Meglehetősen göröngyös úton haladt az elmúlt évben a hazai és a nemzetközi kereskedelmiingatlan-piac. A bizonytalanságokkal teli időszakok után viszont kezd változni a hangulat, és talán a befektetési volumen is elérte mélypontját. Hogy mi pörgetheti fel újra a szektort, mennyire tisztult a kép az egyes szegmensekben, és túl vagyunk-e a legrosszabb időszakon, arról az ingatlantanácsadó cégek vezetőit kérdeztük. Nézzük, mire kell figyelnünk és mire számíthatunk az előttünk álló évben!
Az ingatlanárak hosszú éveken át tartó masszív emelkedése – még az utolsó két év megtorpanása mellett is - komoly feszültségekhez vezettek. Az átlagemberek lakásvásárlásának ellehetetlenülése a jellemzően 2010-es évek közepén indult árhullámának köszönhetően mára a csúcspolitika célkeresztjébe emelte a problémát Berlintől, Brüsszelen át Washington-ig. Az elmúlt hetekben a magyar sajtó is hangos a témától, bár egyelőre elsősorban egy fókuszú vita zajlik: mit lehetne tenni a rövid távú bérbeadás negatív hatásainak visszaszorításával. A kérdés feltehetően azonban ennél lényegesen bonyolultabb: az Airbnb mellett szükséges lenne megszólítani számtalan más tényezőt.
A londoni ingatlanpiacon rekordszámú bérbeadó kínálja eladásra ingatlanjait, reagálva az Egyesült Királyság munkáspárti kormányának várható adóemeléseire. A Rightmove ingatlanportál legfrissebb adatai szerint a fővárosi jelenleg eladásra kínált lakások közel harmada (29%) korábban bérbeadásra szolgált - közölte a CNBC.
Érdekes trend bontakozik ki a német kereskedelmiingatlan-piacon: míg az intézményi befektetők óvatosak, a jómódú családok lehetőséget látnak az olcsó vásárlásokban. A Jones Lang LaSalle Inc. (JLL) adatai szerint az ultragazdag magánbefektetők 2024 első félévében 1,5 milliárd euró értékben kötöttek üzleteket - közölte a Bloomberg.
A hazai ingatlanpiac minden szegmensében nagyon jó évnek számított 2018. Grandiózus fejlesztések, óriási tranzakciók és kimagasló befektetői érdeklődés jellemezte az évet, többek között ekkor adták át az irodapiac legnagyobb egy épülettömbben megvalósult irodaház-fejlesztését, a Telekom-székházat. Hogy milyen folyamatokra figyelt egyre inkább a szakma, azt az azévi Property Investment Forum konferencián vitatták meg a szakértők.
A 2014-ben elindult pozitív ingatlanpiaci fordulat 2015-re gyorsult be igazán, amikorra ismét jelentős akvizíciók, emelkedő lakásárak és a lakáspiacot támogató kormányzati döntések jellemezték a piacot. A kedvezményes lakásáfa híre és a CSOK első verziója is ebben az évben jelent meg, ami elsősorban az újlakáspiacnak adott lökést. Nézzük, mi történt a hazai ingatlanpiacon és a Property Investment Forum konferencián 2015-ben.
Az európai kereskedelmi ingatlanpiac továbbra is kihívásokkal küzd, különösen Franciaországban és Németországban, ahol az ügyletek volumene 2024 második negyedévében is visszaesett. Ezzel szemben a brit piac már az élénkülés jeleit mutatja - derült ki az MSCI Real Assets legfrissebb adataiból.
Tíz évvel ezelőtt, 2014 volt az az év, aminek a végére egyértelműen ki lehetett jelenteni, hogy véget ért a 2008 vége óta tartó válság. A lakáspiacon ismét pozitív előjelű volt az árváltozás, megjelentek a lakásvásárlók, miközben az irodapiacon a növekvő számú új átadás ellenére is fokozódott az üresedési ráták csökkenése az erősödő bérleti tranzakciók miatt. Ekkor került sor az Eiffel Palace irodaház MNB által történő megvásárlására, valamint a vasárnapi zárva tartás törvénybe iktatására. Nézzük, mi történt még 2014-ben a hazai ingatlanpiacon, és miről szólt a tizedik Property Investment Forum!
Szinte nincs még egy olyan európai ország, ahol a helyi befektetői részarány olyan nagy szeletet hasítana ki a teljes ingatlanbefektetési volumenből, mint Magyarországon, miközben a külföldi befektetők többsége az emelkedő hozamok ellenére sem tartja vonzónak a magyar ingatlanpiacot más európai országokhoz képest. Hogy a bizonytalansággal jellemzett tavalyi év óta hogyan változott a piaci hangulat, mennyire jött vissza az iroda, az ipar-logisztikai, a hotel vagy az alternatív szegmensekben a befektetői és fejlesztői étvágy, milyen tranzakciók jellemzik most a piacot, illetve, milyen globális folyamatok alakíthatják a következő években a szektort, arról Furulyás Ferenccel, az iO Partners Hungary ügyvezető igazgatójával beszélgettünk.
Utólag visszatekintve izgalmas év volt a 2007-es a hazai ingatlanpiacon. Az elmúlt két évtized Property Investment Forum konferenciáit bemutató cikksorozatunk harmadik részéből kiderül, hogy a válság előtti utolsó jó évben járunk, amikor szinte ömlött a pénz a régiós és a magyarországi ingatlanpiacra is, miközben Amerikában már bekövetkezett a másodlagos hitelpiaci válság. Sokan mégis úgy gondolták, hogy Magyarországot ez nem fogja elérni, így a piac szereplői továbbra is grandiózus fejlesztési tervekben gondolkodtak. Nézzük, mi jellemezte 2007-ben a hazai és a nemzetközi ingatlanpiacot!
Közel 20 évvel ezelőtt, 2005-ben rendezte meg először a Portfolio az első ingatlanbefektetési konferenciáját, a Property Investment Forumot. Az azóta eltelt két évtized alatt hatalmas hullámhegyeket és hullámvölgyeket élt át a piac, a válság számos céget elsodort, de nagyon jelentős új szereplők is születtek. Az időszak elejét jellemző optimista hangulatot hamar lehűtötte a 2008-as válság, ami hosszú évekre befagyasztotta a fejlesztéseket, átalakította a kamatkörnyezetet és a lakáshitelekbe, valamint a gazdaság jövőjébe vetett bizalmat is megrengette. Néhány év után azonban kezdett helyreállni a piac, és minden korábbinál nagyobb szárnyalás vette kezdetét, amit a világjárvány is csak részben tudott megtörni. Az elszálló infláció és a rendkívüli kamatemelések azonban az utóbbi két évben már határozottan érezhetők voltak. Hogy pontosan hogyan jutottunk el a mai ingatlanpiachoz, milyen fontosabb események történtek az egyes években, azt egy 20 részes cikksorozatban foglaljuk össze. Most viszont kezdjük az elején: nézzük, miről szólt az első Property Investment Forum és mi történt 2005-ben az ingatlanpiacon!
Az európai ingatlanpiac az elmúlt időszakban jelentős kihívásokkal nézett szembe, de most úgy tűnik, a helyzet kezd stabilizálódni. A kamatlábak tetőzésének jelei és a portfóliók értékcsökkenésének beárazása pozitív hatással voltak az ingatlanpiaci részvényekre - jelentette a Bloomberg.
Az irodapiac mellett az utóbbi időben az ipar-logisztikai piacon is emelkedik a kihasználatlansági ráta, miközben az óvatosság a befektetői piacon is látszik. Ahogy az a Portfolio Property X 2024 konferencián is többször elhangzott, a 40-50 millió euró feletti befektetések teljesen eltűntek a magyar piacról, de az olcsóbb kategóriában azért van érdeklődés. Hogy mik most a legnépszerűbb termékek, és mely városok lehetnek az előttünk álló év legnépszerűbb befektetési helyszínei, arról egy kereskedelmi- és lakóingatlanokkal is foglalkozó cég szakértőjét kérdeztük meg.
A múlt év végére felére csökkent a lakáspiac – 2022-ben még csúcsot döntő – túlértékeltsége a Magyar Nemzeti Bank legfrissebb jelentése szerint. A gazdasági körülmények javulása pedig tovább mérsékli a nominális áresés rizikóját. Ennek hatására kezdenek visszatérni a befektetők is a lakáspiacra - derül ki az OTP Ingatlanpont elemzéséből.
Megvásárolta a Wilhelm von Finck csoport tagvállalataként működő Euro Real Estate az IMMOFINANZ-tól a City Tower Vienna-t - számolt be róla az eladó. A 87 méter magas irodaépület több mint 150 millió eurós (kb. 58 milliárd forint) vételára az idei év eddigi legmagasabb összegű tranzakciója az osztrák ingatlanpiac irodaszegmensében.
Tíz éve nem volt olyan alacsony a hazai ingatlanbefektetési piac forgalma, mint 2023-ban. A mintegy 600 millió euró 38 százalékos visszaesést jelent a megelőző évhez képest. A csökkenés közepette viszont tovább emelkedett a magyar befektetők aránya, elérve a 82 százalékot. Ezzel párhuzamosan az irodapiacon és az ipar-logisztika szegmensben is emelkedtek a hozamok, miután a magas finanszírozási költségek és a mérsékelt bérleti kereslet továbbra is kivárásra ösztönzi a befektetőket. Mindez azonban nem magyar sajátosság, Nyugat-Európában is hasonló folyamatokat látunk, ahol az elmúlt két évben a kelet-közép-európainál is jelentősebb ingatlanérték-csökkenések mentek végbe.
Visszaléphetnek a kedvezményes árú egyetemes szolgáltatásba a cégek.
Új szolgáltatásokkal vonzanák be az ultragazdagokat.
Az ágazat szereplői a szabályozás megváltoztatását kérik.
Ha Európába jönnek, meg kell osztaniuk a technológiájukat.
Bindulhat a trükközés?
Európa versenyképességi mutatói mély válságról árulkodnak.
Nem fizetett a magyar vállalkozó.