Kato Kacunobu japán pénzügyminiszter szerint a gazdaság jelenlegi állapota ellenére az ország még nem hagyta maga mögött a deflációt. Noha a fogyasztói árak immár 35 hónapja a Bank of Japan (BoJ) 2%-os célja felett vannak, és februárban 3%-os volt az élelmiszerektől tisztított infláció, a drágulást főként a gyenge jen és az importált nyersanyagköltségek hajtják – nem pedig a belső kereslet vagy tartós bérdinamika – írja a Financial Times.
Németországnak évi 320 ezer új lakásra lenne szüksége 2030-ig a lakáshiány enyhítésére egy friss tanulmány szerint, miközben az építési engedélyek száma 2010 óta nem látott mélypontra süllyedt.
A német Bundesbank mesterséges intelligenciát használt az Európai Központi Bank (EKB) monetáris politikai kommunikációjának elemzésére. A kutatás szerint az EKB retorikája 2011 óta túlnyomórészt laza (galambhangvételű) volt, vagyis a jegybank nem tulajdonított túlzott jelentőséget az inflációs kockázatoknak, inkább a gazdasági gyengeségekre összpontosított, és monetáris lazítást jelzett előre – írja a Financial Times.
Az amerikai infláció lassulása pozitív meglepetést hozott a befektetők számára, de a gazdasági kilátások továbbra is bizonytalanok – mondta Cinkotai Norbert, a K&H Értékpapír vezető elemzője a Portfolio Checklist szerdai adásában. Az inflációs adatot követően a piacok kedvezően reagáltak, de a recessziós kockázatok az elmúlt napokban emelkedhettek. A Fed kamatpolitikájával kapcsolatos várakozások és a közelgő vállalati jelentési szezon kulcsszerepet játszhatnak a tőkepiaci folyamatok további alakulásában.
Az infláció tartós csökkentése és az árstabilitás újbóli elérése alapvető feltétele az újraindult gazdasági növekedés fenntartásának és fokozatos élénkülésének - írta a Magyar Nemzeti Bank (MNB) egy X-bejegyzésben. A mai, kifejezetten magas inflációs adatra úgy reagáltak, hogy az inflációt szigorú monetáris kondíciók fenntartásával tartósan vissza kell szorítani a 2-4 százalékpontos jegybanki toleranciasávba.
Raphael Bostic, az atlantai Federal Reserve Bank elnöke szerint több hónapba is telhet, mire világossá válik, hogy Donald Trump elnök politikája és más tényezők miként befolyásolják a gazdaságot. Bostic szerint a jegybanknak addig kell szigorúnak maradnia, amíg teljes egészében nem ellenőrzik az inflációt.
A Reuters felmérés szerint az amerikai dollár várhatóan megtartja erősségének nagy részét az elkövetkező hónapokban, annak ellenére, hogy a korábban népszerű dollár-kereskedelem gyengül Donald Trump elnök vámpolitikájával kapcsolatos bizonytalanságok és a növekvő gazdasági aggodalmak közepette.
A "Portfólió-ajánlók" sorozatunk keretében minden hónapban arról kérdezzük a hazai alapkezelőket, hogyan állítanának össze egy közepes kockázatvállalású, középtávra szóló, fiktív modellportfóliót. Az alábbiakban az MBH Alapkezelő írását olvashatják:
Patrick Harker, a philadelphiai Federal Reserve Bank elnöke szerint a jegybanknak hagynia kell, hogy a jelenlegi monetáris politika tovább csökkentse az inflációt, és ezért egyelőre nem szükséges a kamatlábak változtatása. Harker úgy véli, hogy a kamatszint elég szigorú ahhoz, hogy hosszú távon fékezze az inflációt anélkül, hogy negatívan befolyásolná a gazdaság többi részét. Eközben a Fed döntéshozói óvatos megközelítést alkalmaznak a jövőbeni kamatcsökkentésekkel kapcsolatban, különösen az inflációs célkitűzések elérése miatt.
Japán inflációja a vártnál gyorsabban emelkedett januárban, elsősorban az élelmiszerárak drasztikus növekedése miatt. A fogyasztói árak 2023 közepe óta nem látott ütemben emelkedtek, ami megerősíti a Japán Jegybank (BOJ) következő kamatemelésének lehetőségét. A gyenge jen, a munkaerőhiány és a forróbb nyarak tovább fűtik az árakat, miközben a lakosság egyre nehezebben birkózik meg a megélhetési költségek növekedésével. A kormány számára az infláció politikai kihívást is jelent, hiszen a közelgő választások kimenetele nagyban múlhat a gazdasági helyzet kezelésén.
A januári inflációs adat láttán olyan érzésünk lehetett, mint amikor egy zenének felismerjük a dallamát, de nem ugrik be a szövege. Tudtuk, hogy a decemberi adat után nagyon jó eséllyel számíthatunk a tavalyinál magasabb éves inflációra idén, de a szöveg a vártnál hangosabban szólalt meg. Pedig meg voltak az előjelek bőven: bérnyomás, nagy szolgáltatók rutinszerű átárazása, adóemelések, gyorsan emelkedő inflációs várakozások, emelkedő importárak és megemelkedett gázárak. Ebben a cikkben amellett érvelünk, hogy a felsorolt tényezők többsége további árnyomást gyakorol majd a gazdaságra, ezért bőven az 5 százalék feletti tartományban alakulhat idén az árindex. Emiatt pedig annak is örülhetünk, ha nem kell szigorítani a monetáris kondíciókon.
Christopher Waller, az amerikai jegybank döntéshozója szerint a Trump elnök által kivetendő vámoknak csak átmeneti hatásuk lesz az inflációra. Véleménye szerint, ha idén is úgy alakulnak a dolgok, mint tavaly, akkor egy kamatemelés beleférhet az idei évben is.
Pleschinger Gyula, az MNB Monetáris Tanácsának tagja a Bloombergnek adott interjúban kiemelte, hogy elképzelhetetlennek tartja, hogy idén kamatemelésre kerüljön sor. Szerinte az infláció februárban tetőzhet és év végére 4% közelébe csökkenhet. Véleménye szerint az új jegybanki vezetés azt fogja tenni, amit tennie kell.
Magyar idő szerint 14 óra 30 perckor érkeznek a legfrissebb, januári inflációs adatok az Egyesült Államokból. Mivel az infláció - a munkaerőpiaci adatokhoz hasonlóan - továbbra is a piaci szereplők fókuszában van, ezért a mai adat is nagy mozgásokat hozhat a piacokon. A JP Morgan stratégái ezúttal is elkészítették előrejelzésüket arra vonatkozóan, hogy hogyan reagálhatnak a piacok a különböző forgatókönyvekre.
A Federal Reserve elnöke, Jerome Powell kedden a szenátus bankbizottsága előtt tartott meghallgatásán megerősítette a jegybanki elkötelezettségét az infláció csökkentése mellett. Powell hangsúlyozta, hogy a döntéshozók nem sietnek a kamatlábak csökkentésével, és a jelenlegi gazdasági helyzet lehetővé teszi a kivárást - írta a Cnbc.
Idén januárban minden várakozást felülmúlt a pénzromlás Magyarországon, ugyanis egyetlen elemző sem várt 5,5%-os drágulást. A 2025-ös éves átlagos infláció magasabb lesz, mint ahogy azt eddig várták a szakértők, aminek a jegybank politikájára és a bérek alakulására is lehet hatása.
A politikában eddig ismeretlen személyt kért fel Vucic elnök.
Ez már tényleg lejtmenet.
A bankok nem nagyon akarnak díjcsökkentést végrehajtani.
Rengeteg tanulási és fejlődési lehetőséggel várunk.
Az egyetemi tanár, ex-jegybankár a Checklistben értékelte Trump legújabb vámjait.
Hogy tudunk-e még versenyezni a lengyel vagy a nyugat-európai agrártermékekkel, az is kiderül az Alapvetés podcast új műsorából.
Beindult a jogi csűrés csavarás.