Nyomoz a rendőrség az MNB-alapítványok ügyében

Nyomoz a rendőrség az MNB-alapítványok ügyében

A Pallas Athéné Alapítványok gazdálkodásának visszásságai nyomán hűtlen kezelés gyanújával nyomozás indult – ez a lényege annak a rendőrségi eljárásnak, amelyet az Állami Számvevőszék (ÁSZ) feljelentése alapján indított a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Irodája.

Feljelentést tett az ÁSZ a jegybanki alapítványi vagyongazdálkodás miatt

Feljelentést tett az ÁSZ a jegybanki alapítványi vagyongazdálkodás miatt

Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) befejezte a Magyar Nemzeti Bank által létrehozott Pallas Athéné Alapítványok átfogó ellenőrzését, és az ügyészségnél feljelentést tett több bűncselekmény gyanúja miatt. A jelentés szerint az alapítványok működésében súlyos gazdálkodási és átláthatósági problémák merültek fel, különösen a közpénzek nem megfelelő felhasználása és a túlzott kockázatvállalás miatt. Az ÁSZ megállapította, hogy az alapítványi vagyon jelentős része veszteséget szenvedett el, a befektetések és pénzmozgások követhetősége pedig ellehetetlenült a bonyolult céghálózatok miatt. Az MNB által finanszírozott alapítványok pénzügyi kimutatásaiban is komoly szabálytalanságokat találtak, beleértve a valós piaci értéket meghaladó vagyonértékeléseket és az indokolatlan ingatlanberuházásokat. A feljelentés nyomán most az ügyészségen a sor, hogy kivizsgálja az esetleges büntetőjogi felelősséget.

Direkt36: súlyos veszteség érhette a jegybanki alapítványi vagyont az ÁSZ vizsgálata szerint

Direkt36: súlyos veszteség érhette a jegybanki alapítványi vagyont az ÁSZ vizsgálata szerint

A Direkt36 birtokába került egy az Állami Számvevőszéknek tulajdonított jelentéstervezet, amely szerint súlyos hiányosságok és jelentős pénzügyi veszteségek érték a Magyar Nemzeti Bank alapítványi vagyonát az Optima Befektetési Zrt. kockázatos befektetései miatt. Az állítólagos dokumentum szerint az Optima átláthatatlan céghálón keresztül működött, túlárazott ingatlanbefektetéseket hajtott végre, és az alapítványi pénzek egy része Matolcsy Ádám környezetéhez köthető vállalkozásokhoz került. Az MNB új vezetése azonnali változtatásokat hajtott végre, és vizsgálatot indított a felelős gazdálkodás biztosítása érdekében. Az ÁSZ szerint az alapítvány működése és fizetőképessége közvetlen veszélybe került, ezért javaslatokat tett a vagyonkezelési rendszer átalakítására.

Vizsgálat indul az MNB-alapítványoknál – keményen lépne fel az új vezetés

Vizsgálat indul az MNB-alapítványoknál – keményen lépne fel az új vezetés

Varga Mihály jegybankelnöki kinevezését követően az MNB új vezetése átfogó vizsgálatot indít a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány és annak vagyonkezelő cége, az Optima Zrt. működésével kapcsolatban. Az ellenőrzések célja az elmúlt évek pénzügyi tranzakcióinak és ingatlanügyleteinek feltárása, különös tekintettel a közpénzből létrehozott alapítványi vagyon kezelésére. Az MNB a Portfolio megkeresésére közölte, az Állami Számvevőszéket is bevonta a folyamatba, miközben a személyi változások sem maradtak el: az alapítvány élére Gion Gábort, az Optima Zrt. vezérigazgatói posztjára pedig Hegedüs István nevezték ki. Az új jegybanki vezetés szerint a vizsgálatok célja az átláthatóság növelése és a felelős gazdálkodás biztosítása.

Új részleteket tudtunk meg az önkormányzati számlavezetés változásairól, 300 milliárd mozdulhat meg

Új részleteket tudtunk meg az önkormányzati számlavezetés változásairól, 300 milliárd mozdulhat meg

A Nemzetgazdasági Minisztériumban tartott háttérbeszélgetésen elhangzott, hogy a kormány várakozása szerint az önkormányzati forrásokból legalább 300 milliárd forint kerülhet a Magyar Államkincstárhoz az idén október 1-i határidőig. Ugyanakkor hangsúlyozták, hogy az önkormányzatok pénzügyi autonómiája ettől nem sérül, továbbra is szabadon rendelkezhetnek az eszközeikről, amennyiben a kereskedelmi banki számlán tartott likviditásuk nem lenne elegendő a felmerülő kiadásaik fedezésére. A kincstárnál tartott pénzükre 6,5%-os kamatot kaphatnak az önkormányzatok.

Hűtlen kezeléssel gyanúsítják az állami visszaéléseket vizsgáló hatóság elnökét

Hűtlen kezeléssel gyanúsítják az állami visszaéléseket vizsgáló hatóság elnökét

Az Integritás Hatóság elnökét, Biró Ferenc Pált hűtlen kezeléssel és hivatali visszaéléssel gyanúsítják egy Központi Nyomozó Főügyészség által indított eljárásban. Az ügy hátterében egy felsőkategóriás gépjármű bérlése, valamint az elnök hivatali hatáskörének állítólagos jogsértő gyakorlása áll. Biró tagadja a vádakat, és az eljárást az Integritás Hatóság elleni támadásként értékeli.

A 2025-ös költségvetés miatt szép csendben rengeteg változtatásra készül a kormány

A 2025-ös költségvetés miatt szép csendben rengeteg változtatásra készül a kormány

A kormány átfogó módosításokat tervez az állami tulajdonú cégek, a nyugdíjrendszer, az életkezdési támogatások és a területfejlesztés szabályozásában a szerdán társadalmi egyeztetésre bocsátott 2025-ös központi költségvetés megalapozásáról szóló előterjesztése szerint. A javaslatok szerint a rekreációs célú ingatlanok eladásából származó bevételek egy részét közszolgáltatásokra fordítanák, szigorítanák a nyugdíjra való jogosultság feltételeit, gyorsítanák a Start-számlákhoz való hozzáférést, és külön fejlesztési tanácsot hoznának létre a Tisza-tó térségének kiemelt kezelésére. Az új Területfejlesztési Alap célja pedig a helyi közösségek közötti esélyegyenlőség növelése és a gazdasági különbségek csökkentése.

Sikkasztott az orosz tábornok, lövészárokba küldik harcolni

Sikkasztott az orosz tábornok, lövészárokba küldik harcolni

Valószínűleg felmentik a börtönbüntetés alól Iván Popov tábornokot, az orosz hadsereg 58-as számú hadtestének volt parancsnokát, ha frontszolgálatot vállal Ukrajnában – írja a TASzSz a katonai vezető ügyvédjére hivatkozva.

Alapítványokat hozna létre a kormány is

Egy frissen elfogadott törvénymódosítás értelmében ezen túl a kormány is alapíthat alapítványokat, azt azonban nem korlátozza a jogszabály, hogy mennyi pénzzel gazdálkodhatnak ezek a szervezetek, továbbá nem derül ki az sem, hogy kik, milyen alapon válhatnak döntéshozó testületeik tagjává - számol be a Napi.hu.

Lemond-e Matolcsy György?

A Parlamentben nem voltak bőbeszédűek hétfőn a kormánypárti képviselők a jegybank alapítványainak ügyében - derül ki az Index videójából. Közben a Népszabadság azt írja, hogy nem gondolják a miniszterelnök környezetében, hogy Matolcsy Györgynek le kéne mondania a jegybank alapítványainak nyilvánosságra került pénzköltései miatt. A jegybank pedig elvont választ adott arra a kérdésre, hogy az ügy hatására Matolcsy György lemond-e.

Elkezdték közzétenni adataikat az MNB-alapítványok

A Magyar Nemzeti Bank elkezdte közzétenni az interneten az általa 2013 decembere és 2015 decembere között létrehozott, fél tucat alapítvány eddig titkosnak számító adatait az Alkotmánybíróság és a Kúria kötelező érvényű döntése nyomán - írja az Index.

Matolcsy a parlamentben beszélt az alapítványokról

Matolcsy György azt javasolta hétfőn a parlamentben, hogy a jegybanki alapítványok ellenőrzésébe - akár visszamenőleg is - vonják be az Állami Számvevőszéket. Az MNB elnöke az azonnali kérdések órájában egy szocialista képviselő felvetésére kijelentette: minden Pallas Athéné alapítvány minden közérdekű adatot ki fog adni.

  • 1
  • 2
Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Nyakunkon az újabb
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.