Csehországban az infláció novemberben lassabb volt a vártnál, de továbbra is a jegybanki toleranciasáv felső határán maradt. A jegybank mérlegeli, hogy szüneteltesse a monetáris lazítást a vegyes gazdasági kilátások közepette – számolt be a Bloomberg.
A Federal Reserve egyik vezetője óvatosságra int a kamatcsökkentéssel kapcsolatban, mivel az inflációs kockázatok továbbra is jelen vannak.
Egy, három, és hat hónapos időtávon is 410-nél lehet a forint az euróval szemben a banki előrejelzések mediánja szerint, egy éves távon viszont 415 közelébe visszagyengülhet a magyar fizetőeszköz – derült ki a Reuters piaci elemzők körében végzett, csütörtökön közzétett felméréséből.
Európa gazdasága az elmúlt években sokkal jobban teljesített, mint azt várták, és a többség várakozásával ellentétben a kilátások sem borúsak az eurózónában – mondta Philipp Carlsson-Szlezak, a Boston Consulting Group (BCG) globális vezető közgazdásza a Portfolio-nak adott interjúban. A közgazdász szerint az Egyesült Államok kilátásai sokkal jobbak, mint Európáé, de a Trump-kormány esetleges vámpolitikája egyben lehetőséget is jelent Európa számára, hogy újratervezze gazdasági modelljét. Kína növekedésének lassulása természetes jelenség, és évtizedekig is eltarthat az az átalakulás, amit a kínai vezetés célul tűzött ki maga elé. A Shocks, Crises, and False Alarms című könyv szerzőjével Budapesten beszélgettünk, és az interjú során szó volt még a kamatkilátásokról, az amerikai államadósság és külső egyensúly problémájáról, a közgondolkodásban uralkodó pesszimizmusról, valamint arról, hogy miért tévednek rendszeresen a makrogazdasági előrejelzések.
A várakozásoknak megfelelően csökkent az amerikai versenyszektorban foglalkoztatottak létszámának növekedése – derül ki az ADP jelentéséből.
Megjelent a lakossági jelzáloghitelek kamatstopjának újabb meghosszabbításáról szóló rendelet, amely alapján 2025. június 30-áig, vagyis immár három és fél éve lesz velünk az intézkedés.
Az Európai Központi Bank (EKB) fontos változtatásokat fontolgat a monetáris politikai stratégiájában, szakítva a legfrissebb gazdasági adatokra való túlzott támaszkodással. Philip Lane, az EKB vezető közgazdásza szerint a jövőben a kockázatok előrejelzésére kell helyezni a hangsúlyt, miután az infláció stabilan közelít a célzott 2%-os szinthez.
A japán feldolgozóipar teljesítménye novemberben jelentősen visszaesett, ami elsősorban a gyenge keresletre vezethető vissza. A magánszektor felmérése szerint a gyárak termelése az elmúlt nyolc hónap leggyorsabb ütemében csökkent, miközben a cégek kénytelenek voltak visszafogni tevékenységüket.
A japán államkötvények hozama jelentősen emelkedett hétfőn, miután a Bank of Japan (BOJ) kormányzójának nyilatkozata felerősítette a kamatemelési várakozásokat. A piac most már decemberre is lehetségesnek tartja a monetáris szigorítást, ami komoly hatással lehet a japán és a globális pénzügyi piacokra egyaránt.
Jelentősen lassult az év harmadik negyedévében a gazdasági növekedés, a várakozásokat is alulmúlja Indiában, ami elsősorban a gyenge városi fogyasztásnak és az emelkedő élelmiszeráraknak tudható be. A bruttó hazai termék (GDP) bővülése elmaradt mind az elemzői várakozásoktól, mind a központi bank előrejelzésétől. Ennek ellenére India továbbra is az egyik legdinamikusabban fejlődő nagy gazdaságok közé tartozik, és a szakértők szerint az év végén újra lendületet vehet.
A kormánynak nincs árfolyamcélja. A befektetőknek az a kiszámítható, akkor lehet tervezni hosszú távra, ha az árfolyam viszonylag állandó. Az elmúlt hetek negatívuma, hogy ez jelenleg nem így van. Azt reméljük, hogy ez megszüntethető - mondta Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter a Kormányinfón.
A Svájci Nemzeti Bank szükség esetén ismét negatív kamatlábakat vezet be - mondta pénteken Martin Schlegel elnök, aki ezzel a megjegyzésével gyengítette a svájci frank árfolyamát a dollárral és az euróval szemben.
A kamatdöntés ismertetése után holnap is megtartja a kamatdöntés utáni tájékoztatóját Virág Barnabás MNB-alelnök - jelezte közleményében a Magyar Nemzeti Bank.
Donald Trump megválasztását követően valódi mélyrepülést láthattunk az arany árfolyamában, akkora volt az esés, hogy a hosszú távú emelkedő trend is veszélybe került. Ma azonban valami megváltozott: meredeken emelkedni kezdett az árfolyam, ezt látva pedig nem kizárt, hogy eljött a fordulat az arany piacán és indulhat az újabb emelkedés. Adódik a kérdés, hogy befektetőként hogyan érdemes megjátszani ezt a sztorit?
Donald Trump elnöksége alatt hatalmasat nőhet az amerikai költségvetési hiány és ismét megugorhat az infláció, ami nem kedvez az olyan nem-kamatozó befektetési eszközök, mint az arany számára. A magas inflációs kockázat következtében akár tartósan magas szinten maradhatnak a kamatok Amerikában, ezzel kapcsolatban már érkeznek is a jegybanki jelzések, az arany árfolyama pedig reagál, olyan rossz hetet zárhat a nemesfém, amire már 3 éve nem volt példa. Most viszont olyan szintre került az árfolyam, ami fordulópont is lehet - nézzük, hol vannak a fontos kapaszkodók!
Az orosz inflációról, kamatpolitikáról, költségvetésről adott ki friss jelentést a brit védelmi minisztérium hírszerzési osztálya. A londoni elemzők úgy látják: Oroszország gazdasági kilátásai egyre rosszabbak.
Az orosz-ukrán háború legfontosabb eseményei percről percre számolunk be.
Feltartóztatták a tankert.
Alapvetően jó világ jöhet.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?