Digitális káosz

Digitális káosz

Már meghallgatható a Préda, a Portfolio kiberbűnügyi podcast sorozatának ötödik része. 2007. április 26-án Észtországban zavargások törtek ki, miután az észt kormány úgy döntött: áthelyez egy második világháborús szovjet hősi emlékművet az ország fővárosa, Tallinn központjából egy városszéli katonai temetőbe. Az események második napján, április 27-én a helyzet fokozódott: megbénult az ország nemzetközi összehasonlításban is fejlett digitális infrastruktúrája, ami hetekre gyakorlatilag működésképtelenné tette az államot. Mint később kiderült, a zavargások és a kibertámadás mögött is orosz titkosszolgálatok álltak. A Préda ötödik epizódja arról szól, hogy hogyan módosul a kibertámadások eddig megismert képlete, amikor államok sejlenek fel egyes műveletek mögött. E mellett azt is körbe jártuk, hogy mekkora fenyegetettséggel nézünk szembe napjainkban Magyarországon.

Megtámadták a román villamosenergia-elosztó céget

Megtámadták a román villamosenergia-elosztó céget

Az Electrica Group, Románia egyik vezető villamosenergia-elosztó és -szolgáltató vállalata jelenleg egy kibertámadás kivizsgálásán dolgozik. A támadás, amelyet a román energiaügyi miniszter zsarolóvírus-támadásként azonosított, nem érintette a vállalat kritikus rendszereit, és nem veszélyeztette az áramellátás folyamatosságát. Az incidens egy olyan időszakban történt, amikor Románia választási infrastruktúráját is számos kibertámadás érte - számolt be a Bleeping Computer.

Szép csendben titkos háború robbant ki, új hadszíntéren zajlik ádáz csata

Szép csendben titkos háború robbant ki, új hadszíntéren zajlik ádáz csata

A kiberbűnözés okozta globális kár 9,5 ezer milliárd dollárt tehet ki idén, ez a harmadik legnagyobb gazdaság lenne a világon. Idén volt olyan eset, amikor egy ország jegybankjából talicskáztak ki 17 millió dollárt, és olyan kibertámadások is megestek, amelyek megrengették egy ország bankrendszerét. Ám nem mindig a pénzszerzés a támadások célja: a kibertér csalások mellett a politikai zavarkeltés, a hírszerzés és a hadviselés színtere. Mutatjuk, 2024-ben melyek voltak a meghatározó kiberincidensek, hol zajlott ádáz kibercsata, hogyan nézett ki a globális kibertérkép nyilvánossá vált része.

Egy dubaji hajós a Dunán

Egy dubaji hajós a Dunán

Már meghallgaható a Préda, a Portfolio kiberbűnögyi podcastjének negyedik része. Annát – nevezzük így az epizód főszereplőjét – egy magát dunai hajósnak kiadó bűnöző vagy bűnözői csoport húzta le több millió forinttal. A nő bő 30 év után vált egyedülállóvá, és társat, szerelmet keresett a neten, de csalókba botlott. Helyzetével nincs egyedül, rengetegen járnak pórul netes társkeresőkön, az ügyek pedig kísértetiesen hasonlítanak Anna esetéhez. De milyen módszerekkel és hogyan húzzák le áldozataikat az interneten romantikus csalások elkövetői, milyen traumákon mennek át az áldozatok, és van-e esély arra, hogy valaha viszontlátják a pénzünket? Erről szól a Préda negyedik epizódja.

Ukrán titkosszolgálatok férkőztek be a magyar gázkifizetéseket bonyolító orosz bankba

Ukrán titkosszolgálatok férkőztek be a magyar gázkifizetéseket bonyolító orosz bankba

Az ukrán Hírszerzési Igazgatóság (HUR) kibertámadást indított a Gazprombank ellen, amely Oroszország három legnagyobb pénzintézetének egyike – közölte a Kyiv Post egy titkosszolgálati forrásra hivatkozva. Az akció az orosz pénzügyi rendszer destabilizálására irányuló ukrán kiberműveletek legújabb példája, és komoly fennakadásokat okozott az országban, azt egyelőre nem tudni, hogy adatokat is megszereztek-e a támadásban, amelyet az ellen a pénzintézet ellen indítottak, amely az orosz gázvásárlások pénzügyi tranzakcióit bonyolítja.

Súlyos kibertámadás érte Amerikát

Súlyos kibertámadás érte Amerikát

Az Egyesült Államok kormánya súlyos kibertámadásra figyelmeztetett, amelyet egy kínai hackercsoport hajtott végre amerikai távközlési cégek ellen. A támadás során jelentős mennyiségű személyes adat került illetéktelen kezekbe, és a hatóságok szerint a veszély továbbra is fennáll.

Nem habozott a közel-keleti hatalom, rögvest támadás alá vette Trump emberét

Nem habozott a közel-keleti hatalom, rögvest támadás alá vette Trump emberét

Irán kibertámadást indított Kash Patel ellen, akit Donald Trump megválasztott amerikai elnök szombaton a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) igazgatójának jelölt - írja az Axios a Semafor információi alapján. Nem ez az első alkalom, hogy a perzsa állam Trump legbelsőbb körét vette hackertámadás alá.

A NATO új stratégiát dolgoz ki a láthatatlan ellenség ellen

A NATO új stratégiát dolgoz ki a láthatatlan ellenség ellen

A NATO fokozza erőfeszítéseit az Oroszország és Kína által elkövetett ellenséges akciók elleni védekezésben. A szövetség a hírszerzési információk megosztásának növelésével és a kritikus infrastruktúrák védelmének javításával kíván fellépni a szabotázsakciók, kibertámadások és dezinformációs kampányok ellen. A NATO-külügyminiszterek új stratégiát dolgoznak ki a hibrid fenyegetések kezelésére.

Feltörtek egy központi bankot, mesés vagyont talicskáztak ki a számlákról

Feltörtek egy központi bankot, mesés vagyont talicskáztak ki a számlákról

Az ugandai központi bank informatikai rendszerét feltörve hackerek mintegy 17 millió dollárnak (6,6 milliárd forintnak) megfelelő összeget loptak el. A támadás során a pénz egy részét külföldre utalták, de a hatóságok már intézkedtek az ügy kivizsgálásáról és a károk enyhítéséről - számolt be a Reuters. 

Ezek a csalások pörögnek most Magyarországon, naponta 72 millió forintot lopnak el

Ezek a csalások pörögnek most Magyarországon, naponta 72 millió forintot lopnak el

A leggyengébb láncszem még mindig maga az ember, aki gyakorlatilag önként adja meg adatait, hogy utána több millió forintot csaljanak ki tőle - hangzott el a KiberPajzs háttérbeszélgetésén laptársunk, a Pénzcentrum beszámolója szerint. A hamis banki telefonhívások okozzák a legtöbb gondot, de jelentős problémát jelentenek a csomagküldő csalások, a hamis weboldalak a hamis befektetések is. Hiába a technológia, és a háttérben, a biztonságért dolgozó digitális szakemberek, sokszor azt látjuk, hogy az emberek saját maguk nyitják ki az ajtót, és engedik be a csalókat - mondta el Sütő Ágnes, a Magyar Bankszövetség főtitkárhelyettese.

A csalók már az iskolákat, egyetemeket támadják

A csalók már az iskolákat, egyetemeket támadják

A kiberbűnöző ott támad, ahol a leggyengébb a védelem, ugyanakkor értékes adatokat lehet megszerezni – ezért került legújabban az oktatás a támadások célkeresztjébe. A Microsoft legfrissebb Cyber Signals jelentése szerint világszerte átlagosan, hetente több mint 2500 alkalommal kísérlik meg csalók feltörni az egyetemek védelmi rendszereit, vírusokkal, adathalász támadásokkal, illetve a hálózatokhoz kapcsolódó mobil eszközök sérülékenységeit kihasználva. 2024 második negyedévében az oktatás lett a második leggyakrabban támadott szektor a világon. A támadók egyre gyakrabban élnek a mesterséges intelligencia kínálta lehetőségekkel, amire az oktatási intézmények nincsenek kellően felkészülve – a hazai egyetemek sem.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Érdekes időpontban kaphatnak
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.