ifj. Becsey Zsolt

ifj. Becsey Zsolt

elemző , UniCredit Bank

Gazdaságtervezőként kezdte a pályáját a Nemzetgazdasági Minisztériumban, majd a Magyar Nemzeti Bankban dolgozott közgazdasági elemzőként, később modellezőként. Később az Egyensúly Intézet vezető közgadásza volt, jelenleg az UniCredit Bank elemzője. Szakterülete az iparpolitika, a többszektoros vektorelemzések, a makroökonómia, a kkv-szakpolitika és a versenyképesség.
Cikkeinek a száma: 3
Hozhat-e még meglepetést idén az infláció?

Hozhat-e még meglepetést idén az infláció?

A januári inflációs adat láttán olyan érzésünk lehetett, mint amikor egy zenének felismerjük a dallamát, de nem ugrik be a szövege. Tudtuk, hogy a decemberi adat után nagyon jó eséllyel számíthatunk a tavalyinál magasabb éves inflációra idén, de a szöveg a vártnál hangosabban szólalt meg. Pedig meg voltak az előjelek bőven: bérnyomás, nagy szolgáltatók rutinszerű átárazása, adóemelések, gyorsan emelkedő inflációs várakozások, emelkedő importárak és megemelkedett gázárak. Ebben a cikkben amellett érvelünk, hogy a felsorolt tényezők többsége további árnyomást gyakorol majd a gazdaságra, ezért bőven az 5 százalék feletti tartományban alakulhat idén az árindex. Emiatt pedig annak is örülhetünk, ha nem kell szigorítani a monetáris kondíciókon.

Nagy meglepetést okozhat a magyar infláció?

Nagy meglepetést okozhat a magyar infláció?

Az üzemanyagárak csökkénese és az élelmiszer-akciózások következtében a májusi magyar inflációs adat meglepetést is okozhat, ami az MNB kamatvágási mozgásterét is bővítheti. Ezzel együtt sem várunk monetáris politikai irányváltást, a kamatpolitikát továbbra is az óvatos megközelítés jellemezheti.

3+1 ábra arról, miért nem felelősek a vállalati profitok az inflációért Magyarországon

3+1 ábra arról, miért nem felelősek a vállalati profitok az inflációért Magyarországon

A profitinfláció, azaz az infláció mögött a vállalatok agresszív árazási gyakorlatát azonosító magyarázat gyorsan beépült a szakmai kánonba szerte a világon. Ebben az írásban amellett érvelek, hogy ez a megfigyelés árnyalásra szorul. Ennek az az oka, hogy egy, a feladatra alkalmatlan mutató alapján születik ezen következtetések nagy része. Valójában itthon a vállalati bevételek a költségek emelkedésével megfelelő mértékben emelkedtek, így nem beszélhetünk profitinflációról. Az infláció okait máshol kell keresni.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Hoppá: jönnek az új bónusz állampapírok, ennek sokan nem fognak örülni!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.