A Bank of Japan (BoJ) elnöke, Kazuo Ueda figyelmeztetett a túl hosszú ideig alacsonyan tartott reálkamatlábak veszélyeire egy hétfői sajtótájékoztatón. Az elnök szerint ez a gyakorlat túlzott inflációhoz vezethet, ami a központi bankot gyors kamatemelésre kényszerítheti.
Idén nyáron óriási devizapiaci spekuláció alakult ki a japán jen piacán, ami majdnem bedöntötte a világ részvénypiacait is. Ma ismét új csúcson az amerikai tőzsdék és gyengül a japán jen. Vajon a történelem megint ismétli önmagát és elkezdhetünk aggódni a befektetéseink miatt?
A japán vállalatok körében jelentősen megnőtt a csődök száma az elmúlt hat hónapban, ami 2013 óta a legmagasabb érték. A növekvő költségek, különösen az infláció és a munkaerőhiány, komoly kihívások elé állítják a cégeket. Az építőipar, a feldolgozóipar és a kiskereskedelem a leginkább érintett ágazatok - írta meg a Bloomberg.
Az elmúlt hat hónap leggyorsabb munkahelyteremtését, az amerikai munkanélküliség meglepő csökkenését és a magasabb béreket mutató adatok hatására a kincstárjegyek hozama ugrásszerűen megnőtt, és a befektetők azonnal változtattak a jövő hónapra várt 50 bázispontos kamatcsökkentési várakozásukon.
Tovább mérséklődött a lakáspiaci buborékkockázat a világ nagyvárosaiban. A UBS Global Real Estate Bubble Index tanulmánya 25 jelentős metropolisz ingatlanpiacát elemezte - közölte az UBS.
Szeptember 1-jétől jórészt változatlanul hagyták lakáshiteleik kamatát a bankok, a Raiffeisen kivétel – vette észre a Bankmonitor.
A Gránit Bank 2024 július végével évi 6 százalékra (EBKM 6,00%) emelte a 3 hónapra leköthető Gránit eBank betét éves kamatát és 3,75 százalékra (EBKM 3,75%) növelte a lekötés nélküli kamatot a Gránit Kamat Plusz bankszámla esetében. Emellett az ügyfélélmény növelése érdekében megújította, látványosabbá és informatívabbá tette a mobilbanki betétlekötést. A Gránit eBank mobilbanki alkalmazásnak egyik legnépszerűbb funkciója a gyors és egyszerű betétlekötés, a bank lakossági ügyfelei a betétek közel 100 százalékát már így kötik le.
Világszerte elromlott a hangulat a tőzsdéken, de a japán részvénypiacon különösen nagy volt az esés, a folyamatosan erősödő jen miatt a befektetők elkezdtek árazni egy új narratívát.
A ma hajnali jegybanki döntés után a jen még nem mutatott túl nagy erősödést, ám az európai piacnyitás után rákapcsolt a japán deviza. Úgy tűnik, a jegybank kamatemelése megtette a várt hatást.
Kamatdöntő ülést tartott a Bank of Japan, a japán jegybank meglepetésre vártnál nagyobb mértékben emelte a jegybanki alapkamatot és bejelentette a kötvényvásárlások volumenének csökkentését. A hírre heves mozgások voltak a japán jenben, a részvénypiacon viszont egyértelműen pozitív a hatás.
A Bank of Japan (BOJ) szerdán váratlanul kamatemelést hajtott végre, és részletes tervet mutatott be a tömeges kötvényvásárlások lassítására.
Eljött a jegybankok nagy hete, kamatdöntő ülést tart az amerikai, a brit és a japán jegybank is, a Fednél borítékolható a kamatdöntés kimenetele, így inkább a kilátások lehetnek érdekesek, a Bank of Japan és a Bank of England kamatdöntése azonban nehezen előre jelezhető. Jöhetnek nagy piaci mozgások.
Az orosz központi bank igazgatótanácsa július 26-án dönthet arról - az elemzői konszenzus szerint -, hogy 200 bázisponttal, 18%-ra emeli az irányadó kamatlábat. A lépés célja az infláció megfékezése és a túlfűtött gazdaság lehűtése.
Az eddigi "B3"-ról két fokozattal "B1"-re javította a devizában és lírában fennálló hosszú adósság besorolását Törökország esetén péntek éjjeli döntésével a Moody's Ratings. Sőt, az új besorolásokhoz is pozitív kilátást rendelt, ami további felminősítés lehetőségére utal.
A japán maginfláció júniusban már a második egymást követő hónapban gyorsult, derült ki a pénteken közzétett adatokból. Ez az emelkedés több mint két éve tart, és meghaladja a központi bank 2%-os célkitűzését.
Feladta a minden közgazdasági racionalitást mellőző kísérletét Erdoğan török elnök, amely szerint a magas infláció ellen alacsony kamatokkal lehet harcolni. Újraválasztása után egykori Wall Street-i bankárokat ültetett a jegybank és a pénzügyminisztérum élére, és szabad kezet adott nekik a korábbi gazdaságpolitikai hibák kijavítására. A gazdaságpolitika döntéshozói nagy lendülettel álltak munkába, és a piac ezt látványosan díjazza. Ám az is látszik, hogy a bizalom nem állt helyre a török vezetés kapcsán, a kockázatokat nem is szabad alábecsülni.
Ezt a kérdést az élet minden területén érdekes vizsgálni.
Egyre nehezebb helyzetben Kijev.
Egyre keményebb helyzetben az Európai Unió.
A magyar bankoknak lépniük kell!
Attól függ, mit nézünk.
Rossz hírek jöttek az iparból.