A várakozások szerint ismét kamatot emelhet a japán jegybank - magyar idő szerint - holnap hajnalban. Tavaly nyáron volt már egy ehhez hasonló együttállás a piacokon és akkor brutális globális következményei lettek a japán monetáris politikának. Nagy kérdés, hogy most is ismétlődik-e.
A japán turizmus új rekordokat döntött 2024-ben, a külföldi látogatók száma minden korábbi adatot felülmúlt. A decemberi 3,49 milliós látogatószám az év utolsó hónapjában minden idők legmagasabb értéke volt, ami méltó lezárása a kiemelkedő turisztikai évnek.
A japán jegybank változatlanul hagyta az alapkamatot, miközben a Fed szigorúbb hangnemre váltott. Az eredmény nem is maradt el, a japán jen átlépte a fontos 155-ös szintet a dollárral szemben.
Japán legnagyobb bankja, a Mitsubishi UFJ Financial Group (MUFG) elnézést kért hétfőn, miután kiderült, hogy egyik alkalmazottja több mint 1 milliárd jen (2,5 milliárd forint) értékben lopott ügyfelek széfjeiből. A bank belső vizsgálata szerint eddig körülbelül 20 érintett ügyféltől 300 millió jent (közel 760 millió forintot) igazoltak vissza.
Tovább csökkent az infláció és a maginfláció is Japánban, aminek hatására a jegybank is könnyebb helyzetbe került. A jen 0,2%-ot gyengült a reggeli órákban.
A japán turizmus új rekordokat döntött októberben, miközben az ágazat bevételei is jelentősen növekedtek. A gyenge jen és az őszi természet együttesen vonzotta a külföldi látogatókat, akik rekordösszegeket költöttek az országban.
A japán államkötvények hozamai pénteken emelkedést mutattak, amit a gyengülő jen és az amerikai jegybank elnökének szigorúbb hangvétele is befolyásolt. A piac egyre nagyobb esélyt lát arra, hogy a Bank of Japan (BOJ) hamarosan kamatot emelhet.
A japán gazdaság a vártnál erősebb teljesítményt mutatott a harmadik negyedévben, ami a szigetország gazdasági ellenállóképességét jelzi a globális kihívások közepette.
Az amerikai elnökválasztás óta hatalmas erősödött a dollár és ez számos országnak fejfájást okoz. Érdekesség, hogy Trump elnök első ciklusa alatt egy rövid erősödést követően óriásit gyengült a dollár, így adódik a kérdés, hogy érdemes-e most is erre számítani. Ha megértjük, mi történt akkor, és ezt összehasonlítjuk azzal, hogy mi van most, azzal értékes betekintést nyerhetünk abba, hogy mi várható.
Bár az új japán kormányfő nagyszabású költségvetési kiadásnövelő csomagra tett ígéretet, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) pénteken kemény figyelmeztetést adott ki, amelynek a lényege az: nem szabad további adósságnöveléssel finanszírozni a kiadási csomagot, a költségvetést át kell rendezni a csomag kivitelezése érdekében, azaz más területeken kiadásvágásra van szükség.
A japán kormánykoalíció elvesztette parlamenti többségét a vasárnapi országos választásokon, ami bizonytalanságot okozott a következő kormány összetételét és a világ negyedik legnagyobb gazdaságának kilátásait illetően. A választási eredmények alapján a koalíció 209 képviselői helyet szerzett a parlament alsóházában, ami jelentős csökkenést jelent a korábbi 279 mandátumhoz képest.
A japán jegybank kormányzója szerint nem kell elsietni a következő kamatemelést, annak ellenére, hogy ismét nagyot gyengült a japán jen a dollárral szemben. A következő kamatdöntő ülés október 31-én esedékes.
A japán kormány egyre jobban aggódik a jen árfolyama miatt, miután ismét intenzív gyengülésbe kezdett a deviza. Mindez nyomást helyezhet a feltörekvő piaci valutákra, mint a forint.
A japán jegybank igazgatótanácsának egyik tagja szerint óvatosnak kell lenni a további kamatemelésekkel kapcsolatban és nem szabad azt a hibát elkövetni, hogy a japán gazdaság újra deflációba süllyedjen. Elhangzott továbbá az is, hogy az egyensúlyi kamatszint japánban 1% körüli lehet. Ez egyben talán egy elméleti felső korlát is, ameddig akarhatják emelni a kamatokat.
Múlt hét második felében ismét 400 fölé gyengült a forint az euróval szemben, és most is a fontos szint felett tartózkodik. Délelőtt jelentősebb erősödésbe kapcsolt a forint, és közel került a 400-hoz, ám délután a dollárerősödéssel a forintra is nyomás helyeződött. A héten több olyan esemény is lesz, amelyek hatással lehetnek a hazai fizetőeszköz árfolyamára, ám inkább a hét második felében jönnek fontos makroadatok, és hazai kormányzati bejelentések.
Csütörtökön rendezzük meg a Portfolio Budapest Economic Forum konferenciáját, amelyen a magyar gazdaság kilátásai mellett szó lesz a forintról is.
A japán termelői árak inflációja augusztusban lassult, ami nyolc hónapja először fordult elő. A Bank of Japan (BOJ) adatai szerint a japán vállalatok inputárainak mérőszáma 2,5%-kal nőtt az előző év azonos időszakához képest, ami elmaradt a közgazdászok által várt 2,8%-os emelkedéstől - írta a Bloomberg.
Nekiment az amerikai elnök Zelenszkijnek, élesen reagáltak a piacok.
Idehaza a 4iG szolgáltatta a legnagyobb izgalmakat.
Nagyobb ellenőrzést akarnak gyakorolni.
A döntés jelentős hatással lehet az amerikai hadsereg nemzetközi szerepvállalására is.
Ilyen közel még sosem merészkedtek.
Rossz hírek jöttek az iparból.
Tényleg csak az a kérdés, hogy amerikai vagy orosz gyarmattá válnak?
Nyomasztó kérdésre nincs válasz Ukrajnában.