Kilencedik alkalommal mutatjuk be a hazai ingatlanpiac legfontosabb látható szereplőit, akik nevéhez a legtöbb és legfontosabb események kötődnek. Az elmúlt 9 évben eddig 126-an szerepeltek a listán, az idei 50-ből pedig ahogy tavaly, úgy idén is 16-an vannak azok, akik eddig minden alkalommal felkerültek. A tavalyi 8 után idén mindössze 3 új szereplőt találhatunk, a hölgyek aránya viszont, ha minimálisan is, de emelkedett, a tavalyi 4 után idén 6-an szerepelnek a listán. Jó lapozgatást és olvasgatást az idei szereplők megismeréséhez.
Az ingatlanpiaci befektetések élénkülése várható a következő évben Kelet-Közép-Európában, miközben a geopolitikai kockázatok továbbra is jelentős aggodalmakat okoznak a szektorban – hangzott el a bécsi CEE Property Forum 2024 konferencián, ahol a szakértők a régiós ingatlanpiac globális környezetben betöltött jelenlegi helyzetét és jövőbeli kilátásait értékelték. A régiós országok közül egyértelműen Lengyelország a nemzetközi tőke kedvence, Magyarország viszont továbbra is gyengén teljesít. A külföldi működőtőke-beruházások által generált ipari munkahelyek döntő többsége viszont ebben a térségben jön létre, így egy új európai ipari tengely kialakulása van kilátásban.
A gazdasági növekedés és a kormányzati intézkedések nyomán bővülés várható a lakó-, ipari- és befektetési ingatlanpiacon egyaránt, a hotelpiacot pedig a turizmus pörgeti. A szektor idei visszafogott eredményei ellenére a jövő évi kilátások már biztatók: 2024-ben elérte a mélypontot a piac, de megkezdődött a visszarendeződés. A töretlen lendülettel fejlődő hotelpiac mellett, a ma még gyengélkedő lakóingatlan-fejlesztések prognózisai is egyre jobbak a gazdasági növekedés beindulásával és a külső konjunktúra erősödésével. Az ipari ingatlanok piacán is bővülés tapasztalható. A folyamatos külföldi működőtőke beáramlás jelzi az ország iránti erős bizalmat és tükrözi a kedvező befektetési lehetőségeket valamennyi ingatlanszegmensben. A támogató kormányzati döntések az utolsó negyedévben már érzékelhető eredményre vezettek, jövőre nagy lökést adnak az újlakáspiacnak – összegezte Takács Ernő, a legnagyobb magyarországi ingatlanfejlesztőket tömörítő Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület (IFK) elnöke a november 20-ai, XII. Ingatlanfejlesztés Napja alkalmából tartott hagyományos évértékelésen.
Jelentős németországi ingatlanportfóliót vásárolt a GTC Group a Peach Property Grouptól. Az ügylet keretében 5165 lakóegységet, valamint kereskedelmi és egyéb ingatlanokat szereztek meg Kaiserslautern, Helmstedt és Heidenheim városokban. A tranzakció értéke megközelíti a 448 millió eurót, és jelentősen növeli a GTC németországi jelenlétét - számolt be a Property Forum.
Hullámhegyek és hullámvölgyek közepette fejlődött mai formájára a hazai ingatlanpiac az elmúlt 30 évben. Három évtizeddel ezelőtt, 1994-ben még teljesen más környezetben lépett be a magyar ingatlanpiacra a CBRE. Hogy milyen volt az indulás, mik voltak a piac legfőbb mérföldkövei, milyen folyamatok jellemzik ma a hazai ingatlanpiacot és erre milyen válaszokat adnak az egyes piaci szegmensek szereplői, arról Kibédi Varga Lóránttal, a CBRE Hungary Managing Directorával beszélgettünk.
Nemrég jött ki a BRF harmadik negyedéves irodapiacra és ipari-logisztikai ingatlanpiacra vonatkozó jelentése, ezúttal pedig az MNB tette közzé legfrissebb Kereskedelmiingatlan-piaci jelentését. Az esemény sajtótájékoztatóján Nagy Tamás, az MNB Pénzügyi rendszer elemzése igazgatóság igazgatója kiemelte: 2024-ben 1-1,8 százalékos GDP-növekedés várható, de jövőre ennek mértéke emelkedhet, ami jót tesz majd a kereskedelmiingatlan-piacnak is. Hozzátette, az országban jelentős FDI-beruházások kezdődnek meg, ugyanakkor ezek megvalósulásában már lassulás látszik. Ezt követően az egyes szegmensek folyamatait részletesen ismertette a szakértő, felhívva a figyelmet egy RICS-felmérésre, miszerint a piac elérhette a mélypontot, és több szakértő szerint már a fellendülés szakaszában vagyunk.
A magyar magántulajdonban lévő Gestor ingatlanbefektető és vagyonkezelő cég megvásárolta a Portal Mediterraneo Retail-Parkot Spanyolországban. A sikerrel zárult tranzakcióban a Savills járt el közvetítőként - közölte a Gestor.
Meglehetősen göröngyös úton haladt az elmúlt évben a hazai és a nemzetközi kereskedelmiingatlan-piac. A bizonytalanságokkal teli időszakok után viszont kezd változni a hangulat, és talán a befektetési volumen is elérte mélypontját. Hogy mi pörgetheti fel újra a szektort, mennyire tisztult a kép az egyes szegmensekben, és túl vagyunk-e a legrosszabb időszakon, arról az ingatlantanácsadó cégek vezetőit kérdeztük. Nézzük, mire kell figyelnünk és mire számíthatunk az előttünk álló évben!
Az ingatlanárak hosszú éveken át tartó masszív emelkedése – még az utolsó két év megtorpanása mellett is - komoly feszültségekhez vezettek. Az átlagemberek lakásvásárlásának ellehetetlenülése a jellemzően 2010-es évek közepén indult árhullámának köszönhetően mára a csúcspolitika célkeresztjébe emelte a problémát Berlintől, Brüsszelen át Washington-ig. Az elmúlt hetekben a magyar sajtó is hangos a témától, bár egyelőre elsősorban egy fókuszú vita zajlik: mit lehetne tenni a rövid távú bérbeadás negatív hatásainak visszaszorításával. A kérdés feltehetően azonban ennél lényegesen bonyolultabb: az Airbnb mellett szükséges lenne megszólítani számtalan más tényezőt.
A londoni ingatlanpiacon rekordszámú bérbeadó kínálja eladásra ingatlanjait, reagálva az Egyesült Királyság munkáspárti kormányának várható adóemeléseire. A Rightmove ingatlanportál legfrissebb adatai szerint a fővárosi jelenleg eladásra kínált lakások közel harmada (29%) korábban bérbeadásra szolgált - közölte a CNBC.
Érdekes trend bontakozik ki a német kereskedelmiingatlan-piacon: míg az intézményi befektetők óvatosak, a jómódú családok lehetőséget látnak az olcsó vásárlásokban. A Jones Lang LaSalle Inc. (JLL) adatai szerint az ultragazdag magánbefektetők 2024 első félévében 1,5 milliárd euró értékben kötöttek üzleteket - közölte a Bloomberg.
A hazai ingatlanpiac minden szegmensében nagyon jó évnek számított 2018. Grandiózus fejlesztések, óriási tranzakciók és kimagasló befektetői érdeklődés jellemezte az évet, többek között ekkor adták át az irodapiac legnagyobb egy épülettömbben megvalósult irodaház-fejlesztését, a Telekom-székházat. Hogy milyen folyamatokra figyelt egyre inkább a szakma, azt az azévi Property Investment Forum konferencián vitatták meg a szakértők.
A 2014-ben elindult pozitív ingatlanpiaci fordulat 2015-re gyorsult be igazán, amikorra ismét jelentős akvizíciók, emelkedő lakásárak és a lakáspiacot támogató kormányzati döntések jellemezték a piacot. A kedvezményes lakásáfa híre és a CSOK első verziója is ebben az évben jelent meg, ami elsősorban az újlakáspiacnak adott lökést. Nézzük, mi történt a hazai ingatlanpiacon és a Property Investment Forum konferencián 2015-ben.
Az európai kereskedelmi ingatlanpiac továbbra is kihívásokkal küzd, különösen Franciaországban és Németországban, ahol az ügyletek volumene 2024 második negyedévében is visszaesett. Ezzel szemben a brit piac már az élénkülés jeleit mutatja - derült ki az MSCI Real Assets legfrissebb adataiból.
Tíz évvel ezelőtt, 2014 volt az az év, aminek a végére egyértelműen ki lehetett jelenteni, hogy véget ért a 2008 vége óta tartó válság. A lakáspiacon ismét pozitív előjelű volt az árváltozás, megjelentek a lakásvásárlók, miközben az irodapiacon a növekvő számú új átadás ellenére is fokozódott az üresedési ráták csökkenése az erősödő bérleti tranzakciók miatt. Ekkor került sor az Eiffel Palace irodaház MNB által történő megvásárlására, valamint a vasárnapi zárva tartás törvénybe iktatására. Nézzük, mi történt még 2014-ben a hazai ingatlanpiacon, és miről szólt a tizedik Property Investment Forum!
Szinte nincs még egy olyan európai ország, ahol a helyi befektetői részarány olyan nagy szeletet hasítana ki a teljes ingatlanbefektetési volumenből, mint Magyarországon, miközben a külföldi befektetők többsége az emelkedő hozamok ellenére sem tartja vonzónak a magyar ingatlanpiacot más európai országokhoz képest. Hogy a bizonytalansággal jellemzett tavalyi év óta hogyan változott a piaci hangulat, mennyire jött vissza az iroda, az ipar-logisztikai, a hotel vagy az alternatív szegmensekben a befektetői és fejlesztői étvágy, milyen tranzakciók jellemzik most a piacot, illetve, milyen globális folyamatok alakíthatják a következő években a szektort, arról Furulyás Ferenccel, az iO Partners Hungary ügyvezető igazgatójával beszélgettünk.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Történelmi pillanatok Washingtonban.
A befektető terveiben 250-500 méter magas épületek is szerepelnek.
Jelentős mozgást okoztak Trump első kiszivárgott tervei.
Eltiprásról és marginalizálásról beszél.
Igazi üzletkötőként bánik az ország ásványkincseivel.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.
Napokon belül kamatot vált az első PMÁP-sorozat.