A lakáspiac 9 éves, a lakáshitelezés 7 éves mélypontra került idén Magyarországon, az élénkülés jelei még nem látszanak. Miközben az MNB irányadó kamata 2 százalékponttal csökkent, az aktuálisan elérhető lakáshitelkamatok nagy átlagban csak 0,4 százalékponttal kerültek lejjebb január óta, és még most is 9% körül járnak. Másfélszer akkora havi törlesztőrészlet vár most a hitelfelvevőkre, mint két éve, a kamatemelések kezdetén. Megnéztük a bankok friss ajánlatait, személyre szabott kalkulációhoz pedig a Pénzcentrum kalkulátorát ajánljuk.
Az OTP Bank kivezeti számos lakáshitel termékét: október 26-ától már csak az új, egyszerűsített palettából választhatnak az érdeklődők. A Bankmonitor szakértői szerint a pénzintézet eddigi legolcsóbb lakáshitelei ezt követően is megmaradnak.
A kormány a péntek este megjelent közlönyben hirdette ki a kamatstop rendelet módosítását. Ezek szerint a kamatstopot alkalmazni kell a legfeljebb 5 éves kamatperiódusú hitelekre is.
Egy baráti társaság négy tagja közül mindegyik tíz éve vett fel lakáshitelt, és nemrég azt kezdték el számolgatni, melyikük választotta a legjobbat annak idején az eddig fizetett törlesztőrészletek alapján. Mindannyian különböző hitelt vettek fel ugyanis: 3 hónapos, 5 éves és 10 éves kamatperiódusúakat, illetve végig fix törlesztőrészletűt. Megnéztük, kinek a döntése bizonyult a legjobbnak a futamidő eddig eltelt első fele alapján, és azt is, mennyire lenne más a helyzet, ha nem tíz, hanem öt éve vették volna fel ugyanazt az átlagos hitelt. Mint oly sok esetben, most is igaz a megállapítás: a múltbeli piaci körülményeken alapuló tapasztalatok semmilyen garanciát nem jelentenek a jövőre nézve.
A magas infláció miatt a jegybank kamatemelésre kényszerült, ennek egy része már megjelent a piaci hitelkamatokban, a változó kamatozású hitellel rendelkező adósok egyre nagyobb hányada találkozik kétszámjegyű törlesztőrészlet-emelkedéssel. Eközben az MNB eddigi lépései hatástalannak bizonyultak, a forint történelmi mélypontjára gyengült, ami további kamatemeléseket hozhat. Milyen tényezők okozzák a hitelek drágulását, hogyan hat ez a hitelesekre és a hitelfelvétel előtt állókra? Mit hozhat a közeljövő? Erről beszélgetett a Portfolio podcast adásában két elemzőnk, Madár István és Palkó István.
Rekord szintre, 77 százalékra emelkedett a 10 éves kamatperiódust vagy végig fix kamatozást választó lakáshitel-felvevők aránya januárban – mutatják az MNB tegnap közzétett adatai.
A banki értesítések eredményeképpen mostanáig már csaknem kétezer ügyfél alakíttatta át fix kamatozásúvá korábbi változó kamatozású jelzáloghitel-szerződését - közölte Binder István, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) felügyeleti szóvivője az MTI kérdésére kedden.
Vállalom-e, hogy a jelenlegi 58 ezer forint helyett 65-75 ezer forintot fizetek havonta, hogy a következő öt-tíz évben a kamatok elszállása miatt biztosan ne kelljen akár 80-100 ezer forintos törlesztőrészlettől tartanom? - egy tipikus lakáshiteles számára nagyjából ez lesz a dilemma, amikor hamarosan kézhez veszi bankja tájékoztató levelét a kamatfixálási lehetőségekről. Kiszámoltuk, mely esetben mennyivel nőhet a törlesztőrészlet a fixálás következtében, miután az MNB-től eddig nem látott felbontásban kaptunk jelzáloghitel-statisztikákat. Úgy tűnik, akár bankonként is erőteljesen eltér majd, mennyire lesz vonzó az új ajánlat.
Intézkedési tervet dolgoz ki a jegybank a Magyar Bankszövetséggel közösen a meglévő jelzáloghitel-szerződések fix kamatozásúvá történő módosításának, kiváltásának ösztönzésére - közölte a Magyar Nemzeti Bank a napi.hu-val.
A hosszú kamatperiódusú lakáshitelek kiütéses győzelmét mutatják az MNB ma közzétett hitelstatisztikái: novemberben már 94%-ban ilyen lakáshitelt vett fel a magyar. Gőzerővel készülnek tehát a lakásvásárlók a kamatkörnyezet esetleges jelentős megemelkedésére (az MNB hathatós segítségével), miközben a régi lakáshitelesek 60%-a még mindig változó kamatozású hitelben ül.
Érdekesen alakultak a lakossági hitelek referenciahozamai az elmúlt hónapokban. A piaci mozgások eredményeként ha valaki most szeretne felvenni 10 millió forintot 20 évre használt lakás vásárlás céljából, akkor jellemzően havi 52 ezer és 66 ezer forint közötti törlesztőrészlettel kalkulálhat, kamatperiódustól függően. A Pénzcentrum kalkulátora alapján összegyűjtöttük a legjobb ajánlatokat.
Egyre nagyobb hitelösszeg, egyre hosszabb futamidő, egyre magasabb eladósodás, egyre biztonságosabb kamatperiódus - címszavakban így vesznek fel lakáshitelt manapság a magyarok. A kamatszint, az új lakások térnyerése szempontjából viszont nem látunk további előrelépést az utóbbi hónapokban. A KSH, az MNB és a Duna House adatai alapján 13 ábrán mutatjuk be a hazai lakáshitelpiac aktuális helyzetét.
A törlesztőrészlete miatt több százezer magyar jelzáloghiteles család olvashatja aggódva ezekben a napokban az Olaszországgal kapcsolatos híreket. Nem csak azokat: idén már egyre több ízelítőt kapunk abból, milyen is lesz, amikor az alacsony kamatkörnyezet egyszer csak véget ér. Megnéztük, ki mekkorát bukik ezzel, és azt találtuk, hogy egyelőre paradox módon azoknak a lakáshiteleseknek a helyzete romlik inkább, akik a hosszú távon rögzített kamatozás mellett döntöttek. A hitelfelvétel előtt állókkal most még kíméletesebbek a bankok.
Mostantól akár 15 éves kamatperiódusú lakáshiteleket is nyújthatnak a bankok. Megjelent ugyanis az ezt szabályozó új kamatváltoztatási mutató, amely megmutatja, hogy változhat az ügyfél kamata a 15 éves kamatperiódus végén. A mutató természetszerűleg legalább 15 éves lejáratú hiteleknél alkalmazható.
Az elmúlt évtizedben nem volt még olyan magas az 5 éven túli kamatperidóssal nyújtott új lakáshitelek aránya Magyarországon, mint idén nyáron. Két fő magyarázatot találtunk.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Az orosz terv három részre osztaná a megtámadott országot.
Az Oresnyik bevetése kapcsán szólalt meg az ukrán elnök.
Több száz embert küldhettek el.
Szerintük minden egy emberen múlik.
Megérkeztek a 2025-ös extraprofitadó részletei.
Megérkezett a Préda, a Portfolio kiberbűnügyi podcastjének második epizódja.
Az eszkaláció lépéskényszerbe hozta a honvédelmi minisztériumot.