Magyarországon a cégeknél minden harmadik dolgozó minimálbérre vagy garantált bérminimumra van bejelentve a Portfolio birtokába került kormányzati elemzés szerint. A legkisebb keresetűek többsége kisebb cégnél dolgozik, ami nem csoda, hiszen ezeknek a vállalatoknak a termelékenysége alacsonyabb, mint a nagyobb vállalatoké. De attól is függ, hogy mekkora eséllyel foglalkoztatnak valakit minimálbéren vagy bérminimumon, hogy hol lakik. Most sosem látott térképeken mutatjuk be a legkisebb kötelező béreken foglalkoztatottak arányát az egyes megyékben a vállalati szférában. A regionális vizsgálatunk megmutatja, hogy mekkora törés mutatkozik az ország fejlett és fejletlenebb megyéi között.
A Mollal kezd közös termékfejlesztésekbe és a nemzetközi piacokat célozza meg az i-Cell, amelyben a közelmúltban szerzett tulajdonrészt a budapesti székhelyű Lead Ventures kockázati- és magántőkebefektető cég. Az elektronikus útdíjfizetési és a flottakövetési szegmensben tevékenykedő i-Cell célja, hogy a mintegy 6 milliárd eurósra becsült európai telematikai piac meghatározó regionális szereplőjévé váljon a Lead Ventures és a Mol támogatásával.
A kormány az előző napokban jelentette be, hogy 2021-ben az iparűzési adó mértékét felére csökkenti a kis- és középvállalatok számára. Most megjelent az erről szóló kormányrendelet is, amelyben pontosítják, ki jogosult a felezésre.
Eltolódtak a vállalkozások beruházási és befektetési céljai az idei év eseményeinek hatására – mondta a Portfolio-nak Korsósné Maku Márta, a Sberbank Magyarország Zrt. Vállalati Termékfejlesztési és Értékesítés Támogatási Divízióvezetője. A szakember tapasztalatai szerint sok cég élt a hiteltörlesztési moratóriummal, de voltak, akik más alternatívát választottak.
Miközben az európai tőzsdék nagyrészt mínuszban vannak, amit a koronavírus-járvány kedvezőtlen alakulása miatti aggodalmak okoznak, addig néhány magyar kisvállalat erre fittyet hányva csak emelkedik. A mai rossz hangulatban is emelkedni tudtak a Masterplast, a 4iG és az Alteo részvényei is. Ebben semmi véletlen nincs azonban, mind a három cég eredményei kiválóak voltak eddig idén és a koronavírus-járvánnyal szemben ellenálló üzleti modellel rendelkeznek, további akvizíciókban gondolkodnak, vagyis mondhatnánk, hogy meglovagolták eddig a válságot.
Bevett gyakorlat a tőzsdén jegyzett vállalatoknál, hogy a gyorsjelentéseket követően a menedzsment telefonkonferencia keretében osztja meg gondolatait a tárgyidőszakban tapasztalt trendekről, a legfontosabb, eredményt mozgató driverekről, de beszélnek a kilátásokról is. Ezeken az eseményeken a vállalat részvényeit követő elemzőknek lehetőségük van kérdéseket is feltenni, gyakran több információhoz is juthatnak így, mint ami egyébként a pénzügyi kimutatásokból kiolvasható. A beszélgetések hanganyaga, vagy azok leirata fontos információforrás, amelyek lekereskedésével akár többlethozam is elérhető. De miért ne bíznánk emberek helyett inkább gépekre, hogy kiolvassák a telefonkonferenciák szövegéből a fontos információkat? A SocGen megvizsgálta a 2010-2020 közötti időszakban az amerikai részvényekre, hogy hogyan teljesítenének a gépi tanulással és természetes nyelvek feldolgozása technológiákkal felturbózott stratégiák, amelyek a telekonferenciák adatainak vizsgálatára épülnek. Az eredmények jelentős többlethozamot mutatnak és a legjobban teljesítő stratégiák közé tartoztak a vizsgált időszakban, mind nagyvállalatok, mind kisvállalatok esetében.
A Bloomberg elemzői megvizsgálták a koronavírus keretében megítélt kisvállalati támogatásokat és egészen elképesztő mértékű csalásokra bukkantak. A csalóknak átutalt összegek meghaladhatják az 1 milliárd dollárt is. Az átutalásokat küldő kormányzati hivatal hárítja a felelősséget és a nagy nyomásra hivatkozik, hogy minél gyorsabban utalják ki a pénzt a rászoruló válallkozásoknak.
A briteknél is elindul 100%-os állami garanciás hitelprogram a kisvállalatok megsegítésére, miután a korábbi hitelcsomaggal több banknál is meggyűlt a bajuk – írja a Reuters.
Gyakorlatilag kifogyott az a 349 milliárd dolláros mentőcsomag, amelyet az amerikai kisvállalatok megsegítésére szavazott meg a kongresszus – írja az ügyhöz közel álló forrásokra hivatkozva a Bloomberg.
A Fed átmenetileg és kis mértékben módosítja a Wells Fragó mérlegére korábban kivetett növekedési korlátozást annak érdekében, hogy a bank több hitelt helyezhessen ki, ezáltal segítve a bajba jutott vállalatokat a koronavírus árnyékában – írja a Reuters.
Európa nagy tőzsdéi mind azon igyekeznek, hogy segítsék "életben maradni" a kisebb tőzsdei cégeket, ugyanis félő, hogy a befektetési elemzések megcsappanásával kevesebben fektetnek majd be a tőzsdei kispapírokba, ami nagy likviditási és működési problémákhoz vezethet - írja a Financial Times.
Háromból két ember kis és középvállalkozásnál dolgozott 2016-ban is, vagyis a szektor gazdasági súlya megkérdőjelezhetetlen, azonban az lényegesen kisebb a számuk alapján képviseltnél - állapítható meg a KSH most megjelent "A kis- és középvállalkozások helyzete hazánkban" című kiadványa alapján. A legújabb adatokból megtudhatjuk, mit tudnak felmutatni a kkv-k a nagy vállalkozásokkal szemben.
Az Exim Bank és Biztosító 2021-ig az exportra termelő mikro-, kis- és közepes vállalkozások több mint 50 százalékát szeretné pénzügyi termékeivel elérni, ennek érdekében például a 2017 második felében induló Jövő exportőrei programmal 100 milliárd forint új hitellehetőséget nyit meg a magyar vállalkozások számára - mondta Urbán Zoltán, az Exim vezérigazgatója az MTI-nek adott interjúban.
Alig több mint másfél hét múlva, november 16-án kiderül, mely cégek kaphatják meg idén a legdinamikusabban fejlődő magyarországi kis- és középvállalkozásoknak járó Pegazus Díjat. Az először 2008-ban kiosztott díjak immár számos olyan társaság vitrinjében pihennek, amelyek neve akkoriban vagy azóta befutott társaságokként a nagyközönség számára is ismerősen cseng.
A kisvállalati adó alapja a pénzforgalmi társasági adózás koncepciója alapján került kialakításra, ezáltal különösen kedvez a növekvő, nyereségüket visszaforgató vállalkozásoknak. 2017-től a szabályozás szakít a vállalkozásban felhalmozott pénzeszközök adóztatásával, és az adókötelezettség a vállalkozásból kivont osztalék és a bevont tőke egyenlegére épül. A változás eredményeként az adó lényegesen egyszerűbb és kiszámíthatóbb lesz, és az áttérés is könnyebbé válik - írja Nobilis Benedek, a Nemzetgazdasági Minisztérium főosztályvezetője.
Az alábbiakban Nobilis Benedek írását közöljük.
A tűzoltók eddig részleges előrelépést értek el.
Cikkünket folyamatosan frissítjük a legfontosabb fejleményekkel.
Miután Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel egyeztetett.
A Harvard professzorának cikke.
Hírfolyamunk az ukrajnai háborúról percről percre.
Ijesztően gyorsan melegszik a klíma.
Nem úgy sikerült a bankok extraprofitadó csökkentése, ahogyan azzal Nagy Mártonék számoltak.
Milyen politikus lesz a Tesla első embere?