Évtizedes rekordok dőlnek meg a hazai ingatlanpiacon, miközben számos új trend és kihívás jelenik meg. Míg az irodapiacon folyamatosan emelkedik az üres területek aránya, addig az ingatlanbefektetési volumen évtizedes mélypontra csökkent. A lakáspiacra ugyanakkor kezd visszatérni az élet, akárcsak a szállodapiacra a turisták száma, amit a rengeteg hotelfejlesztés is bizonyít. A korábbi évek sikerágazata, az ipari-logisztikai szektor viszont szintén kezd megtorpanni, ami újabb kihívásokat tartogat a piac szereplői számára. Hogy mi ilyenkor a legjobb stratégia, arról Balatonfüreden, a május 29-30-i Portfolio Property X konferencián beszélnek majd a szakértők.
Az Indotek Group Bartha Andrást nevezte ki finanszírozási osztályának élére. Az új vezető a vállalat finanszírozási részlegének irányításával támogatja a cégcsoportot - közölte a vállalat.
Az orosz-ukrán háború kitörését követő egy évben tanúi lehettünk egy kisebb nyersanyagpiaci pániknak és az azt követő gyors megnyugvásnak. Bár most pánik nincs, de a gázpiaci deficit velünk marad még idén is. Mennyire indokolt a mostani nyugalom? Milyen maradandó energiapiaci hatásai voltak az orosz-ukrán háborúnak és miképpen viszonyulnak azok az évtized folyamatait meghatározó klímapolitikai intézkedésekhez? Többek között ezekről a kérdésekről beszélt a Portfolio Property X 2023 konferencián Deák András György, az NKE Stratégiai és Védelmi Kutató Intézet tudományos főmunkatársa. Ezt követően a szakértők a fenntartható üzemeltetés, valamint az ingatlanpiac és az építőipar finanszírozási oldalát járták körül, rámutatva arra, hogy milyen tényezők okozzák a jelenlegi lakáspiaci visszaesést.
A fundamentumok és a finanszírozás az egyik legfontosabb alapja az ingatlanpiacnak, de ez nem áll túl erős lábakon ma Magyarországon. Milyen hatással van ez a különböző eszközökre? Hogyan lehet kezelni az infláció megjelenését a bérleti díjakban? Meddig emelkedhet az irodapiacon az üresedési ráta? – tette fel a kérdéseket a Property Warm Up 2023 konferencia első panelbeszélgetésén Ditróy Gergely, a Portfolio üzletfejlesztési igazgatója, az ingatlan konferenciák felelőse. Az esemény kiemelt partnere a Gránit Pólus volt.
Új szakmai elismeréssel bővült idén a Property Investment Forum díjátadó ünnepsége. A Futureal-csoport által alapított Darida Pál-emlékdíj idén az év ingatlanfinanszírozási személyiségének szólt: az elismerést Salamon György, az Erste Bank Hungary Ingatlan Finanszírozás terület osztályvezetője kapta. A díj és a rendkívül nehéz idők kapcsán vele beszélgettünk. A szakértő a jelenlegi körülmények dacára is optimistán tekint az ingatlanpiacra és a legjobb projektek finanszírozási lehetőségeire. Az ingatlanfejlesztésekről, a finanszírozási kritériumokról, a zöld megfelelések súlyáról, a hozamkörnyezetről, valamint a jövőbeli várakozásokról is megkérdeztük az emlékdíj nyertesét.
A hazai ingatlanpiac stabilitása érdekében most talán fontosabb mint valaha, hogy ne apadjanak ki a tranzakciók és fejlesztések mögött álló finanszírozások. Ugyanakkor a bankok is óvatosabbak, nem állnak most olyan kockázatosabb termékek mögé, amelyeknek a jövője bizonytalan. A szelektálás egyértelműen elindult, de a jó lokációban induló projektek, illetve a magas energiahatékonyságú ingatlaneszközök továbbra is stabil befektetési termékek. Németh Miklóssal, az OTP Bank Speciális Finanszírozási Igazgatóságának ügyvezetőjével beszélgettünk a bank ingatlanpiaccal kapcsolatos tevékenységéről, a finanszírozási szempontokról, valamint a beruházási tervekről.
Több mint 82 millió euró (mintegy 30 milliárd forint) értékű hitelszerződést írt alá az Erste Bankkal a HelloParks, maglódi megaparkjának első három ütemének finanszírozására. Az ipari és logisztikai park létesítményeit több fázisban fejlesztik, a soron következő 2. ütem átadása 2022 utolsó negyedévében várható.
Egy ulta-fenntartható londoni iroda finanszírozásáról számolt be az Allianz. A Victoria Street 105. alatti vegyes funciójú, de többségében irodaként szolgáló fejlesztést úgy tervezték, hogy minden szempontból megfeleljen az ESG keretrendszer kritériumainak.
"Ingatlanfinanszírozásban a legforróbb téma a zöld finanszírozás. Ennek egyik része a zöld kötvények, ebben jól állunk, nagyon sok mozgás van a piacon, sok társaság bocsát ki zöld kötvényeket ezáltal forrást bevonva. A másik része a zöld hitelezés, ami kissé hátrébb áll, de határozott fejlődés érzékelhető ezen a téren. Ugyanakkor Magyarországon a zöld hitelezést illetően még nem merült fel konkrét, egyedi hiteltermék, a régióban és Európában viszont egyre többet olyat látunk, hogy konkrét projektekre, egyedi hiteleknél, kamatkedvezményt adnak a bankok, ha az adott ingatlan rendelkezik zöld minősítéssel. A Covid megjelenése után sok jogvita alakult ki az ingatlanpiacon, újratárgyalták a felek a bérleti szerződéseket, a bérlők szerettek volna kevesebbet fizetni, míg a bérbeadók szerették volna a pénzáramlásukat biztosítva látni. A viták legtöbbjét üzleti alapon rendezték, de volt rá példa, hogy némelyikük perré alakult, ugyanakkor ez csupán kis számban fordult elő, hiszen a bérbeadók is igyekeztek megtartani a bérlőjüket" - mondta el Dr. Schweizer Edina, a Noerr CEE regionális bankjogi csoportvezetője, bank- és tőkepiaci szakjogásza egy videóinterjúban, a 2021-es Property Investment Forumon.
Címlapkép forrása: Getty Images
A Covid-válság keményen érintette az ingatlanfinanszírozást is, a szakértők szerint azonban jobb a helyzet most, mint a 2008-as válság idején volt. Hogy mit érdemes most fejleszteni, milyen a környezet a lakás és irodafinanszírozás, a szállodaipar és a retail területén, arról banki szakértők beszélgettek Nagy Gergely, az OTP Csoport Budapesti Régió ügyvezető igazgató-helyettesének moderálásval a Property Investment Forum 2020 konferencián.
A Porfolio Csoporthoz tartozó Property Forum legújabb virtuális rendezvényén régiós bankárok vitatják meg, hogy milyen hatással lehet a koronavírus az ingatlanfinanszírozásra rövid, illetve hosszú távon.
Míg tavaly szárnyalt a hazai alapok növekedése, addig idén fordult a kocka, de a befektetési piac stabil maradt és a külföldiek sem menekültek el az 5,5-7 százalék közötti hozamok elől. A finanszírozás eszközei stabilak, ráadásul az MNB-nek köszönhetően tovább szélesedtek. Hogy milyen irányba mozdulhat a hazai befektetési és finanszírozási szektor, mely eszközök lesznek izgalmasak a befektetőknek, vállalnak-e nagyobb kockázatot a finanszírozók a piacuk bővítésére, arról a Property Investment Forum 2019 konferencián a szektor különböző szakértői beszéltek.
Továbbra is kedvező finanszírozási kondíciók jellemzik az európai ingatlanpiacokat, de ami a jövőbeli pozitív változásokat illeti, az üzleti hangulat nem kifejezetten optimista- derül ki a KPMG legfrissebb elemzéséből.
A Raiffeisen Bank Zrt. finanszírozza a Futureal legújabb, már épülő irodaházának fejlesztését, mely sorrendben a negyedik épület az immár 7000 embernek munkát adó Corvin Sétány irodanegyedében. A Corvin Technology and Science Parkban épülő irodaházat teljes egészében elő-bérleti szerződéssel lekötötte a Nokia Systems magyarországi központja. A 25 000 négyzetméternyi bérbe adható területtel rendelkező épület egyben a finn IT és telekommunikációs óriás kutatás-fejlesztési központjának is helyet ad majd, amely egyedüli technológiai fejlesztéseket valósít meg a régióban.
Jelentős javulást hozott 2015 az ingatlanbefektetések és az ingatlanfejlesztési projektek finanszírozásánál - derül ki a KPMG friss, Property Lending Barometer című éves felméréséből.
Több ideális projektet is találunk a magyarországi ingatlanpiacon, melyekért nagy verseny folyik a bankok között. Az ingatlanszektorban tapasztalható lassú, de pozitív elmozdulásnak köszönhetően egyre aktívabb néhány bank a projektfinanszírozásban - mondja Kementzey Ferenc, a Raiffeisen Bank a Vállalati és befektetési banki üzletágért felelős vezérigazgató-helyettes.
Intenzív szakaszában van a háború.
Erős állítást tett az elemző.
Szankcionált személy lehetett a célpont.
Bevetették a "Sárkány leheletét"
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?