távon tervezi ezt, és 10 százalékos azoknak az aránya, akik jól érzik magukat a szülői házban – derül ki a K&H ifjúsági index legfrissebb méréséből. A lakásvásárlást csak kevesen engedhetik meg maguknak, a saját háztartásra vágyók fele bérelt lakásba költözne.
Jelentősen nőtt a 30-59 évesek körében azoknak az aránya, akik úgy látják, nem sok esélyük van saját lakás tulajdonlására. A harmadik negyedévben 52 százalékuk egyetértett azzal, hogy ha nem örököl vagy kap ajándékba lakást, akkor nem lesz kizárólagos saját ingatlanja. Ez jelentős emelkedést jelent éves szinten, tavaly ugyanis 44 százalékuk volt ilyen borúlátó – derül ki a K&H harmadik negyedévben készült biztos jövő felméréséből, amely a harmincas, negyvenes, ötvenes korosztály tagjainak lakáskilátásait vizsgálta.
Mennyire drága ma Magyarországon a lakhatás? Vásárolni vagy bérelni éri meg jobban? Az Európai Unióban az utóbbi évtizedben több mint kétszer akkora ütemben emelkedtek a lakásárak, mint a bérleti díjak és ez Magyarországon sem volt másképp. Országonként viszont nagy eltéréseket látunk, akárcsak a lakhatási költségek jövedelmekhez viszonyított arányában. Az alábbiakban a vásárlás és bérlés kérdése mellett a budapesti lakhatási költségek szintjét európai összehasonlításban mutatjuk be.
London leggazdagabb lakásvásárlói a magas kamatlábak és a kihívásokkal teli adókörnyezet miatt egyre inkább a bérlést választják a vásárlás helyett - írta meg a Bloomberg. Míg a nagyértékű luxusingatlanokat kereső vásárlók száma csökken, addig a kiadó lakások iránt a legdrágább kategóriában is emelkedik a kereslet.
A legtöbb felsőoktatási intézményben már megkezdődött a tanítás, elindult a szorgalmi időszak. A ráhangolódás a kollégiumokban is elindult, többen már beköltözhettek, míg más diákok kénytelenek egyéb lakhatási megoldások után kutatni. Az otpotthon.hu adatai alapján bár a kiadó lakások bérleti díjai emelkedtek, még mindig a panellakások nyújthatják a legkedvezőbb megoldást a diákoknak.
Gyorsult a lakbérek emelkedése júniusban: országosan 2,1, a fővárosban 2,5%-kal lettek magasabbak egy hónap alatt. Budapest valamennyi kerületcsoportjában nőttek a kínálati bérleti díjak, a növekedés mértéke azonban elmaradt az egy évvel korábbitól - derül ki a KSH-ingatlan.com legfrissebb lakbérindexéből.
Kemény volt ez az év, és ezzel még nincs vége.
Cikkünket folyamatosan frissítjük.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?