Új munkarendet vezetne be a drámai felmelegedésre készülő Franciaország

Új munkarendet vezetne be a drámai felmelegedésre készülő Franciaország

Az évszázad végéig 4 Celsius-fokos átlaghőmérséklet-emelkedésre készül Franciaország az iparosodás előtti szinthez képest a kormány új klímaalkalmazkodási terve szerint. A harmadik nemzeti klímaalkalmazkodási terv a Météo-France meteorológiai szolgálat előrejelzései alapján azzal számol, hogy az országban a felszínközeli éves átlaghőmérséklet 2030-ban 2, 2050-ben pedig 2,7 fokkal haladhatja majd meg az 1850-1900-as évek átlagát. A csomag az ágazatok lényegében teljes palettáján intézkedéseket jelöl ki az éghajlatváltozás következményeihez való alkalmazkodás érdekében.

Kína zöldkötvény-offenzívája: nagy dobás készülődik az ESG-piacon

Kína zöldkötvény-offenzívája: nagy dobás készülődik az ESG-piacon

Kína akár 6 milliárd jüan (830 millió dollár) értékben bocsáthat ki zöldkötvényeket Londonban, három- és ötéves futamidővel – írja a Bloomberg. A tervezett áprilisi kibocsátás célja, hogy erősítse az ország szerepét a fenntartható finanszírozásban, valamint bővítse az Egyesült Királysággal folytatott pénzügyi együttműködést.

Óriási károkat okozhat Trump lépése a globális klímaügynek

Óriási károkat okozhat Trump lépése a globális klímaügynek

Harmadszor is elhalasztották a világ legfontosabb klímajelentése elkészítésének időzítésére vonatkozó döntést, miután a ENSZ szakmai testületében az országok képviselői nem tudtak megegyezni a kérdésről. A megállapodás azon olaj- és gáztermelő államok, valamint növekvő kibocsátású országok ellenállása miatt hiúsult meg, amelyek igyekeznek elkerülni, hogy nagyobb nyomás alá kerüljenek az üvegházhatású gázok kibocsátásának visszaszorítása érdekében. A találkozón hangsúlyt kapott az Egyesült Államok küldötteinek és tudósainak távolléte is, miután a Trump-adminisztráció lényegében felfüggesztette ez irányú tevékenységüket, megakadályozva a találkozóra való kiutazásukat is.

Kína színe még mindig a fekete, bár szeretne zöldre váltani

Kína színe még mindig a fekete, bár szeretne zöldre váltani

Kína szerdán bejelentette, hogy átfogó klímavédelmi programot dolgoz ki, amelynek célja az ország szén-dioxid-kibocsátásának csökkentése, ami 2030-ra akár tetőzhet is. A tervek ellenére egyelőre növekszik az ország szénkitermelése, és jó pár mutatóban el is marad a kitűzött zöldülési terveitől - írta meg a Reuters.

"A tiszta energia halott" - Hiánycikk lett a zöld beruházás

A zöld energiaipar válságos időszakot él meg, miközben a fosszilis alapú óriáscégek sorra faragnak le klímacéljaikból, és a tőkepiac is inkább a hagyományos szektor felé fordul. A háttérben a magas kamatok, a politikai bizonytalanság és az ellátási lánci zavari állnak, ám a villamosenergia-hálózatok fejlesztésében hosszútávú lehetőség rejlik - olvasható a Bloomberg beszámolójában.

Vissza a jövőbe: Olaszország újra az atomenergia felé fordul

Vissza a jövőbe: Olaszország újra az atomenergia felé fordul

Közel három évtizeddel azután, hogy Olaszország szakított a nukleáris energiával, az ország kormánya most újra napirendre tűzte annak visszavezetését. A tervek szerint már 2030-ra működésbe léphetnek az első új generációs atomreaktorok, ami jelentős fordulatot jelent az olasz energiapolitikában - számol be az Euractiv. Az olasz kormányzat eközben egy 3 milliárd eurós csomagot is elfogadott előző héten, ami a vállalkozások és háztartások rezsiszámláin segíthet.

Jó hír is érkezett a klímaváltozással kapcsolatban

Jó hír is érkezett a klímaváltozással kapcsolatban

Egy új tanulmány szerint az Atlanti-óceán áramlási rendszere várhatóan nem fog összeomlani a század végéig, még a súlyos éghajlatváltozás ellenére sem. A kutatók szerint az óceáni áramlatok és szelek együttes ereje stabilizálja a rendszert - számolt be a Scientific American.

Szélerőművek helyett orosz energiafüggőséggel növelné Németország biztonságát az AfD

Szélerőművek helyett orosz energiafüggőséggel növelné Németország biztonságát az AfD

Bár jelen állás szerint az AfD (Alternatíva Németországért) kormányra kerülésének kicsi az esélye, mivel a vele való együttműködést a közvélemény-kutatásokban vezető konzervatív CDU/CSU és a harmadik legnépszerűbb szociáldemokrata SPD is kizárta, de a szélsőjobboldali párt mint a második számú németországi politikai erő egyértelműen meghatározó tényező. Jelentőségét és érdekességét magyar szempontból fokozza, hogy a közlekedésilámpa-koalíció felbomlását, illetve az Olaf Scholz kancellár által elveszített bizalmi szavazást követően a február 23-i előrehozott szövetségi parlamenti választásokra készülő német pártok közül Orbán Viktor miniszterelnök az AfD és politikája mellett állt ki. Az AfD energia- és klímapolitikájának alapvetése az ember által előidézett klímaváltozásról szóló „állítólagos tudományos konszenzus" megkérdőjelezése, és akkor is óvatosabb álláspontra késztetheti a többi pártot a megújulókkal kapcsolatban, ha nem lesz kormányerő.

A légkör megtisztítása is kötelező lehet a nagy szennyezőknek

A légkör megtisztítása is kötelező lehet a nagy szennyezőknek

A nagy szennyező vállalatoknak kötelezővé kellene tenni a légkör megtisztítását – javasolja az Európai Unió tudományos tanácsadó testülete friss jelentésében. A dokumentum hangsúlyozza, hogy a szén-dioxid kibocsátásának csökkentése mellett a légkörből történő szén-dioxid eltávolítás is elengedhetetlen a globális felmelegedés mérsékléséhez.

Háttérbe szorították a klímaváltozás tagadását Magyarországon az extrém időjárási jelenségek

Háttérbe szorították a klímaváltozás tagadását Magyarországon az extrém időjárási jelenségek

A klímaváltozás hatásai térségtípusonként különböző módon jelennek meg Magyarországon is, ezért a területi/térségi szempontokat célszerű a klímapolitikába is beemelni, különösen a szélsőséges időjárási körülményekhez való alkalmazkodásra tekintettel. Ezzel együtt e szempontok jelenleg alig vagy egyáltalán nincsenek jelen az ágazatok alkalmazkodási irányvonalában, stratégiafejezeteiben és a klímapolitikai alkalmazkodási tervdokumentumok általános szemléletében, illetve tartalmi elemeiben egy új tanulmány szerint.

Új ESG konferencia: jöjjenek a gyakorlatok!

Új ESG konferencia: jöjjenek a gyakorlatok!

Alig egy hónap múlva, március 6-án rendezzük meg az első Portfolio Green Transition & ESG konferenciát. A rendezvény célja, hogy gyakorlati útmutatást nyújtson a vállalatok számára a zöld átállás megvalósításához és az ESG témában felmerülő jogszabályi, riportálási, stratégiakészítési kérdésekben. Regisztráljon most és legyen részese a fenntartható jövő alakításának!

"Szélárnyék-hatás": Németország legújabb döntése lassíthatja az offshore szélerőművek terjedését

A német Szövetségi Tengerészeti és Hidrográfiai Hivatal (BSH) felülvizsgálta a tengeri szélerőművek fejlesztési tervét, és bizonyos korlátozó intézkedések mentén a korábbi 50 gigawattos célról 40 gigawattra csökkentette a 2034-ig megcélzott tengeri (offshore) szélerőművek kapacitási terveit. A lépésre azért volt szükség, mert a hatóság kimutatása alapján az erőművek túl sűrű telepítése komoly kihatással van azok teljesítményére. A döntés célja az energiatermelés hatékonyságának megőrzése, azonban az iparági szereplők vegyes reakciókkal fogadták a lépést.

Több millió éve nem volt ekkora bajban a Föld éghajlati rendszere, és a java még hátra van

Több millió éve nem volt ekkora bajban a Föld éghajlati rendszere, és a java még hátra van

A 2023-as és az 2024-es globális, vagy akár hazai hőmérsékleti rekordokat elnézve aligha kétséges, hogy a Föld éghajlata egy jelentős átalakuláson megy át jelenleg. Arról azonban megoszlanak a vélemények, hogy ez a felmelegedés valójában az emberiség fosszilis tüzelőanyagok elégetéséből származó szén-dioxid kibocsátásának tudható-e be, valamint, hogy mennyire jelent súlyos veszélyt a felmelegedés jelenlegi üteme. Ahogyan abban sem teljes az egyetértés, hogy vajon mennyi erőforrást lenne érdemes a globális felmelegedés kezelésére fordítani. Ugyan néhány millió éve a jelenlegihez hasonló szén-dioxid koncentrációk már előfordultak a Földön, azok jóval magasabb hőmérsékletek és tengerszintek mellett voltak jellemzők. Egyértelmű intő jelnek tekinthető, hogy a földtörténet korábbi, extrém éghajlattal jellemezhető időszakaiban is a jelenleg becsült, emberi tevékenységből származó globális szénkibocsátás mintegy töredéke jellemezte a bolygónkat, ezért a helyzet igenis súlyosnak mondható, ami azonnali beavatkozást kíván.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Nagy Márton: csökkenhet a lakossági állampapírok prémiuma, és jön a szigorúbb állampapírtartás
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.